Ako sa pletie vianočka ?
Vôňa tej pravej domácej vianočky je nezameniteľná. Vonia po vanilke, a keď sa podarí dobre upliesť, nielenže sa rozplýva na jazyku, ale aj krásne vyzerá. Receptov je veľa a každá rodina môže mať ten obľúbený. Kysnuté cesto a následné zapletanie môže byť pre začínajúce gazdinky istým strašiakom, ale s chuťou do toho a vianočka je na svete! Ale viete, ako sa pletie vianočka?
Dobrý, osvedčený recept na vianočku je nutnosťou!
Popýtajte sa v rodine, či neskrýva nejaký špeciálny a osvedčený recept na vianočku. Najdôležitejšou surovinou pri výrobe cesta je múka a droždie.
Kvalitná múka najviac ovplyvňuje finálnu podobu, a tak vyberte tú najlepšiu. Kvasnice by mali byť čerstvé a to samozrejme platí aj o ďalších surovinách.
Vo väčšine receptov nájdete okrem droždia a múky tiež mlieko, cukor, maslo alebo napríklad aj masť, muškátový kvet, vajíčka, citrón, vanilku, hrozienka, rum, mandle alebo orechy a to v rôznom pomere.
Skúška ako pliesť vianočku na nečisto
Máte zamiesené cesto a bojíte sa, že prvým pletením cesto znehodnotíte a vianočka na vašom stole bude predsa len chýbať?
A čo pletenie vyskúšať najprv s niečím iným? Natrénujte si to s plastelínou! Jedna dve skúšky a vaša vianočka bude vyzerať, ako tá z obchodu. Ale chutiť bude oveľa, oveľa lepšie!
Zo šiestich, siedmich, trinástich?
Predtým sa vianočky dávali piecť v krásnej keramickej forme. Inak sa ale zapletali zo šiestich, siedmich, deviatich alebo trinástich prameňov.
Je len na vás, na ktorý spôsob si trúfnete.
Jednoduchým pletením vianočky môže byť zapletanie šiestich prameňov a to v poradí 3 – 2 – 1, keď spodné poschodie tvorí klasický vrkoč z troch prameňov, prostriedok je vytvorený dvoma prameňmi otočenými okolo seba a hore príde ľahko pretočený prameň jeden.
Klasické pletenie vianočky
Najviac je však využívaný spôsob, pri ktorom sa zaplieta 9 prameňov a to v poradí 4 – 3 – 2.
Ako postupovať pri pletení vianočky?
- Vykysnuté cesto vyklopte na ľahko pomúčenú dosku a rozdeľte ho na 9 rovnakých dielov. Ak si nie ste istí, použite kuchynskú váhu. Z jednotlivých dielov vytvarujte rovnako dlhé pramene.
- Základňa celej vianočky je tvorená spletením štyroch prameňov. Ak zvládnete dobre upliesť spodné poschodie, ostatné už bude brnkačka. Začnite tým, že si 4 diely naskladáte vedľa seba a začnete od prostriedku splietať.
Prvý sprava dajte cez druhý sprava, druhý zľava preložte cez prvý sprava. Prvý zľava zasuňte pod prvý sprava. Pokračujte ďalej prvým sprava zase od začiatku. Postup opakujte a rovnakým spôsobom dopleťte celú spodnú časť vianočky.
Prostredné poschodie upleťte z troch prameňov ako klasický vrkôčik.
Posledná, vrchná časť, je vytvorená z dvoch prameňov, ktoré omotáte navzájom okolo seba.
A teraz už zostáva len zostaviť vianočku a dať jej konečne tvar. Pletenec zo štyroch dielov preneste na plech vyložený papierom na pečenie, dlaňou uprostred zľahka sploštite a na takto pripravený trón posaďte druhú časť – vrkôčik z troch prameňov. Uprostred ho pritlačte k spodnej časti a kraje založte naspodok. A navrch vložte poslednú časť, pritlačte, zasuňte konce a nechajte ešte chvíľu kysnúť.
Pred vložením do rúry treba vianočku spevniť. Stačí, keď na niekoľkých miestach zapichnete špajle. Zaistia dobrú stabilitu vianočky, a tak sa jednotlivé poschodia nebudú pri pečení zosúvať.
Užite si sviatky!
Vianoce sú najkrajšie sviatky v roku, a tak si ich náležite užite. Je predsa úplne jedno, či sa vianočka podarila na jednotku, alebo je plochá ako rohožka pred dverami, nabudúce sa určite podarí lepšie.
Dôležité je, že ju máte a máte ju s kým raňajkovať a prežiť tak šťastné a veselé Vianoce!