ReceptyZdravie a krása

Ako využiť zdravé účinky mrkvy?

účinky mrkvyÚčinky mrkvy sú medzi ľuďmi známe už od nepamäti. Mrkva je zdravá a obľúbená zelenina najmä v kuchyni, kde sa používa na konzumáciu a jej využitie je rozmanité. Mrkvu máme však aj v povedomí preto, pretože zlepšuje zrak. Faktom ale je, že vadu zraku nemôže odstrániť väčšia konzumácia mrkvy. Mrkva prospieva očiam len pri šero-sleposti, teda neschopnosti oka prispôsobiť sa šere v tme. Liečivé účinky mrkvy spočívajú hlavne pri ochrane organizmu pred pôsobením voľných radikálov, ktoré sú zodpovedné za rozvoj nádorových ochorení. Ako môžete aj sami vidieť, účinky mrkvy sú naozaj široké, a je toho ešte viac.

Účinky mrkvy v podobe zdravých karoténoidov

Urobte si jednoduchý mrkvový šalát. Nastrúhajte najemno mrkvu a zalejte ju sladkokyslou (citrón a cukor) zálievkou. Dobré je pridať niekoľko kvapiek oleja, je jedno akého, pretože vitamíny sa lepšie rozpúšťajú v tukoch. Mrkva je jedným z najlepších zdrojov karoténov. Karotenoidy sú rastlinné farbivá s vynikajúcimi antioxidačnými účinkami.

aké sú liečivé účinky mrkvyDôvod prečo má mrkva tak dobré liečivé účinky je ten, že mrkva má vysoký obsah betakaroténu, z ktorého si telo vytvára vitamín A a chráni vašu pokožku pred žiarením. Keď jete mrkvu, konzumujete vitamíny.

Z minerálnych látok je nutné spomenúť významnejšie množstvo draslíka, sodíka, vápnika, horčíka a fosforu. Tieto minerálne látky majú pozitívny vplyv na nervový systém, mozog a srdce.

Mrkva je bohatým zdrojom vitamínov B, C a E, vápnika, pektínov a vlákniny. Pri konzumácii si musíme dávať pozor na škodlivé látky – pesticídy. Tieto látky sú len vo vrchnej vrstve.

Keď mrkvu poriadne umyjete, oškrabete a odkrojíte hornú časť, tým sa zbavíme všetkých zbytkov týchto škodlivých látok vzniknutých pri hnojení a pestovaní mrkvy a môžete naplno využiť účinky mrkvy vo svojej strave.

Ako využiť zdravé účinky mrkvy čo najviac

Kaša z varenej mrkvy je vhodná na liečenie hnačky u malých detí, pretože im dodáva základné živiny a prírodné cukry. Liečivé účinky mrkvy môžeme vidieť aj v podobe lepšieho trávenia a vyprázdňovania vďaka jej obsahu vlákniny.

ako na využitie účinkov mrkvyJedzte viac varenej mrkvy ako surovej. Mrkva je využiteľnejšia po tepelnej úprave viac, na rozdiel od iných zelenín, ktoré sú odporúčané konzumovať hlavne v surovom stave.

Zo surovej mrkvy naše telo dokáže využiť len štvrtinu, pretože bunková stena mrkvy je tuhá a neľahko stráviteľná. Varením sa bunkové steny mrkvy narušujú a tým sme schopní prijať väčšie množstvo beta-karoténu.

