Zdravie a krása

7 tipov ako posilniť imunitu

imunitaSte stále prechladnutí, chytíte každú virózu, stačí vám prejsť okolo niekoho s nádchou a hneď smrkáte tiež? Potom máte oslabenú imunitu a potrebujete ju posilniť. Prinášame vám niekoľko tipov, ako posilniť imunitu.

1. Športujte a hýbte sa

Fyzickou aktivitou zlepšíte svoju kondíciu a budete sa cítiť lepšie. Ak nemáte čas chodiť pravidelne cvičiť, aspoň chodievajte pešo, prestaňte jazdiť výťahom a vybehnite pár schodov alebo dojdite na malý nákup do najbližšieho obchodu pešo.

2. Majte vyvážený jedálniček

Vyvážený jedálniček s dostatkom vitamínov je základ. Jedzte pravidelne v 5-6 dávkach denne. Doprajte si ovocie a zeleninu. Kyslé mliečne výrobky obsahujú probiotiká, ktoré sú prospešné tráviacemu systému.

Dvakrát do týždňa si dajte rybu, dodáte svojmu telu vitamín D, ktorého je cez zimu nedostatok. Je na vás, či budete užívať nejaké vitamínové doplnky alebo siahnete po prírodných produktoch. Podporovať imunitný systém pomáha napríklad echinacea, rakytník, ale aj cesnak.

3. Dodržujte pitný režim

Dospelý človek by mal denne vypiť približne 2 litre vody. Môžete si dať ovocný alebo bylinkový čaj, ale pozor pri pití kávy, čierneho čaju alebo alkoholu – tie vás skôr odvodnia, preto s nimi nepočítajte ako s denným príjmom tekutín.

4. Otužujte sa

ako posilniť imunituVďaka otužovaniu budete odolnejší. Navštevujte pravidelne saunu alebo si ráno doprajte studenú sprchu. Vyrazte von aj keď je pod nulou a nemusíte byť nutne nabalení. Dôležité je mať v teple hlavu, ruky a nohy.

Doma nemajte zbytočne prekúrené a neprekurujte si ani v aute. Pre telo sú veľké rozdiely teplôt šokom a spotrebuje veľa energie, aby sa s nimi vysporiadalo.

5. Dostatočný spánok

V spánku dochádza k regenerácii organizmu, svaly si oddýchnu a môžete načerpať dostatok sily na ďalší deň. Dospelý človek by mal spať denne asi 8 hodín.

Potreba spánku je samozrejme individuálna, ale ak nedoprajete telu dostatočný odpočinok, nebude mať dostatok sily na boj s prípadnými chorobami.

6. Nestresujte sa

Každodenný stres vás tiež vyčerpáva a oslabuje, preto sa snažte mu vyhnúť.

7. Umývajte si ruky

umývanie ruk a imunitaV období chrípok a viróz nezabúdajte na umývanie rúk.

Umývajte si ich vždy pred jedlom alebo keď prídete domov, pretože nikdy neviete kto pred vami siahal na kľučku od dverí alebo na nákupný vozík. Prečítajte si aj článok ako si správne umývať ruky.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button