Chudnutie

Zoznam vitamínov, ktoré sú dôležité v tehotenstve

zoznam vitamínov potrebných v tehotenstveVitamíny sú nevyhnutnou súčasťou potravy. Správne zloženie jedálnička je ich najprirodzenejším zdrojom. Nie vždy sa však darí zabezpečiť dostatočný prísun surového ovocia a zeleniny, nesprávna úprava (hlavne tepelná) vedie k čiastočnému alebo úplnému znehodnoteniu vitamínov. Navyše zvýšenú potrebu vitamínov spôsobuje aj súčasný štýl života s veľkou psychickou záťažou aj znečistené prostredie. Zoznam vitamínov, ktoré sú dôležité v tehotenstve.

Nedostatočný prívod vitamínov v potrave sa v organizme prejaví rôznymi poruchami, v ľahších prípadoch hovoríme o hypovitaminózách, ťažšie formy sa nazývajú avitaminózy. Dlhodobý extrémny nedostatok vitamínov môže mať aj fatálne následky.

Dostatočný prísun vitamínov potravou je predpokladom optimálneho fungovania metabolických dejov a tým aj udržania dobrého zdravotného stavu jedinca i celej populácie. Až na výnimky si ich naše telo nedokáže samo vyrobiť, a preto ich musí získavať prostredníctvom stravy.

vitamíny v tehotenstveMnožstvo vitamínov potrebných na zabezpečenie dobrého fungovania organizmu záleží na veku, zdravotnom stave, ale aj na množstve stresu, spôsobe života alebo okolitom životnom prostredí. Jeden z momentov, kedy je potrebné dostatočné zásobenie vitamínmi, je tehotenstvo.

Obdobie tehotenstva a dojčenia so sebou prináša zvýšené nároky na niektoré minerálne látky a vitamíny.

Celkovo je potrebné mať taký príjem živín a energie, aby tým boli zabezpečené všetky fyziologické a metabolické funkcie matky i dieťaťa a udržali sa adekvátne zásoby týchto živín v organizme matky. Pre tehotné ženy platí rovnaké všeobecné odporúčania ako pre ostatné obyvateľstvo, iba sa mierne navyšujú denné dávky niektorých špecifických minerálnych látok (vápnik, jód, železo) a vitamínov (C, kyseliny listovej).

Hlavnou zásadou je konzumácia pestrej stravy zo všetkých skupín potravín v primeranom množstve, čím sa zaručí dostatočný príjem všetkých potrebných zložiek. Bohužiaľ tomu tak vo väčšine prípadov nie je. Veľmi často ženy síce jedia „za dvoch“, ale to navýšenie objemu stravy nie je v prospech zeleniny, ovocia a kvalitných bielkoviny (Bielkoviny – aký majú význam pri chudnutí?), ale sladkostí a fasfoodových jedál.

Aké sú najdôležitejšie vitamíny v tehotenstve?

Vitamín A

vitamín A v tehotenstveVitamín A je potrebný pre rad metabolických funkcií, bunkový rast, vývoj kože a bunkových membrán. Odporúčaný príjem v tehotenstve je 700 mcg.

Nevýhodou tohto vitamínu je, že sa ukladá v pečeni a možno sa ním predávkovať, čo môže viesť k vrodeným defektom plodu.

Preto je vhodnejší beta-karotén (tzv. Provitamín A), ktorý sa premieňa na vitamín A priamo v tele podľa aktuálnej potreby organizmu.

Medzi prírodné zdroje patrí mrkva, mango, melón, papája, broskyne a tmavozelená zelenina, ďalej potom maslo, mlieko, syry, jogurty a žĺtok.

B – komplex

Ďalšou skupinou dôležitých vitamínov je tzv. B – komplex -vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), ktoré ovplyvňujú celkový metabolizmus.

Medzi tieto vitamíny patrí aj kyselina listová (B9) – nevyhnutná pre tvorbu buniek, krvotvorbu, optimálnu funkciu nervového systému a kostnej drene, chráni plod vo veľmi raných štádiách vývinu proti vzniku vrodených vývojových chýb (napr. rázštep chrbtice).

Preto už v čase, keď sa žena pokúša otehotnieť, by mal byť denný príjem kyseliny listovej 400 mcg. S doplňovaním tohto vitamínu je potrebné pokračovať až do dvanásteho týždňa tehotenstva. Medzi prírodné zdroje patria obilniny, pomaranče, ružičkový kel, brokolica a kvasnicový výťažok.

vitamín b12
Vitamín B 12

Ďalším dôležitým vitamínom skupiny B je B12. Vitamín B12 pomáha okrem iného množeniu červených krviniek, zvyšuje chuť do jedla, pôsobí proti poruchám centrálnej nervovej sústavy a periférnych nervov.

Nedostatok sa prejavuje ako zhubná anémia (chudokrvnosť). Jeho nedostatkom sú ohrození predovšetkým vegetariáni. Zdroje vit. B12 sú hovädzia alebo kuracia pečeň, teľacie oblička, srdce, sardinky, makrela, slede, raky.

