Zdravie a krása

Ako spoznať ortorexiu?

ako spoznať ortorexiuV poslednej dobe pribúda ľudí, ktorí sa stávajú zajatcami zdravého životného štýlu. Postávajú s lupou v ruke pri regáloch s potravinami a starostlivo lúštia, čo ktorá potravina obsahuje. Nejde im o kalórie, ale o to, aby sa vyhli všetkým možným škodlivinám. Tejto poruche sa hovorí ortorexia. Ako spoznať ortorexiu? Ako sa ortorexii brániť? Na tieto otázky vám odpovieme v nasledujúcom článku.

Čo je potrebné, ak chcete spoznať ortorexiu:

  • trpezlivosť
  • nadhľad
  • odstup
  • vedieť porovnať si priority
  • prípadne konzultácie so psychológom

Čo je to ortorexia

Určite ste na nich už v supermarkete narazili. Starostlivo študujú zloženie potravín, poznajú naspamäť všetky éčka, vedia, čo telu škodí a čo mu prospieva. Sú až úzkostlivo opatrní, pokiaľ ide o to, čo jedia.

Ľudí, čo sú doslova posadnutí tým, či sa stravujú zdravo, pribúda. Tejto poruche sa hovorí ortorexia.

skúmanie potravínPod pojmom ortorexia si môžeme predstaviť chorobnú túžbu stravovať sa za všetkých okolností maximálne zdravo a bez rizika. To znamená s vylúčením akýchkoľvek nežiaducich látok.

Každý má pritom inú predstavu o tom, čo je vhodné a čo nie. A aj keď sa na tých hlavných položkách pomyselného zoznamu zakázaných ingrediencií asi všetci nakoniec zhodnú, predsa len každý jedinec má individuálnu predstavu o zdraví.

Postihnutý jedinec touto chorobu sám nevie spoznať ortorexiu, lebo si myslí, že je všetko v poriadku. Jeho okolie by malo spozornieť, ak nie je všetko v poriadku a na základe konkrétneho správania jedinca by ste mali spoznať ortorexiu.

Kto trpí touto chorobou

Ortorexiou väčšinou trpia ženy. Často to začína nenápadne. Spočiatku spoznať ortorexiu je celkom náročné .

Ženy chcú mať štíhlu postavu, a tak sa viac zaujímajú o to, čo jedia. Ak sa im to vymkne z rúk a viac než o kalórie sa starajú o to, čo presne jedia, je potrebné mať sa na pozore.

Mohlo by ísť práve o začínajúcu ortorexiu. Najmä keď začnú z jedálnička vyraďovať, čím ďalej viac surovín na varenie a majú problém vybrať v obchode niečo, čo im vyhovuje a čo spĺňa ich maximalistické predstavy.

Príčiny obáv

ovocie a zeleninaĽudia posadnutí zdravými potravinami vyberajú ovocie a zeleninu, o ktorých dúfajú alebo si myslia, že neprišli do kontaktu s pesticídmi. Majú obavy zo škodlivín a všetkej chémie obsiahnutej v potravinách.

Vyhýbajú sa tomu, čo je tepelne upravované alebo konzervované a skôr siahnu po čerstvom produkte. Polotovarom nedôverujú.

Aj keď sa chcú stravovať zdravo a nezanášať si telo škodlivými látkami, žijú v úzkosti, a to k zdravému životnému štýlu rozhodne nepatrí.

Prílišná posadnutosť tým, čo sa má a nemá, je často komplikovaná rozporuplnými vedeckými štúdiami, ktoré sa v médiách pravidelne objavujú.

Človek, ktorý trpí ortorexiou, teda čas od času svoje postoje reviduje podľa toho, na čo sa práve najnovšie vedecké bádania prikláňajú.

Ako ortorexií predísť

Ako vo všetkom, aj v stravovaní je dobré držať sa takzvanej zlatej strednej cesty. Prílišná túžba žiť zdravo sa môže vymknúť kontrole a upadnúť do opačného extrému, kedy tomu, čo jeme, podriaďujeme všetku energiu, myšlienky a čas.

Odborníci sa zhodujú na tom, že je dobré, aby naša strava bola pestrá, vyvážená, plná vitamínov, minerálov a vlákniny.

V tom im asi každý dá za pravdu. Keď občas zhrešíme, teda dáme si napríklad zákusok alebo kus bôčika, ale netrápime sa tým, vôbec nič sa nedeje (pokiaľ teda nie sme diabetici alebo ak nám to lekári z nejakého dôvodu nezakázali).

Vnímanie celého okolia

Ak sme sa pristihli pri tom, že až príliš pozornosti venujeme tomu, čo je na obaloch potravín napísané a sme z toho v strese, je nutné ubrať a zvoľniť.

Napríklad tým, že pošleme na nákup partnera, ktorý sa tiež chce stravovať kvalitne, ale má potrebný nadhľad. Je súčasne dobré uvedomiť si, že na naše zdravie má vplyv nielen to, čo jeme, ale aj vzduch, ktorý dýchame, a životné prostredie ako také.

Skrátka a dobre, nemôžeme mať všetko pod kontrolou. Nehľadiac na to, že nejde len o to, čo jeme, ale tiež ako odpočívame, či športujeme a či máme dostatok pohybu a spánku.

Ak idú ruka v ruke s ortorexiou aj ďalšie problémy, ako napríklad hypochondria alebo najrôznejšie úzkostné stavy, je dobré navštíviť špecialistu a poradiť sa s ním na ďalšom postupe.

Tipy

  • Je dobré držať sa odporúčania lekárov, aby sme jedli zdravo, ale nič sa nemá preháňať.
  • Riaďte sa intuitívne tým, na čo máte chuť, doprajte svojmu telu, čo potrebuje. Neznamená to prejedať sa sladkosťami alebo údeninami, ale nedržať sa tak striktne toho, čo si v médiách prečítame.
  • Nedržte sa otrocky najnovších vedeckých štúdií. Čo človek, to individualita, takže každému prospieva niečo iné.
  • Ako spoznať ortorexiu a byť si naozaj istý, že ide o túto poruchu? Vyhľadajte odbornú pomoc. Odborník dokáže hneď spoznať ortorexiu.

Upozornenie

  • Vždy sa riaďte tým, čo vám povie lekár, ktorý má prehľad o vašom zdravotnom stave, aj keby v najnovšej štúdii o zdravých potravinách vraveli čokoľvek.
  • Dbajte na to, aby vaša strava bola pestrá.
  • Nepodliehajte otrocky módnym trendom, ktoré velia zaradiť do jedálnička zakaždým niečo iné, a často ide o exotické potraviny.

Prečítajte si aj články ako spoznať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button