Ako využiť zdravé účinky mrkvy?
Účinky mrkvy sú medzi ľuďmi známe už od nepamäti. Mrkva je zdravá a obľúbená zelenina najmä v kuchyni, kde sa používa na konzumáciu a jej využitie je rozmanité. Mrkvu máme však aj v povedomí preto, pretože zlepšuje zrak. Faktom ale je, že vadu zraku nemôže odstrániť väčšia konzumácia mrkvy. Mrkva prospieva očiam len pri šero-sleposti, teda neschopnosti oka prispôsobiť sa šere v tme. Liečivé účinky mrkvy spočívajú hlavne pri ochrane organizmu pred pôsobením voľných radikálov, ktoré sú zodpovedné za rozvoj nádorových ochorení. Ako môžete aj sami vidieť, účinky mrkvy sú naozaj široké, a je toho ešte viac.
Účinky mrkvy v podobe zdravých karoténoidov
Urobte si jednoduchý mrkvový šalát. Nastrúhajte najemno mrkvu a zalejte ju sladkokyslou (citrón a cukor) zálievkou. Dobré je pridať niekoľko kvapiek oleja, je jedno akého, pretože vitamíny sa lepšie rozpúšťajú v tukoch. Mrkva je jedným z najlepších zdrojov karoténov. Karotenoidy sú rastlinné farbivá s vynikajúcimi antioxidačnými účinkami.
Dôvod prečo má mrkva tak dobré liečivé účinky je ten, že mrkva má vysoký obsah betakaroténu, z ktorého si telo vytvára vitamín A a chráni vašu pokožku pred žiarením. Keď jete mrkvu, konzumujete vitamíny.
Z minerálnych látok je nutné spomenúť významnejšie množstvo draslíka, sodíka, vápnika, horčíka a fosforu. Tieto minerálne látky majú pozitívny vplyv na nervový systém, mozog a srdce.
Mrkva je bohatým zdrojom vitamínov B, C a E, vápnika, pektínov a vlákniny. Pri konzumácii si musíme dávať pozor na škodlivé látky – pesticídy. Tieto látky sú len vo vrchnej vrstve.
Keď mrkvu poriadne umyjete, oškrabete a odkrojíte hornú časť, tým sa zbavíme všetkých zbytkov týchto škodlivých látok vzniknutých pri hnojení a pestovaní mrkvy a môžete naplno využiť účinky mrkvy vo svojej strave.
Ako využiť zdravé účinky mrkvy čo najviac
Kaša z varenej mrkvy je vhodná na liečenie hnačky u malých detí, pretože im dodáva základné živiny a prírodné cukry. Liečivé účinky mrkvy môžeme vidieť aj v podobe lepšieho trávenia a vyprázdňovania vďaka jej obsahu vlákniny.
Jedzte viac varenej mrkvy ako surovej. Mrkva je využiteľnejšia po tepelnej úprave viac, na rozdiel od iných zelenín, ktoré sú odporúčané konzumovať hlavne v surovom stave.
Zo surovej mrkvy naše telo dokáže využiť len štvrtinu, pretože bunková stena mrkvy je tuhá a neľahko stráviteľná. Varením sa bunkové steny mrkvy narušujú a tým sme schopní prijať väčšie množstvo beta-karoténu.
Liečivé účinky mrkvy
- Zlepšuje videnie -Ako aj stará múdrosť hovorí, mrkva je dobrá pre oči. Mrkva je bohatá na beta-karotén, ktorý sa mení na vitamín A v pečeni. Vitamín A sa transformuje do sietnice, na rhodopsín, fialový pigment, ktorý je potrebný na nočné videnie.
- Beta-karotén taktiež dokázal to, že chráni pred makulárnou degeneráciou a senilným kataraktom. Štúdia zistila, že ľudia, ktorí jedia veľké množstvo beta-karoténu, mali o 40% nižšie riziko makulárnej degenerácie ako tí, ktorí konzumovali málo.
- Pomáha predchádzať rakovine – štúdie ukázali, že mrkva znižuje riziko rakoviny pľúc, rakoviny prsníka a rakoviny hrubého čreva.