V menšom množstve ho obsahujú: pstruh, vajcia, syr, bravčové mäso, mlieko.

V tehotenstve je ešte veľmi dôležitý vitamín B2. Jeho odporúčaná denná dávka pre budúce a dojčiace mamičky je takmer o polovicu vyššia, než u dospelého človeka. Je to dané práve tým, že sa riboflavín podieľa na tvorbe nových tkanív a má vplyv na vývoj plodu v tele budúcej matky.

Zdrojom vit. B2 sú vajcia, kakao, bravčové, hovädzie a teľacie mäso, orechy, zemiaky, ryby, pečeň, obličky, srdcia. V menšom množstve tiež pivné kvasnice, slnečnicové semená, hlávková kapusta, vajcia, kurčatá, neodstredené mlieko, brokolica, fazuľa, hrášok.

  • Aj keď vit. B2 dobre znáša vysoké teploty, zle znáša svetlo a pri kontakte s vodou dochádza k jeho vyplavovaniu, takže je nutné „variť ho“ iba minimálnu dobu a v prikrytej nádobe. Je tiež narušovaný alkoholom, antikoncepčnými tabletami s obsahom estrogénu a liekmi, obsahujúcimi síru.

Vitamín C

Skvelým riešením ako si doplniť vitamín C a aj ďalšie dôležité vitamíny a minerály je pitie 100% ovocných a zeleninových štiav, ktoré sa dajú jednoducho objednať cez internet.

zeleninové a ovocné šťavyVitamín C pôsobí ako antioxidant, posilňuje imunitu, podporuje vstrebávanie železa. Je nevyhnutný pre rast a dobrý stav všetkých tkanív.

Má význam pri krvotvorbe, tvorbe tkanív, kolagénu, kostnej hmoty, zubov, ale napríklad aj zvyšuje vstrebávanie železa.

Medzi prírodné zdroje patria hlavne citrusové plody, čierne ríbezle, paprika, melóny, karfiol, brokolica, zemiaky, kivi. V menšej miere ho obsahuje špenát, jahody, čučoriedky, papája, fazuľa.

nerezové hrnce
Nerezové hrnce

POZOR: vit. C sa ničí teplom, varením, kyslíkom a tabakom. Ďalej niektorými liekmi: aspirínom, sirupmi na vykašliavanie, antihistaminikami.

Vit. C sa tiež ničí stykom so železom, zinkom a meďou – riešením je používať na prípravu pokrmov nerezové hrnce, sklo alebo aj keramické hrnce.

Vitamín D

Vitamín D počas tehotenstva je nevyhnutný pre využitie vápnika pri stavbe kostí a zubov. Medzi prírodné  zdroje patria slnko a živočíšne produkty (tučné ryby – rybí tuk, vaječný žĺtok).

Vitamín E

Vitamín E pôsobí ako antioxidant, čím bráni vzniku voľných radikálov, má pozitívny vplyv na ochranu buniek.

Významné zdroje vit. E sú obilné klíčky, sójové bôby, rastlinné oleje, orechy, ružičkový kel, listová zelenina, špenát, plnozrnné obilniny, strukoviny a vajcia.

Ako tieto vitamíny do tela dostať?

prenatal multivitamin
Prenatal multivitamin

Ak tehotná žena nemá vyvážený a pestrý jedálniček už pred plánovaným otehotnením, ale aj počas celého tehotenstva, dodržiava niektorú z jednostranných alebo alternatívnych diét, prípadne je silná fajčiarka je vhodné doplniť chýbajúce vitamíny a minerálne látky podobe tzv. Prenatálnych preparátov.

Prenatálné preparáty sú špeciálne komplexy látok, ktoré pozitívne ovplyvňujú jednak zrejúce vajíčko, ale neskôr aj zdravý vývoj plodu i dieťaťa v čase dojčenia. Väčšina prenatálnych preparátov je vyváženou kombináciou vitamínov, minerálov a stopových prvkov, a to v takom pomere a množstve, aby v žiadnom prípade nedošlo k predávkovaniu tehotnej alebo dojčiace ženy.

Tieto preparáty sú špecificky delené na prekoncepčné obdobie (pred otehotnením), pre 1., 2. a 3. trimester tehotenstva.

S užívaním prekoncepčných preparátov je dobré začať 3 mesiace pred plánovaným počatím. Vajíčko totiž začína zrieť 3 mesiace pred tým, než sa uvoľní z vaječníka a je dôležité, aby správne živiny boli prítomné aj v tejto fáze vývoja plodu.

Vhodné prenatálne vitamíny dodajú žene, ale aj dieťaťu všetky potrebné živiny. Ostatné multivitamíny, ktoré nie sú určené špeciálne pre tehotné a dojčiace ženy obsahujú väčšinou nadbytok vitamínu A, ktorého potreba v tehotenstve ani počas dojčenia nestúpa a mohlo by tak dôjsť k poškodeniu plodu.

Prenatálné preparáty je vhodné užívať po jedle, kedy je najvyššie vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch (A, D, E, K) a zároveň je aj menšie zaťaženie žalúdka.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button