Recepty

Ako urobiť domáci fondán na torty a zákusky?

recept na domáci fondánV tomto článku vám prinášame recept na domáci fondán na torty a zákusky. Fondán je cukrárska hmota, ktorá je konzistenciou podobná marcipánu. Je vhodná na konečnú úpravu (natieranie) tort, drobných zákuskov a cukroviniek. Fondán môžeme mať pripravený v chladničke až mesiac dopredu, nekazí sa. Niektoré zdroje uvádzajú, že skladovať sa môže až pol roka, to ale nemáme vyskúšané. Ak chcete fondánovú hmotu použiť na polevu, rozrieďte ju trochou horúcej vody a ďalší výborný tip je na svete. Tak si poďte s nami pripraviť tento výborný domáci fondán.

Čo je potrebné ak chcete urobiť domáci fondán na torty a zákusky:

  • 250 g kryštálového cukru
  • 200 ml vody
  • ½ kávovej lyžičky octu

náročnosť receptu: mierny

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy domáceho fondánu na torty a zákusky krok po kroku

Vodu s cukrom dáme do nádoby so širokým dnom a varíme. Po rozpustení cukru zmiernime teplo a cukor ďalej varíme kým nebude bublať.  Zmes stále miešame, cukor stierame aj zo stien nádoby, aby sa tam nepripaľoval. Asi za 15 minút varu by mal byť cukrový sirup dostatočne hustý. Pridáme ocota ešte chvíľku povaríme.

Z kúsku drôtu si vyrobte očko o veľkosti čerešňovej kôstky. Toto očko ponorte do cukrového sirupu. Ak je cukor správne uvarený, utvorí sa na ňom blanka a keď do nej fúknete, odletí bublina. Väčšinou ich odletí niekoľko malých za sebou.

Hmotu odstavíme a pokvapkáme zľahka vodou (opláchneme si ruky pod tečúcou vodou a ruky otrasieme nad cukrom, nebojte sa, neprská ​​to). Necháme stáť asi 5 minút.

Ako ďalej postupovať?

fondánPo čiastočnom vychladnutí začneme sirup vareškou alebo metličkou miešať. Hmota postupne hustne a tým, ako do nej vháňame vzduch, mení farbu. Z priehľadného sirupu sa stáva biela hmota.

Nebojte sa, že cukor skryštalizuje, prídavok octu tomu zabráni. Pri miešaní bublinky praskajú.

Akonáhle začne byť hmota elastická, je vhodná na polievanie tort alebo zákuskov. Môžeme ju v tejto fáze zafarbiť potravinárskym farbivom alebo miešať ďalej.

zdobenie fondánomPri ďalšom miešaní hmota zhustne ešte viac a je takmer nemiešateľná. Rukami ju spracujte do gule a uložte ju v mikroténovom vrecku do chladničky.

Na ďalšie použitie fondán vyvaľkáme a vyrábame rôzne ozdoby. Ak chceme fondán na polevu, stačí hmotu ohriať s trochou vody.

Ak chceme fondán skladovať, tak ho nefarbíme. Potravinárske farbivo pridáme až tesne pred konkrétnym spracovaním.

Tip

S hmotou sa pracuje ľahko, už na prvý pokus sa podarí pokrytie torty.

Prečítajte si aj tieto články:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button