Chudnutie

Ako sa zbaviť emocionálneho hladu?

Ako sa zbaviť hladuSnažíte sa dať prebytočné kilá dole, ale nejde to. Z ničoho nič vás tu a tam prepadne tak hrozný hlad, že mu jednoducho nedokážete odolať. Ak je to len raz za čas, netreba tomu prikladať význam. Horšie je, keď sa nám to stáva každý deň alebo dokonca niekoľkokrát denne. Mnoho ľudí si myslí, že málo jedia, a preto sa tento problém objaví. Často je ale jedno, koľko toho zjeme. Aj keď sa stravujeme pravidelne, nekontrolované prejedanie sa tak ako tak môže objaviť. Obvykle za tým stojí vyvolanie emocionálneho hladu.

Metódy a postup ako sa zbaviť emocionálneho hladu

Jedlo ako terapia

Stres je všadeprítomný, ale je ťažké naučiť sa s ním žiť. Každý sa s ním vysporiadava po svojom.

Mnoho ľudí siahne po tom najjednoduchšom spôsobe, ako sa ho zbaviť alebo ho aspoň zmierniť – dajú si niečo dobré, a v tú chvíľu zabudnú na starosti, povinnosti a všetko nepríjemné.

Úzkosti sa rozplynú, teplé, sýte jedlo ich ukolíše do pohody a zdá sa, že svet nie je tak čierny, ako sa zdá.

Otvorte oči!

ako na emocionálny hladProblém emocionálneho hladu je v tom, že jednorazová medicína v podobe zákuskov so šľahačkou stresy nielen neodbúrať, ale často ich ešte prehlbuje.

Asi málokto sa chce prejedať, aby si spôsobil na zdravotné problémy alebo zbytočne priberal na váhe.

Napriek tomu je toľko z nás bezmocných, keď sa nečakane silný hlad objaví, a my mu ustúpime. Potom sa dušujú, že to bolo naposledy, ale vieme, že je to veľká lož.

Prečo sa zbaviť emocionálneho hladu?

Ako sa zbaviť emocionálneho hladu? Rada je na prvý pohľad jednoduchá. Ide o to zistiť, čo nám chýba, čoho sa nám nedostáva, a prečo tieto nepríjemné stavy zaháňame jedlom.

U niekoho je to nízke sebavedomie, ďalší má problémy s deťmi, iný sa nevedia zmieriť so starnutím alebo nečakaným zdravotným problémom.

Ženy často zajedajú situácii, kedy ich muž opustí a ony zostanú samy. Niekedy nevieme zvládnuť zvýšené nároky v práci, a tak hľadáme útechu v jedle.

Ako na to?

Kľúčom je vyriešiť situáciu, ktorá nás k záchvatovému prejedaniu vedie. Nikto nehovorí, že je to ľahké, ale za pokus to stojí. Nepôjde to možno hneď, ale ako náhle si uvedomíme, o čo ide, šanca tu je a rozhodne stojí za to ju využiť, napríklad aj opakovane.

Tipy ako sa zbaviť hladu

  • Uvedomte si, aké situácie vo vás vyvoláva emočný hlad a skúste im predísť.
  • Ak vám váš hlad pripadá neukojiteľný, siahnite po ovocí a zelenine namiesto torte a sušienkach.
  • Ako sa zbaviť emocionálneho hladuSnažte sa jesť pravidelne, aby si telo zbytočne neukladalo z emocionálneho hladu kalórie v podobe tuku.
  • Ak sa vám nedarí emočný hlad ukočírovať, skúste aspoň zaradiť viac pohybu.
  • Ak sa vám zdá, že je to nad vaše sily, skúste sa poradiť so psychológom. Spoločne môžete nájsť, čo za vaším problémom s prejedaním stojí.
  • Od veci nie je ani návšteva praktického lekára, ktorý vám urobí nevyhnutné vyšetrenia, aby vylúčil podozrenie na nejaké závažnejšie choroby alebo poruchu metabolizmu.

Ďalšie zaujímavé články z oblasti stravovania nájdete tu:

Mávate problémy s emocionálnym hladom? A ako s nim bojujete? Poraďte ostatným v komentároch pod článkom.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button