DomácnosťNávody

Ako vyčistiť koberec?

čistenie kobercaDnešná ponuka podláh je veľmi rozmanitá. Medzi najrozšírenejšie patria bezpochyby plávajúce podlahy. Jedná sa o veľmi praktické povrchy, ktoré sa ľahko udržujú, avšak nezahrejú. Ak máme malé deti, zaiste veľmi oceníme staré dobré koberce. Tie fungujú okrem iného ako tepelná izolácia a to priamo perfektne. Ich údržba dá síce o niečo viac práce, ale v konečnom dôsledku sa troška tej starostlivosti navyše určite oplatí. Poradíme Vám ako vyčistiť koberec.

Kde použiť koberec?

Ak sa rozhodneme pre kúpu koberca, máme už jasnú predstavu, do ktorej miestnosti ho umiestnime. Väčšinou ho plánujeme položiť do detskej izby, spálne či obývačky.

Úplne nevhodné je umiestnenie koberca do kuchyne. Je viac než jasné, že nám pri varení sem tam niečo kvapne, občas sa niečo vysype a čistiť dennodenne škvrny od jedla by nás asi čoskoro prestalo baviť.

Škvrnám na kobercoch sa vyhnúť nedá

Nejaký ten fliačik sa ale môže objaviť kdekoľvek a kedykoľvek, a to aj napriek našej veľkej snahe udržať ho stopercentne čistý. Každý rodič iste potvrdí, že v tomto prípade ustrážiť perfektnú čistotu koberca sa skrátka nedá.

Bežné omrvinky vyrieši vysávač, na rôzne fľaky a fliačiky už ale budeme musieť použiť ťažší kaliber. Netreba však panikáriť. Takmer všetky škvrny možno doma pohodlne odstrániť, bez toho aby sme museli hneď volať upratovaciu firmu či dokonca zvažovať kúpu koberca nového.

Suché čistenie koberca

Existujú dva druhy čistenia – suché a mokré. Prvým krokom pri suchom čistení je klasické vysatie koberca od bežných nečistôt. Potom na koberec vysypeme v drogérii zakúpený prášok pre suché čistenie kobercov. Jeho spotreba závisí na hustote a dĺžke vlasu koberca a tiež na stupni znečistenia.

Prášok do koberca vpravíme buď kefou ručne alebo vysávačom s rotačnou kefou a po krátkej prestávke vysajeme spoločne s naviazanými nečistotami.

Na záver koberec ešte raz dôkladne vysajeme a tým ho zbavíme zvyškov čistiacej zmesi.

Výhody a nevýhody suchého čistenia koberca

suche čistenie kobercovVýhodou suchého čistenia je šetrnosť ku kobercom. Navyše môžeme ihneď po vyčistení koberec opäť používať.

Nevýhodou je rozvírený čistiaci prášok, takže musíme počítať s dodatočným upratovaním v celej miestnosti.

Metóda suchého čistenia je vhodná pre takmer všetky druhy kobercov. Výnimku tvoria koberce s hrubou slučkou alebo vysokým vláknom.

Mokré čistenie kobercoch

Ak máme silno znečistený koberec, nezostáva nám nič iné, než využiť metódy mokrého čistenia, ktoré si poradia aj so škvrnami od farby či jedla.

Výhody a nevýhody mokrého čistenia

Výhodou je vysoká efektivita, z vlákien sa dostane naozaj hlboká špina, malou nevýhodou je nutnosť počítať s tým, že nebudeme môcť koberec niekoľko hodín používať kvôli dobe nevyhnutnej pre úplné vyschnutie.

Ako na mokré čistenie koberca?

Ako teda na to? Zakúpime prípravok pre mokré čistenie kobercov a čalúnenia, ktorého aktívna pena rozpúšťa a viaže na seba častice špiny, ktoré sa po uschnutí ľahko vysávajú. Okrem toho oživí farbu koberca.

Pred samotným čistením je nutné tak, ako u čistenia suchého, najprv koberec klasicky vysať a zbaviť ho tak bežných nečistôt. Ak čistíme ručne, vytvoríme pomocou špongie penu, ktorú rozotrieme do koberca. Po zaschnutí zvyšky vysajeme vysávačom. Roztok čistiaceho prostriedku môžeme tiež použiť do mechanického čističa, ak máme.

Úplne najlepšie je ale pozvať si na mokré čistenie odborníkov. Je to efektívnejšie a napodiv ani nemusíme siahnuť tak hlboko do peňaženky, ako by sa mohlo zdať. A máme to bez práce.

Ako na škvrny na koberci

Nie je nutné, aby sme pri každom najmenšom fliačku na koberci hneď celú plochu hĺbkovo čistili. Nie je to dokonca ani žiaduce, pretože prehnané čistenie kobercom rozhodne neprospieva. Veľakrát zafungujú takzvané babské rady a sedliacky rozum.

Na víno soľou

víno na koberciNapríklad na škvrny od červeného vína možno využiť obyčajnú kuchynskú soľ. Nasypeme ju na čerstvú škvrnu, soľ ju pohltí a cez noc do seba farbu natiahne.

Na mastné škvrny dobre pôsobí jedlá sóda, žuvačku z koberca dostaneme prikladaním ľadu a následným vydrolením.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button