Liečivé účinky mrkvy

 • Zlepšuje videnie -Ako aj stará múdrosť hovorí, mrkva je dobrá pre oči. Mrkva je bohatá na beta-karotén, ktorý sa mení na vitamín A v pečeni. Vitamín A sa transformuje do sietnice, na rhodopsín, fialový pigment, ktorý je potrebný na nočné videnie.
 • mrkva a jej liečivé účinkyBeta-karotén taktiež dokázal to, že chráni pred makulárnou degeneráciou a senilným kataraktom. Štúdia zistila, že ľudia, ktorí jedia veľké množstvo beta-karoténu, mali o 40% nižšie riziko makulárnej degenerácie ako tí, ktorí konzumovali málo.
 • Pomáha predchádzať rakovine – štúdie ukázali, že mrkva znižuje riziko rakoviny pľúc, rakoviny prsníka a rakoviny hrubého čreva.
 • Falcarinol je prírodný pesticíd vyrobený z mrkvy, ktorý chráni jeho korene pred plesňovými ochoreniami. Mrkva je jedným z mála bežných zdrojov tejto zlúčeniny. Štúdia preukázala o 1/3 nižšie riziko rakoviny u potkanov, ktoré sa živili mrkvou.
 • Spomaľuje starnutie – Vysoká hladina beta-karoténu v mrkve pôsobí ako antioxidant na bunkové škody spôsobené organizmu prostredníctvom pravidelného metabolizmu. Pomáha spomaľovať starnutie buniek.
 • Podporuje zdravšiu pokožku – Vitamín A a antioxidanty chránia kožu pred poškodením spôsobeným slnečným žiarením. Nedostatky vitamínu A spôsobujú vysušenie pokožky, vlasov a nechtov. Vitamín A zabraňuje predčasnému vráskaveniu, akné, suchej koži, pigmentácii, škvrnám a nerovnomernému tónu pleti.
 • Pomáha predchádzať infekcii – účinky mrkvy sú známe aj  medzi bylinkármi kvôli jej schopnosti brániť šíreniu sa infekcie. Môžu sa používať na rezaných kúskoch surových alebo varených a sypaných.
 • Podporuje zdravšiu pokožku (zvonku) –  Mrkva sa používa ako lacná a veľmi pohodlná maska ​​na tvár. Stačí namiešať strúhanú mrkvu s trochou medu.
 • využitie účinkov mrkvyZabraňuje ochoreniu srdca – Štúdie ukazujú, že diéty s vysokým obsahom karotenoidov sú spojené s nižším rizikom srdcových ochorení. Mrkva má nielen beta-karotén, ale aj alfa-karotén a luteín. Pravidelná konzumácia mrkvy tiež znižuje hladinu cholesterolu, pretože rozpustné vlákna v mrkve sa viažu na žlčové kyseliny.
 • Očisťuje telo – Vitamín A pomáha pečeni vyplaviť toxíny z tela. Znižuje žlč a tuky v pečeni. Vlákno prítomné v mrkve pomáha vyčistiť hrubé črevo a urýchliť pohyb odpadu.
 • Chráni zuby a ďasná – Mrkva čistí zuby a ústa. Oškrabuje plakety a častice jedál, rovnako ako zubná kefka alebo zubné pasty. Mrkva stimuluje ďasná a spúšťa veľa slín, ktoré sú zásadité a vyrovnávajú kyselinotvorné dutiny vytvárajúce baktérie. Minerály v mrkve zabraňujú poškodeniu zubov.
 • Zabraňuje mŕtvici – Zo všetkých vyššie uvedených výhod nie je žiadnym prekvapením, že v štúdii Harvardskej univerzity ľudia, ktorí jedli päť alebo viac mrkiev týždenne, majú menšiu pravdepodobnosť, že dostanú mozgovú príhodu ako tí, ktorí jedli len jednu mrkvu za mesiac alebo menej.

Zaujímavé a vtipné fakty o mrkve:

 • Králiky milujú mrkvu a hoci sme si spomenuli jej liečivé účinky, nemali by jej jesť príliš veľa. Pre králika je v porovnaní jedna mrkva ako pre nás 20 mrkiev. Mrkva je dobrá pre králičie zuby a nemá umelý cukor, ale aj príliš veľa prírodných cukrov môže spôsobiť problémy s trávením a cukrovkou.
 • Mrkva je druhým najpopulárnejším druhom zeleniny, hneď po zemiakoch.
 • Najväčšia zaznamenaná mrkva má takmer 9 kilogramov a je dlhá okolo 6 metrov!
 • Existuje viac ako 100 druhov mrkvy. Niektoré sú veľké, niektoré sú malé a prichádzajú v rôznych farbách vrátane: oranžovej, fialovej, bielej, žltej a červenej.
 • Anglické ženy okolo roku 1600 často nosili listy mrkvy v klobúkoch namiesto kvetov alebo peria.
 • Názov „mrkva“ pochádza z gréckeho slova „karotón“. Beta-karotén, ktorý sa nachádza v mrkve, bol skutočne pomenovaný ako samotná karotka.
 • Priemerný Američan zje asi 5 a pol kilogramu mrkvy ročne. To je len asi jedna šálka týždenne.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button