Recepty

Ako urobiť bielu fazuľovú polievku?

Ako urobiť bielu fazuľovú polievkuBiela fazuľová polievka patrí do slovenskej klasiky. V zariadeniach hromadného stravovania ju zvyčajne varia, ak má v menu nasledovať „hladnejšie“ alebo sladké jedlo. Bielu fazuľovú polievku si radi dáme k teplej desiate alebo s pečivom k malému obedu. Ako urobiť bielu fazuľovú polievku a pochutnať si na ňej doma? 

Na bielu fazuľovú polievku budete potrebovať:

  • bielu fazule
  • koreňová zelenina
  • tymián, soľ, korenie
  • tuk a múka na zápražku

Niečo o bielej fazuli

Fazuľa je zelenina, ktorá je vynikajúcim zdrojom rastlinných bielkovín. Medzi biele odrody fazule patrí cannellini, Great Northern fazuľa a navy fazuľa a všetky majú podobnú výživovú hodnotu.

Fazule majú okrem bielkovín aj vysoký obsah vlákniny (zvyčajne 10 – 11 g na 1/2 hrnčeka) Je preukázané, že biela fazuľa obsahuje viac vápnika ako tmavé odrody.

Okrem toho obsahuje aj draslík, kyselinu listovú, vitamín C a nehemové železo. Suchú fazuľu pred použitím namočte do vody, aby ste eliminovali cukry, ktoré spôsobujú nadúvanie, a konzervovanú fazuľu opláchnite, aby sa odstránil nadbytočný sodík

Biela fazuľová polievka je výdatná, a pritom výrobne veľmi lacná. Varíme ju zvyčajne na viac ako jedno jedlo: jednak sa to oplatí z ekonomického hľadiska, jednak je neskôr ohrievaná a odležaná biela fazuľová polievka ešte chutnejšia než čerstvá.

Na bielu fazuľovú polievku používame drobné suché biele fazule, ktorých cena je nízka a sú celoročne dostupné.

Návod na prípravu bielej fazuľovej polievky

Biele fazule cez noc namočíme – nasypeme ich do hrnca, v ktorom budeme polievku variť a zalejeme ich aspoň dvojnásobným objemovým množstvom studenej vody.

Počítame s tým, že namočená fazuľa napučií a zdvojnásobí svoj objem. Varením fazuľa zväčší svoju hmotnosť asi o 135 percent. Hrniec na polievku teda musí byť dostatočne veľký.

Biela fazuľová polievkaPol kilogramu bielych vopred namočených fazuli uvaríme do mäkka. Najekonomickejšie varenie je v tlakovom hrnci.

Keď ho nemáme, musíme počítať s tým, že aj namočená fazuľa bude potrebovať minimálne hodinu priameho varu. Keď nevaríme v tlakovom dokonale uzavretom hrnci, bude nám spočiatku z hrnca „utekať“ pena.

Stiahneme plameň a necháme chvíľu odklopenú pokrievku. Keď sa zmierni var, priklopíme a necháme fazuľu variť pri miernom vare.

Upravíme množstvo uvarených fazúľ a vývaru. Ak sa nám zdá, že máme fazule moc, môžeme ich cedidlom trochu odobrať. Buď ich použijeme na šalát alebo ich dáme do mrazničky pre budúce využitie.

Častokrát sa stane, že sa nám v závere varenia zdá byť v polievke fazule zase málo, a vrátime ich späť do hrnca. Taká je skúsenosť.

Bielu fazuľovú polievku dochutíme zeleninou a zápražkou

Na lyžici masla opražíme nastrúhanú alebo na drobné kúsočky nasekanú mrkvu, petržlen a malý kúsok zeleru. Osmaženú zeleninu pridáme k uvarenej fazuli.

Fazuľová polievkaNa rovnakom kastróliku na ďalších dvoch lyžiciach masla upražíme tri lyžice hladkej múky na voňavú, ale svetlú zápražku.

Pridáme k fazuli so zeleninou a prevaríme.

Bielu fazuľovú polievku na záver dochutíme dvoma lisovanými strúčikami cesnaku, dvoma štipkami tymiánu, soľou a trochou bieleho korenia.

Ak máme k dispozícii saturejku, môžeme ju pridať k tymianu. V niektorých rodinách je zvykom k tymianu pridať aj trochu majoránky.

Tymián, majoránka aj saturejka by mali zaisťovať lepšie trávenie a menej nadúvania, ktoré po fazuli môže prísť.

Fazuľová polievka na kyslo

Niekde sa biela fazuľová polievka pripravuje na spôsob „kyselky“ – fazuľa sa varí s bobkovým listom a novým korením. Korenie sa potom vyberie a polievka sa zahustí zátrepkou z hladkej múky a smotany (môže byť aj kyslá) a dochutí sa octom, cukrom a soľou, aby mala mierne sladkokyslú chuť.

K bielej fazuľovej polievke sa môžu podávať domáce šišky, čo býval na slovenskom vidieku bežný sobotňajší obed.

Do bielej fazuľovej polievky sa obvykle nepridávala údenina, ale kto to tak má rád, nikto mu nemôže zabrániť v tom, aby ju do polievky pridal.

Vyskúšajte aj tieto recepty na polievku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button