Recepty

Ako pripraviť zemiakovo-vajíčkovú pomazánku?

zemiakovo-vajíčková pomazánkaZemiakovo-vajíčková nátierka je nátierka, ktorej základ tvoria zemiaky a vajíčka. Túto nátierku si doma môžete vyrobiť, kedykoľvek vás napadne, nemusíte premýšľať nad ingredienciami, ktoré by vám chýbali. Všetko máte doma po ruke. Následne zistíte, aká je táto zemiakovo-vajíčková pomazánka aj jednoduchá a čoskoro hotová. Keď ju ochutnáte, budete s výsledkom spokojní.

Čo je potrebné na zemiakovo-vajíčkovú pomazánku:

  • 4 zemiaky
  • 3-4 vajíčka
  • 1 mrkvu
  • 1-2 kyslé uhorky
  • 2 lyžice zakysanej smotany
  • soľ
  • čierne mleté korenie

Ako pripraviť zemiakovo-vajíčkovú pomazánku krok za krokom

Zemiaky uvaríme v šupke. Pre rodinu je dostatočné množstvo štyri stredne veľké zemiaky. Pripravíme si zároveň tri až štyri vajíčka uvarené natvrdo, olúpeme a umyjeme mrkvu, pripravíme si asi dve kyslé malé uhorky a kyslú smotanu.

vajíčková pomazánkaVarené zemiaky v šupke ošúpeme a nastrúhame na hrubom strúhadle. Tiež olúpeme vajíčka, ktoré sme si pripravili a uvarili natvrdo.

Vajíčka nastrúhame tiež na hrubom strúhadle. Všetko ide ľahko a rýchlo, strúhanie nevyžaduje žiadnu námahu. A ako posledné strúhanie, je strúhanie mrkvy.

Očistenú surovú mrkvu strúhame teraz pre zmenu na jemnom strúhadle (hrubo nastrúhaná mrkva v surovom stave by bola tvrdá, zle by sa jedla, nátierka musí byť jemná).

recept na zemiakovo-vajíčkovú pomazánkuKyslé uhorky (nakladané v kyslom náleve) dodajú zemiakovo-vajíčkovej nátierke pikantnú chuť. Použijeme dve menšie alebo jednu väčšiu uhorku. Nakrájame na jemno, alebo môžeme tiež nastrúhať.

Ak sú uhorky mäkké a viac vodnaté, lepšie ich bude nakrájať, aby nepúšťali vodu.

Pridáme jednu alebo dve lyžice kyslej smotany, soľ, korenie a všetko dobre premiešame. Miešame opatrne, aby sme nemali nátierkovú zmes ako kašu.

Nátierka je dobrá na akékoľvek pečivo, alebo na opečené tousty.

Zemiakovo-vajíčkovú nátierku môžeme úspešne použiť ako základ na chlebíčky. Pre tých, ktorí neholdujú majonézovým nátierkam, je táto nátierka výborným variantom.

Vajíčka a ich význam pre organizmus

Vajíčka patria medzi základné zložky našej každodennej potravy. Vajíčka na tvrdo, praženica, volské oká či lečo sú len jedny z mála typických jedál, ktoré si doprajeme nielen na raňajky či večeru, ale častokrát sa využívajú aj ako príloha hlavných jedál. Vajíčka sú nielen chutné, ale o ich priaznivom účinku na organizmus snáď nepochybuje nikto.

Obsahujú veľké množstvo bielkovín, čo má výborný vplyv na organizmus najmä pri chudnutí, keďže človek po konzumácii cíti pocit sýtosti a tým sa zníži počet prijatých kalórii. Vajcia obsahujú veľké množstvo vitamínov ako je vitamín B12, vitamín A a D, niacín. Taktiež obsahujú jód, zinok a horčík.

Vyskúšajte aj tieto recepty na pomazánku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button