AkoaPreco.com > Chudnutie > Druhy olejov na varenie – ktorý je najvhodnejší?

Druhy olejov na varenie – ktorý je najvhodnejší?

druhy olejov na varenieTiež patríte medzi tých, čo radi a často varia, ale aj napriek tomu sa snažíte držať sa zdravého životného štýlu a s nadmerne tučnými potravinami to nijako nepreháňať? Bravo! Nech už sa snažíte o redukciu hmotnosti, alebo len chcete váš jedálniček trochu odľahčiť od nadbytočných kalórií, rozhodne by ste mali dbať na správne zloženie a množstvo tukov, ktoré v pokrmoch prijímate. Ak Vás niekedy napadne, prečo tuky vlastne neobmedziť úplne, spozornite. Aj tuky totiž patria medzi základné živiny, ktoré by v našom každodennom jedálničku nemali chýbať ani v prípade, že sa snažíme schudnúť. Druhy olejov na varenie – ktorý je najvhodnejší?

Ak ste fanúšikom varenia tak iste viete, že bez tukov sa v kuchyni nezaobídeme. Pokiaľ práve nevaríme v pare alebo vo vode, rozhodne do každého pokrmu pridávame aspoň minimálne množstvo oleja alebo iného tuku. Tuk okrem toho, že nám pomôže pripravované pokrmy lepšie osmažiť, opiecť či orestovať, tak dodá našim jedlám nezameniteľnú a omnoho výraznejšiu chuť, než akú by malo hotové jedlo bez použitia tuku.

Tuky a oleje patria medzi nevyhnutné živiny


čo sú to tukyNa tuky v stravovacom pláne by sme nemali zabúdať za žiadnej situácie. Bez ich dostatočného prísunu by naše telo nemohlo správne fungovať tak, ako má. Ideálne je kombinovať v správnom pomere tuky živočíšneho i rastlinného pôvodu a to najlepšie v pomere 1: 2 v prospech tukov rastlinných. Živočíšne tuky sú bohaté na nasýtené mastné kyseliny, pred ktorými mnohí lekári a iní odborníci varujú, pretože ich nadbytočné množstvo v strave je jedným z najväčších rizikových faktorov dnes veľmi rozšírených kardiovaskulárnych ochorení. Napriek tomu by sme si mali strážiť aspoň minimálny prísun týchto tukov, pretože bez nich by sa niektoré fyziologické mechanizmy v našom organizme neobišli.

  • Rastlinné tuky, ktoré by mali tvoriť dve tretiny z celkového prijatého množstva tukov, sú tiež veľmi dôležité. Obsahujú naopak zdravé – nenasýtené mastné kyseliny, ktoré nás chránia pred vznikom srdcovo-cievnych, ale aj iných chorôb.

Tuky sú z hľadiska výživy tiež dôležité najmä kvôli vitamínom rozpustným v tukoch, ktoré by sa v našom tele inak ťažko vyskytovali. Patria sem vitamíny A, D, E, a K, ktoré v našom tele fungujú ako cofaktory enzýmov a zúčastňujú sa mnohých životne dôležitých dejov. Primeraný príjem tukov v strave je tiež nevyhnutný pre správnu činnosť niektorých hormónov, ktoré významne ovplyvňujú náš celkový fyzický aj psychický stav.

Zabudnite na maslo a margaríny

maslo margaríny a varenieAké tuky je teda okrem tých, ktoré sú prirodzene obsiahnuté v potravinách, vhodné používať pri varení? Naše babičky nedali nikdy dopustiť na obyčajné maslo či masť, ktoré pri varení používali snáď pri každej príležitosti. Dnes veľmi kritizované maslo sa však znovu dostáva do popredia ako potravina pre naše zdravie prospešná, keďže obsahuje množstvo nasýtených mastných kyselín s krátkym reťazcom, ktoré sú pre nás veľmi dobre stráviteľné a nezaťažujú našu črevnú mikroflóru.

Napriek tomu je však maslo skôr doporučované pre používanie v studenej kuchyni, poprípade v topenej podobe ako takzvané ghee (čítajte ghí). Naopak sadlo má vysoký bod zadymenia, teda vysoko položenú teplotu, pri ktorej sa začne pripaľovať a preto je vhodné aj pre tepelnú úpravu niektorých jedál. Nezabúdajme však, že sadlo je okrem niektorých nenasýtených mastných kyselín aj vysokým zdrojom škodlivých nasýtených mastných kyselín, preto by sme si ho mali dopriavať len s mierou. Margaríny, teda stužené tuky, sú na vyprážanie tiež nevhodné najmä vďaka vysokému obsahu vody.

Konečne sa dostávame k olejom, na ktorých používanie v teplej kuchyni sa môžeme stretnúť s rôznorodými názormi. Niektorí ľudia používajú oleje, na ktorých je jednoducho napísané, že sú vhodné pre smaženie. Tento fakt však niekedy môže byť kameňom úrazu, pretože nie všetky takto označené oleje sú vhodné na dlhé varenie či smaženie za vysokých teplôt.

  • Rovnako ako sme sa zmienili u živočíšnych tukov, aj u rastlinných by sme sa mali riadiť takzvaným dymovým bodom, teda teplotou, pri ktorej zo zohriateho oleja začína stúpať dym. Ak používaný olej alebo iný tuk dymový bod dosiahne, začnú sa vďaka chemickým zmenám tvoriť antinutričné ​​látky, z ktorých niektorým sú dokonca prisudzované prokancerogenné a inak škodlivé účinky.

Aké oleje sú teda najvhodnejšie?

