Recepty

Ako urobiť malinový džem?

recept na malinový džemMáte v záhrade veľkú úrodu malín a neviete, čo s nimi? Urobte si z nich džem. Malinový džem má výbornú chuť, farbu a vôňu. Urobiť malinový džem je nesmierne jednoduché. Na ceste k tomuto džemu stojí len jedna veľká prekážka – natrhať maliny. Ponúkame recept na džem z malín, ktorý má bohaté využitie v kuchyni pri príprave rôznych cukroviniek a zákuskov.

Čo je potrebné na malinový džem:

  • maliny, cukor, želírovací prostriedok
  • odšťavovač (elektrický, ručný)
  • zaváracie potreby
  • sporák

náročnosť receptu: ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Aké maliny by ste mali vybrať na džem?

malinyZáhradné alebo divoké maliny? Malinový džem varíme z lesných i záhradných malín. Maliny záhradné sa lepšie trhajú, sú väčšie a ich zber nepredstavuje žiadnu veľkú námahu.

Zber lesných malín vyžaduje určitú prípravu: musíme mať vytipované miesto, kde maliny v hojnom množstve rastú, musíme sa za nimi vypraviť a zobrať si nádobu, musíme mať dosť trpezlivosti, nesmieme cestou zablúdiť.

No nie je to dobrodružnejšie, než vyjsť len na záhradu? Ale je ešte jeden rozdiel – maliny divoké sú síce menšie, ale oveľa aromatickejšie.

Čo budeme potrebovať na malinový džem?

Na prípravu malinového džemu budeme potrebovať maliny, cukor a želírovací prípravok, používajte taký, ktorý sa vám najlepšie osvedčil pri príprave džemov.

Bez želírovacieho prípravku vám džem nestuhne – maliny nemajú žiadny pektín. Použitie želírovacieho prípravku zabezpečí, že ovocie varíme len veľmi krátko, takže nestráca pôvodnú farbu, chuť, vôňu a vitamín C.

Pozor na larvy v malinách

Malinový džem by asi mala kuchárka / kuchár pripravovať sama/sám – bez zbytočného publika. Najmä lesné plody sú často obsadené pôvodnými majiteľmi malín – larvami malinovníka plstnatého.

bzdocha zelenkaváDeti, najmä slečny, niekedy neradi vidia, že sa v malinách niečo hýbe, a ono sa tam hýbať bude. Preto maliny preberieme, červivé plody vyhodíme, ale musíme si byť vedomí toho, že v malinách ešte nejaká tá larvička zostala. Ony tam nejako nevadia, v ďalšom kroku vysvetlíme prečo.

Oveľa väčším nebezpečenstvom sú zelené ploštice – hlavne bzdocha zelenkavá, ktorej obranný pach je veľmi neznesiteľný – a pokazí veľké množstvo malín.

Vzhľadom na zrnká v plodoch a pre predpoklad zvyšných lariev je najlepšie maliny odšťaviť. Sitkom lisovacieho zariadenia prejde len čistá šťava a dreň, ostatné odšťavovač odlúči, a už nás nezaujíma, čo všetko tam bolo. Pre tvrdohlavé povahy – nie je potrebné sa obávať, že sú v šťave vylisované červíky. Tak veľký tlak žiadny lis nevyvinie.

Postup prípravy malinového džemu krok po kroku

Vylisovanú šťavu odmeriame a dáme variť. Varíme tak päť minút, nie dlhšie. Potom prisypeme cukor a želírovací prípravok – na každý jeden liter (čo je asi kilogram) malinovej šťavy pridáme pol kilogramu cukru a jeden želírovací prípravok.

Miešame, aby sa cukor rozpustil. Keď sa malinový džem začne znovu variť, necháme len tri, štyri minúty bublať, a hneď odstavíme.

Ak by sme malinovú šťavu varili dlhšie v snahe ju zahustiť, stratila by typickú farbu a vôňu, chuť by sa tiež trochu zmenila. Popísaný spôsob je pre zachovanie čistej a sviežej malinovej chuti a vône najlepší. Je to vyskúšané.

Dokončenie malinového džemu

Horúci malinový džem lejeme do pohárov (ideálne 0,2 l), prevrátime hore dnom, aby sa dobre zatiahlo viečko. Po vychladnutí podpíšeme pohár, aby sme vedeli o aký džem ide.

Vyskúšajte aj tieto recepty na džem:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button