Recepty

Ako upiecť kysnuté perníkové uzly?

recept na kysnuté perníkové uzlyV tomto článku vám prinášame recept na výborné domáce kysnuté perníkové uzly. Pečivo z kysnutého cesta si buď zamilujete, alebo ho budete nenávidieť. Nemyslíme samozrejme jeho konzumáciu, skôr ide o jeho obávanú prípravu. Ale jedno známe príslovie hovorí: „cvik robí majstra“, preto sa nebojte a skúšajte. Dnešný recept vyzerá zložito, nenechajte sa odradiť, v skutočnosti je to len také „hranie“ sa s cestom. Pletenky si vychutnáte najlepšie po vychladnutí, kedy sa perníková chuť zvýrazní. Tak si poďme spolu pripraviť spomínané kysnuté perníkové uzly.

Čo je potrebné na kysnuté perníkové uzly:

Na cesto si pripravte:

 • 500 g polohrubej múky
 • 70 g krupicového cukru
 • 1/2 kocky droždia (jedno balenie váži 42 g)
 • 2 vajcia
 • 50 g masla
 • 170 ml mlieka
 • štipka soli

Na náplň si pripravte:

 • 100 g perníka na strúhanie
 • 100 g krupicového cukru
 • 100 g masla
 • vajce na potretie

náročnosť receptu: mierny

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy kysnutých perníkových uzlov krok po kroku

kysnuté cestoVo vlažnom mlieku rozpusťte cukor, pridajte lyžičku múky a rozdrobené droždie. Zamiešajte, aby sa droždie rozpustilo a nechajte asi 10 minút stáť.

Po tejto dobe droždie narastie a je čas pridať ostatné prísady – rozpustené vlažné maslo, rozšľahané celé vajcia, štipku soli a múku.

Vymiešajte cesto a nechajte ho kysnúť na teplom mieste. Správne spracované cesto sa nechytá misky. Po vykysnutí približne zdvojnásobí svoj objem.

Príprava náplne

Medzitým, kým cesto kysne, pripravte náplň. Perník na strúhanie rozdrobte alebo nastrúhajte.

Premiešajte s cukrom, prilejte rozpustené maslo a rukami vypracujte posýpku.

Ako pracovať s cestom

príprava cestaVykysnuté cesto rozdeľte na tri časti. Každú časť vyvaľkáte na tenký obdĺžnikový plát a dajte naň tretinu perníkovej mrveničky.

Potom zrolujeme ako roládu. Nezabudnite preložiť okraje, aby náplň nepadala von.

Každú roládu najskôr valčekom na cesto sploštíme a potom vyvaľkáte do tvaru obdĺžnika.

Perníková náplň musí cestom presvitať. Nožom obdĺžnik nakrájajte na pásiky. Každý pásik uprostred trikrát prerežte.

Každý diel cesta prerezaný uprostred vezmite do oboch rúk a otočte dvakrát až trikrát proti sebe do špirály. Oba konce cesta spojte, pre istotu ich môžete zopnúť špáradlom.

Pečenie

Nechajte ešte 20 minút na plechu dokysnúť, potom potrite rozšľahaným vajcom a upečte pri teplote 190 ° C. Nechajte perníkové uzly vychladnúť na mriežke a podávajte posypané práškovým cukrom. Prajeme dobrú chuť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button