Recepty

Ako poťahovať tortu cukrárskou fondánovou hmotou?

poťahovanie fondánovou hmotouPoťahovanie torty cukrárskou fondánovou hmotou je hračka. Treba však k tomu trošku praxe a zručnosti. Keď sa správne chopíte dobrého postupu, nie je dôvod, aby sa dielo nepodarilo. A pretože každá rada je dobrá, spísala som pre vás v 10 krokoch, ako také poťahovanie torty fondánovou hmotou vyzerá. Návod je určený gazdinkám, ktoré s poťahovaním torty majú menej skúseností, ale o nadšenie a šikovné ručičky nemajú núdzu.

Čo potrebujete ak chcete poťahovať tortu cukrárskou fondánovou hmotou:

  • upečený tortový korpus
  • domáci maslový krém ako plnku
  • cukrársku fondánovú hmotu na tortu
  • potravinárske gélové farby pre cukrárov
  • cukrárske pomôcky (na prvýkrát stačí, čo dom dal)

Postup prípravy poťahovania torty fondánovou hmotou krok po kroku

Krok 1: krájanie korpusu

Nachystáme si tortový korpus a rozrežeme ho. Osvedčilo sa nám, keď sme si korpus upiekli deň dopredu. S „odležaným“ tortovým korpusom sa potom lepšie pracovalo a nedrobil sa.

Na krájanie tortového korpusu skúsenejší cukrári používajú špeciálnu tortovú strunovú krájačku. My si ale vystačíme aj s obyčajnou niťou. Krájanie korpusu nožom vyžaduje viac šikovnosti, a rovnako sa nemusí podariť, aby rezy boli pekne rovné.

Krok 2: plnenie krémom

fondánová hmotaVrstvy korpusu ďalej naplníme maslovým krémom. Prečo práve maslovým? Pretože pre torty obalené fondánom sa najviac hodí. Krémy vyrobené zo šľahačky, tvarohu alebo kyslej smotany môžu fondánovú hmotu na tortu rozpúšťať.

Aby hrany tortového korpusu boli už na začiatku našej práce rovné, je vhodné jeho okraje očistiť zmesou odrezaného korpusu zmiešaného s maslovým krémom.

Krok 3: obaľovanie torty krémom

Samotnú kapitolu tvorí nanášanie krému na boky a používanie cukrárskych potrieb. Za praktického pomocníka považujeme otočný tortový stojan. Na ňom tortu otáčame pohybom ruky a nemusíme ho obchádzať dookola. Nie je však nevyhnutnosťou, no dokáže dekorovanie torty uľahčiť.

Maslový krém (či iný krém, ktorý robíme najradšej) sa dobre nanáša cukrárskym paletovým nožom za pomoci tzv. pádlovacieho pohybu.

Tip

Pokiaľ si výrobu tort zamilujete, je praktické si niektoré cukrárske potreby do kuchyne zaobstarať. Budú sa vám hodiť. Stierku, kartu, paletový nôž alebo otočný stojan zakúpite v akomkoľvek špecializovanom cukrárskom obchode alebo v dobre vybavených domácich potrebách.

Rovnako však môžete tieto potreby nájsť v špecializovaných eshopoch. Tie sa špecializujú na cukrársku výrobu, takže okrem kuchynského náčinia tam narazíte aj cukrárske hmoty alebo tortové náplne.

Krok 4: chladenie

Hneď ako máme boky tortového korpusu riadne potreté krémom, nanesieme ho aj na hornú časť. Dbáme na zarovnanie okrajov. Čím lepšie máme tortu potretú maslovým krémom, tým lepšia a ľahšia potom bude práca s fondánovou hmotou. Necháme vychladiť, najlepšie 24 hodín, ak nám to čas dovolí. Ak nie, chladeniu v chladničke venujme aspoň tak 5 hodín.

Krok 5: farbenie fondánovej hmoty

práca s fondánovou hmotou

Než sa pustíme do práce s poťahovaním torty, cukrársku hmotu si nafarbíme, aby dostala želaný odtieň.

Balenie cukrárskej hmoty a potravinárske gélové farby zaobstaráte v potrebách pre cukrárov.

Po rozbalení cukrárskej hmoty budeme gélovú farbu nanášať pomocou obyčajného špáradla.

Fondánovú hmotu na tortu si rozdelíme na časti, aby práca nebola tak náročná. Špáradlom nanesieme koncentrovanú farbu a hmotu hnetením spracujeme v ruke.

Tip

Na farbenie cukrárskej hmoty je dobré použiť jednorazové rukavice. Jednak z hygienických dôvodov, a tiež preto, že farbivá zanechávajú škvrny na rukách.

Krok 6: Vaľkanie fondánovej hmoty

Nasleduje vaľkanie fondánovej tortovej hmoty. Skúsenejší cukrári používajú silikónovú podložku a cukrársky valček. Ak robíme tortu prvýkrát, stačí nelepivá podložka a obyčajný kuchynský valček. Než sa ale s plnou chuťou pustíme do vaľkania fondánovej hmoty, spočítame, akú veľkosť by mala vo finále mať. Započítame:

  • 2x výšku okraju torty
  • priemer torty
  • cca 3 cm na každej strane cez okraj

Fondánovú hmotu na tortu vyvaľkáme na 3 mm hrubý plát.

Krok 7: premiestnenie hmoty na tortu

návod na poťahovie fondánovou hmotouTeraz je potrebné fondánovú hmotu bez ujmy preniesť na tortu. Ako na to?

Dobrým fígľom je umiestniť valček doprostred fondánovej hmoty, hmotu preložiť a spolu s valčekom naniesť na tortu. Ide to, samozrejme, aj klasicky, fondánovú hmotu na tortu opatrne chytíme a rozložíme cez tortu.

Krok 8: uhladzovanie

Začneme s uhladzovaním fondánovej hmoty. Najprv za pomoci uhladzovadla uhladíme hornú stranu torty.

Jednou rukou hmotu  nadvihujeme a druhou rukou sa snažíme robiť akýsi zasekávaný pohyb, ktorým docielime to, že sa nám nebudú na torte tvoriť záhyby.

Krok 9: dokončenie

Po vyhladení torty, ostrým nožom alebo kolieskom na pizzu odrežeme prebytočné okraje fondánovej hmoty a je hotovo. Tortu máme fondánovou hmotou potiahnutú. Teraz sa môžeme smelo pustiť do ďalšieho zdobenie torty, napríklad marcipánom, ale o tom už bude ďalší návod.

Máte vlastnú skúsenosť s poťahovaním tort? Budeme radi ak sa s ňou podelíte s nami v komentári.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button