Recepty

Ako urobiť slivkovú marmeládu?

recept na slivkovú marmeláduV tomto článku vám prinášame recept na výbornú slivkovú marmeládu. Slivková marmeláda síce nepatrí k hitom domácich marmelád, ale snáď aj na ňu môže niekedy prísť chuť. Náramne sa hodí, ak chceme natierať perníky, makové koláče a iné druhy zákuskov. Marmeláda zo sliviek prekvapivo nie je na prípravu nenáročná, a tak priamo nabáda k tomu, aby sme si aspoň pár pohárov zavarili.

Čo je potrebné na slivkovú marmeládu:

  • slivky
  • cukor
  • želírovací prípravok
  • poháre na zaváranie

náročnosť receptu: ľahká

čas potrebný na prípravu receptu: 10 až 30 minút

Aké slivky využiť na marmeládu?

slivkyNa slivkovú marmeládu môžeme využiť všetky sladké druhy sliviek. Ideálne na marmeládu zo sliviek sú však plody neskorých jesenných odrôd, ktoré majú hutnú a sladkú dužinu.

Na slivkovú marmeládu sa nehodia žlté mirabelky, ktoré na mnohých miestach voľne rastú na medziach.

Mirabelka je po uvarení veľmi kyslá, horkastá a ani zvýšené množstvo cukru jej kyslosť nenapraví. Ale ak ste milovníkmi kyslých horkých marmelád, pokojne si túto marmeládu pripravte aj z mirabeliek.

Výhody sliviek

Výhodou sliviek je, že sú pomerne sladké, takže sa slivková marmeláda pripravuje s menším množstvom cukru, ako iné marmelády. A ďalšie pozitívum – slivky majú vysoký obsah pektínu.

Keď opomenieme jeho zdravotné účinky, znamená to, že slivková marmeláda má vynikajúce želírovacie vlastnosti, takže nie je potrebné pridávať do nej želírovacie prostriedky, a keď už tak, len veľmi málo.

Príprava sliviek na slivkovú marmeládu

ako vykôstkovať slivkySladké pevné slivky vylúpeme od kôstok a pomelieme aj so šupkami na mäsovom mlynčeku. Ak chceme mať slivkovú marmeládu hladkú, pretlačíme slivky odšťavovačom. Pred varením zmes odvážime, aby som si vytvorili predstavu o množstve cukru, ktoré budeme pridávať.

Na jeden kilogram surovej hmoty pridáme 400 gramov cukru, ak sú slivky naozaj sladké, bude stačiť 300 gramov.

Ak chceme mať marmeládu tuhú, pridáme pol balíčka želírovacieho prípravku na kilogram ovocia.

Zomletú hmotu dáme do širokého hrnca, zalejeme decilitrom vody, privedieme do varu, stiahneme plameň, a počkáme, kým bude var menej búrlivý. Potom zakryjeme pokrievkou a pri miernej teplote necháme pomaly rozvárať.

Rozvarenú slivkovú hmotu odkryjeme a za stáleho miešania prevaríme, aby sa marmeláda zahustila. Potom prisypeme cukor, znovu uvedieme do varu a cukor asi päť minút prevaríme. Musíme stále miešať od dna, pretože keď je v slivkovej marmeláde cukor, ľahko sa pripáli. Potom odstavíme.

Dokončenie receptu na slivkovú marmeládu

Slivkovú marmeládu plníme ešte vrelú do čisto umytých a vyparených pohárov. Osvedčil sa objem 0,3 litra – to je presné množstvo, ktoré budeme potrebovať napríklad na natretie perníkového koláča.

Ak sme stihli marmeládu preliať do pohárov ešte horúcu, stačí poháre preklopiť hore dnom, aby sa viečko zatiahlo.

Ak nám slivková marmeláda trochu vychladla, poháre sterilizujte – 20 minút pri 80°C. Na hotové zavarené poháre napíšeme, o akú marmeládu ide, a v akom roku sme ju robili.

Tipy ako vylepšiť marmeládu zo sliviek

Existujú recepty, kedy sa do slivkovej marmelády pridávajú rôzne ochucovacie prímesi – korenie (badián, klinčeky, škorica, aníz), alkohol (brandy) a podobne. Je praktickejšie zavariť iba čistú slivkovou hmotu.

Korenie niekedy spôsobí plesnivosť marmelády, a na druhej strane vás aromatická príchuť pomerne skoro omrzí. Preto je výhodnejšie dochutiť marmeládu korením alebo alkoholom až po otvorení pohára, a to len v takom množstve, aké sa spotrebuje. Slivková marmeláda potom bude zakaždým iná, alebo len čisto slivková.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button