Výber oleja pri varení by sa mal predovšetkým odvíjať od toho, akú úpravu pokrmu preferujete. Oleje pre studenú kuchyňu, teda napríklad do šalátov, môžu obsahovať vyššie percento nenasýtených mastných kyselín, pretože ich tepelná stabilita nie je podstatná a môžeme si užívať ich nutričných hodnôt v plnom rozsahu.

bio sezamový olej
BIO sezamový olej

Pre studenú kuchyňu siahnite napríklad po extra panenskom olivovom oleji, ktorý je zdravými látkami doslova nadupaný.

Ak sa chystáme ľahko restovať zeleninu, mäso, alebo iné potraviny, môžeme siahnuť po nerafinovaných olejoch, avšak dymový bod by mal presahovať 160 °. Medzi tieto oleje patrí tiež kvalitný olej olivový, ďalej sezamový, ktorý je síce menej tradičný, ale jeho jemne sladkastá chuť dodá pokrmom to pravé kúzlo. Sezamový olej obsahuje aj množstvo stopových prvkov a niektoré antioxidanty, dokáže bojovať proti únave a zvyšujú odolnosť nášho imunitného systému.

Skúste aj menej známe alternatívy olejov

Na ľahkú tepelnú úpravu môžete použiť aj olej slnečnicový, ktorý veľa ľudí chybne používa na veľmi dlhé vyprážanie, pri ktorom vznikajú vďaka rýchlemu prepaľovaniu oleja a nízkemu bodu zadymenia nebezpečné produkty. Chybu pri varení neurobíte ani pri použití arašidového oleja, ktorý okrem iného obsahuje aj vysoké množstvo vitamínu E, čo je jeden z najvýznamnejších antioxidantov vôbec.

Konzumácia tohto oleja má priaznivý vplyv aj na nervový a kardiovaskulárny systém, niektoré zdroje uvádzajú aj jeho prínos v prevencii zubných kazov.

oleje studena kuchyňaCelkom vysokú teplotu znesie aj olej repkový, ktorý bol ešte donedávna zatracovaný.

Predtým totiž repkový olej obsahoval množstvo nebezpečnej kyseliny erukovej, ktorá u ľudí vyvolávala nevoľnosť a mala negatívny vplyv na niektoré životne dôležité orgány. Dnes vyrábané repkové oleje už ale kyselinu erukovú neobsahujú, nemusíme sa preto báť jeho použitie ako v studenej, tak v teplej kuchyni.

  • Ak si chcete repkovým olejom dochutiť šalát, siahnite po za studena lisovanom, nerafinovanom druhu. Na tepelnú úpravu nám postačí olej lacnejší, rafinovaný, ktorý však vďaka technologickému spracovaniu už stratil niektoré nutričné významné látky. Týmto pravidlom sa samozrejme môžete riadiť aj pri ostatných olejov.

Ak sa však chystáte prudko či dlho smažiť alebo fritovať, rozhodne by ste mali vyberať oleje celkom iné, také, ktoré sú k tejto agresívnej úprave vhodné. Oleje a iné tuky určené pre vyprážanie by mali mať dymový bod nad 180 ° C, v obchode ich môžeme nájsť pod názvom pokrmové tuky, fritovacie oleje, ale použiť sa dá aj bravčová masť.

Dajte prednosť zdravšej variante


Že vám z týchto názvov behá mráz po chrbte? Ani tu sa nemusíte desiť, na vyprážanie možno v pokoji použiť veľmi stabilný olej avokádový, ale aj palmový, alebo kokosový olej. O kokosovom tuku sa vedú v poslednej dobe rozsiahle debaty, najmä kvôli vysokej hodnote v ňom obsiahnutých nasýtených tukov. Niektoré štúdie však dokázali, že tento tuk môže byť škodlivý len vo svojej čiastočne stuženej podobe. Ak budete teda vyberať kokosový olej nespracovaný, môžete ho okrem iného využitia použiť aj ako pomocníka pri smažení, nakoľko je aj pri vysokých stupňoch veľmi stabilný. Navyše sa diskutuje o jeho protizápalových účinkoch, čo iste ocení každý z nás.

palmový olej
Palmový olej

Snáď ste si po prečítaní tohto článku uvedomelejší toho, ktorý olej je vhodný pri varení používať a ktorý radšej nie. Keby sme si to zhrnuli, fritovanie a zdĺhavé vyprážanie nie je zo zdravotného hľadiska vhodné pre nikoho, preto by sme sa tomuto spôsobu úpravy potravín mali čo najviac vyhýbať. V takom prípade nám potom pri varení najlepšie poslúži panenský olivový olej, alebo vyššie spomínaný kokosový olej. Ak chcete ušetriť, chybu neurobíte ani olejom repkovým, ktorý je z hľadiska obsahu nenasýtených mastných kyselín veľmi prospešný a ktorý sa opäť vracia na prvé priečky používaných rastlinných olejov.

Pri výbere olejov vždy dávajte prednosť tým za studena lisovaným a nerafinovaným. Nevydrží toho síce toľko ako ich rafinované varianty, za to sú ale bohaté na nutričné významné látky.

Mohlo by vás zaujímať

oplatí sa počítanie kalórií

Počítanie kalórii: Zbytočné obmedzovanie alebo racionálny prístup?

Chudnutie nie je vôbec komplikované. Ak nejaká diéta nefunguje, alebo skončí jojo efektom, je najmä …

2 komentáre

  1. Ja mám veľmi dobré skúsenosti s kokosovým olejom, lebo je bez vône, takže ho môžem používať do všetkých jedál a neostane po ňom kokosová aróma.

  2. ja mam na varenie rada kokosový olej, ale len ten zo zdravého nákupu nakoľko ten má narozdiel od väčšiny príjemnú vôňu a mám pocit že jedlu dáva akýsi šmrnc a zvlášť je zdravý a neublíži

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.