- Falcarinol je prírodný pesticíd vyrobený z mrkvy, ktorý chráni jeho korene pred plesňovými ochoreniami. Mrkva je jedným z mála bežných zdrojov tejto zlúčeniny. Štúdia preukázala o 1/3 nižšie riziko rakoviny u potkanov, ktoré sa živili mrkvou.
- Spomaľuje starnutie – Vysoká hladina beta-karoténu v mrkve pôsobí ako antioxidant na bunkové škody spôsobené organizmu prostredníctvom pravidelného metabolizmu. Pomáha spomaľovať starnutie buniek.
- Podporuje zdravšiu pokožku – Vitamín A a antioxidanty chránia kožu pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. Nedostatky vitamínu A spôsobujú vysušenie pokožky, vlasov a nechtov. Vitamín A zabraňuje predčasnému vráskaveniu, akné, suchej koži, pigmentácii, škvrnám a nerovnomernému tónu pleti.
- Pomáha predchádzať infekcii – účinky mrkvy sú známe aj medzi bylinkármi kvôli jej schopnosti brániť šíreniu sa infekcie. Môžu sa používať na rezaných kúskoch surových alebo varených a sypaných.
- Podporuje zdravšiu pokožku (zvonku) – Mrkva sa používa ako lacná a veľmi pohodlná maska na tvár. Stačí namiešať strúhanú mrkvu s trochou medu.
- Zabraňuje ochoreniu srdca – Štúdie ukazujú, že diéty s vysokým obsahom karotenoidov sú spojené s nižším rizikom srdcových ochorení. Mrkva má nielen beta-karotén, ale aj alfa-karotén a luteín. Pravidelná konzumácia mrkvy tiež znižuje hladinu cholesterolu, pretože rozpustné vlákna v mrkve sa viažu na žlčové kyseliny.
- Očisťuje telo – Vitamín A pomáha pečeni vyplaviť toxíny z tela. Znižuje žlč a tuky v pečeni. Vlákno prítomné v mrkve pomáha vyčistiť hrubé črevo a urýchliť pohyb odpadu.
- Chráni zuby a ďasná – Mrkva čistí zuby a ústa. Oškrabuje plakety a častice jedál, rovnako ako zubná kefka alebo zubné pasty. Mrkva stimuluje ďasná a spúšťa veľa slín, ktoré sú zásadité a vyrovnávajú kyselinotvorné dutiny vytvárajúce baktérie. Minerály v mrkve zabraňujú poškodeniu zubov.
- Zabraňuje mŕtvici – Zo všetkých vyššie uvedených výhod nie je žiadnym prekvapením, že v štúdii Harvardskej univerzity ľudia, ktorí jedli päť alebo viac mrkiev týždenne, majú menšiu pravdepodobnosť, že dostanú mozgovú príhodu ako tí, ktorí jedli len jednu mrkvu za mesiac alebo menej.
Zaujímavé a vtipné fakty o mrkve:
- Králiky milujú mrkvu a hoci sme si spomenuli jej liečivé účinky, nemali by jej jesť príliš veľa. Pre králika je v porovnaní jedna mrkva ako pre nás 20 mrkiev. Mrkva je dobrá pre králičie zuby a nemá umelý cukor, ale aj príliš veľa prírodných cukrov môže spôsobiť problémy s trávením a cukrovkou.
- Mrkva je druhým najpopulárnejším druhom zeleniny, hneď po zemiakoch.
- Najväčšia zaznamenaná mrkva má takmer 9 kilogramov a je dlhá okolo 6 metrov!
- Existuje viac ako 100 druhov mrkvy. Niektoré sú veľké, niektoré sú malé a prichádzajú v rôznych farbách vrátane: oranžovej, fialovej, bielej, žltej a červenej.
- Anglické ženy okolo roku 1600 často nosili listy mrkvy v klobúkoch namiesto kvetov alebo peria.
- Názov „mrkva“ pochádza z gréckeho slova „karotón“. Beta-karotén, ktorý sa nachádza v mrkve, bol skutočne pomenovaný ako samotná karotka.
- Priemerný Američan zje asi 5 a pol kilogramu mrkvy ročne. To je len asi jedna šálka týždenne.