Ako uvariť cestoviny so strukovinami?
Talianska gastronómia sa vyznačuje jednoduchými, ľahkými a chutnými receptami, preto je obľúbená na celom svete, takže sem patrí aj tento recept na cestoviny so strukovinami. Základ talianskej kuchyne tvoria cestoviny, zelenina, ryby, olivový olej, čerstvé bylinky, strukoviny a huby. Podobne ako u nás sa jedla líšia podľa regiónov,tak aj v Taliansku má každý región svoju vlastnú špecialitu. Nasledujúci recept na cestoviny so strukovinami pochádza z Toskánska.
Čo je potrebné na cestoviny so strukovinami:
- 400 g cestovín
- 400 g varených strukovín
- 200 g anglickej slaniny
- 3-4 strúčiky cesnaku
- olivový olej
- soľ
- rozmarín
náročnosť receptu: veľmi ľahké
čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac
Postup prípravy cestovín so strukovinami krok po kroku
Najprv je potrebné uvariť strukoviny. Druh strukovín zvoľte podľa vašich chuťových preferencií. Ja odporúčam cícer alebo fazuľu. Aby bola zmes farebnejšia, volím vždy niekoľko druhov rôznych farieb.
Strukoviny namočte cez noc do studenej vody a na druhý deň ich uvarte domäkka. Pre uľahčenie práce a úsporu času môžete použiť konzervovanú fazuľu alebo cícer.
Na olivovom oleji opečte na kocky nakrájanú anglickú slaninu alebo údený bôčik. Pridajte k nej prelisovaný cesnak a niekoľko vetvičiek rozmarínu.
Rozmarín má veľmi intenzívnu chuť a vôňu, nesmiete ho pridať moc. Sušený rozmarín je ešte výraznejší, pozor na to!
Príprava cestovín
Cestoviny uvarte v posolenej vode podľa návodu na obale. V talianskej kuchyni sa používajú cestoviny zo semoliny, teda tvrdozrnnej pšenice.
Semolinová múka je vyrobená pomletím veľmi tvrdej odrody pšenice. Používa sa najmä na výrobu kvalitných cestovín, ktoré majú vyššiu nutričnú hodnotu a nižší glykemický index.
Vďaka väčšiemu množstvu lepku sa nerozvárajú, nie sú však vhodné pre celiatikov. Majú prirodzené žlté sfarbenie, pretože semolina obsahuje viac prírodného farbiva. Semolina je vhodná na prípravu bezvaječných palaciniek, zahusťovanie polievok a do pudingov.
Semolinovú múku môžete kúpiť nielen v predajniach zdravej výživy ale už aj v bežných obchodných reťazcoch a dokonca už aj od slovenského výrobcu.
Dokončenie cestovín so strukovinami
K upraženej slanine pridajte zľahka roztlačené strukoviny, cestoviny a premiešajte. Podľa chuti dosoľte tieto cestoviny so strukovinami. Pokrm sa podáva teplý so zeleninou. Prajem dobrú chuť!
Prečo jesť strukoviny?
Nafukovacie účinky strukovín spôsobujú sacharidy, ktoré tenké črevo nedokáže rozložiť, takže sa práce ujme hrubé črevo a práve kvôli baktériám prítomným v hrubom čreve vznikajú črevné plyny.
Veľkým pozitívom strukovín je vysoký podiel proteínov, ktorý môže slúžiť aj tým, ktorí príliš nevyhľadávajú ich živočíšne zdroje. Zabudnite ale na kombináciu šošovice s párkom – nasýtenými tukmi a ďalšími prídavkami, párok celý efekt konzumácie strukoviny pokazí.
Strukoviny sa môžu pýšiť obsahom vitamínov skupiny B, vápnika, draslíka i železa. Vitamíny A a C bohužiaľ úplne chýbajú. Vďaka vláknine, komplexným sacharidom, nízkemu glykemickému indexu a bielkovinám sa strukoviny perfektne hodia na znižovanie hmotnosti.
Rozpustná vláknina, ktorú strukoviny obsahujú, prináša ďalšiu výhodu – výrazne spomaľuje rast glykémie v krvi po konzumácii jedla.
Pravidelnou konzumáciou tak prispievame preventívne k ochrane cievnej steny, ktorú nárazové zvýšenia glykémie a následné rýchle vyplavenie inzulínu poškodzujú.
Tipy ako spracovať a pripraviť strukoviny
Aby ste nežiaduce látky zo strukovín odstránili, namáčajte ich vo vode aspoň 12 hodín a potom varte v novej vode.
Ďalším spôsobom, ako sa nechcených látok a nafukovacieho efektu zbaviť, je nechať strukoviny naklíčiť.
Dobre stráviteľná je napríklad červená šošovica, ktorá sa nemusí namáčať a je hotová za chvíľku.
Vyskúšajte aj tieto recepty na cestoviny: