Ako liečiťZdravie a krása

Ako na črevnú chrípku?

typické prejavy pre črevnu chrípkuČrevná chrípka čiže gastroenteritída je veľmi nepríjemné ochorenie, ktoré postihuje zvyčajne celú tráviacu sústavu. Ide vlastne o akútny zápal čriev a žalúdka. Prejavy črevnej chrípky trvajú bežne 1-7 dní. V prípade, že črevnú chrípku sprevádza krv v stolici je najlepšie hneď vyhľadať lekára.

Čo je potrebné na vyliečenie z črevnej chrípky?

Pri tejto chorobe je najdôležitejšia správna diéta.

Črevná chrípka a ako sa ňou dá nakaziť?

Kontaminované potraviny – staré, pokazené alebo nesprávne upravené jedlo, ale aj pohár či fľaša, z ktorej pil pred vami chorý človek. To všetko sa môže stať spúšťacím mechanizmom zápalu, či už sú na vine prenesené baktérie alebo trávenie rozhodené od zlého jedla.

potraviny na črevnú chrípkuNákaza vzduchom – áno, aj to je možné. Zvlášť kvapôčky slín sú veľmi nebezpečné.

Nedodržiavanie hygieny – špinavé ruky či neumyté ovocie a zelenina sú tiež veľmi častou príčinou črevnej chrípky.

Aké sú príznaky črevnej chrípky

Črevná chrípka ja napriek svojmu názvu, nie je druhom chrípky. Podobné sú len príznaky, preto toto označenie zľudovelo. Pôvodca môže byť ako bakteriálny, tak aj vírusový. Prejavy ale bývajú u oboch podobné. Hnačka je asi najtypickejším príznakom črevnej chrípky.

prejavy črevnej chrípky

Nemusí ísť o tzv. „hnačku,“ ktorá núti chorého k návšteve toalety viackrát za hodinu. Za hnačku sa považuje už riedka stolica, s ktorou navštívite záchod viac ako trikrát denne.

Zvracanie je tiež veľmi častým prejavom. Niekedy môže človeka obťažovať len nevoľnosť, ale k samotnému zvracaniu nedochádza.

Týmto prejavom trpí viac deti. Horúčka je typickým príznakom nielen črevnej chrípky. Malátnosť, únava, bolesti svalov a kĺbov atď. Aj to bohužiaľ sprevádza črevnú chrípku.

Prvá pomoc proti črevnej chrípke

Krátkodobú črevnú chrípku zvládnete bez problémov sami. Doktora navštívte, ak trvajú vaše problémy dlhšie ako tri dni a nezlepšujú sa. Obľúbenou metódou proti črevnej chrípke sú najrôznejšie lieky určené na dezinfekciu čriev. Tie však pomôžu len vtedy, ak je pôvodca ochorenia bakteriálneho pôvodu. Na vírusy tieto lieky nezaberajú.

Prvou pomocou by teda mala byť skôr diéta, ktorá pomôže črevám zbaviť sa patogénov a umožní návrat k ich prirodzenému režimu fungovania.

zázvorový čajPrvý deň diéty je najlepšie vôbec nejesť. Naopak veľmi dôležitý je pitný režim. Nesladený čierny či bylinkový čaj, minerálka a balená voda by mali tvoriť jedinú súčasť jedálnička. Proti nevoľnosti pomáha servírovať tieto nápoje chladené.

Druhý a tretí deň už môžete začať so zaraďovaním niektorých potravín. Sucháre, dusená mrkva, suché pečivo a ryža sú povolené. Porcie si pripravujte radšej malé, ale o to častejšie.

Štvrtý a piaty deň pridajte výdatnejšie potraviny, napr. zemiaky, banán alebo jablko. Jednotlivé porcie radšej pomačkajte alebo nastrúhajte kvôli lepšej stráviteľnosti.

Vhodné a nevhodné potraviny pri črevnej chrípke

Akonáhle príznaky pre črevnú chrípku prestanú úplne, môžete do jedálnička postupne pridávať aj ostatné potraviny. Dva týždne sa ale vyhýbajte tučným jedlám, mliečnym výrobkom (výnimku tvoria tie kyslé) a cukrovinkám s čokoládou.

Určite zaraďte do jedálnička tiež probiotiká pre rýchlejšie obnovenie črevnej mikroflóry. Nájdete ich napríklad v niektorých kyslo mliečnych nápojoch alebo ako doplnok stravy v lekárni.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button