Recepty

Ako urobiť zemiakovú polievku s hubami?

Ako urobiť zemiakovú polievku s hubamiZemiaková polievka s hubami má osobitú vôňu a chuť, ktoré ju dodávajú práve pridané huby. Zemiakovú polievku s hubami môžeme pripraviť po celý rok – v sezóne z húb čerstvých, mimo sezóny z húb sušených. Prinášame základný recept na jednoduchú zemiakovú polievku s hubami.

Na zemiakovú polievku s hubami budete potrebovať:

  • suroviny podľa návodu
  • kuchynské zariadenie a vybavenie

Návod na prípravu zemiakovej polievky s hubami

Zemiaková polievka s hubami je hutná polievka zvyčajne zahustená zápražkou. Pripravuje sa zo zemiakov, zeleniny a čerstvých alebo sušených lesných húb, ktoré polievke dodajú tmavú farbu a typickú arómu.

Pretože je zemiaková polievka s hubami sýta, zvyčajne ju varíme k bezmäsému, ľahšiemu alebo sladkému hlavnému jedlu.

Niekde býva zvykom jesť k zemiakovej polievke s hubami čerstvé domáce žemličky, potom sa už druhé jedlo nepodáva.

Aké huby pridávať do zemiakovej polievky

Huby, ktoré budeme do zemiakovej polievky pridávať, by sme mali dobre poznať. Ak ich moc nepoznáme, od niekoho sme dostali huby a nájdeme v nich pre nás „podozrivé“ druhy, radšej ich v tichosti vyradíme. A to aj vtedy, keď nás zberač uistil, že ten podivný klobúk naozaj patrí bedli a nie muchotrávke tygrovitej.

Zemiaková polievka s hubamiHuby obsahujú veľké množstvo vitamínov A, B, C, D a minerálnych látok.

Hríby sú výborným doplnkom pre optimalizáciu imunitného systému, znižujú riziko rakoviny a dokážu naštartovať metabolizmus.

Na zemiakovú polievku s hubami síce môžeme použiť aj šampiňóny, ale nebudú v polievke príliš cítiť – nie je to ono.

Ak použijeme huby naložené v soli, musíme ich dať menej a polievku už nesoliť.

Očistíme dve menšie mrkvy alebo jednu veľkú, jeden petržlen a pol menšej buľvy zeleru. Zeleninu nakrájame na drobné kúsky. Ošúpeme jednu strednú cibuľu a nakrájame na drobné kúsky.

Namiesto cibule môžeme použiť aj na malé kúsky nakrájaný pór. Cibuľu (alebo pór) speníme na lyžici masla alebo rastlinného tuku. Na pór musíme dávať väčší pozor, robí sa rýchlejšie ako cibuľa. Na cibuľu vložíme koreňovú zeleninu a chvíľu restujeme.

Zemiakovú polievku s hubami zalejeme litrom vody

Olúpeme štyri surové zemiaky a pridáme k zelenine. Pripravíme si misku nadrobno krájaných húb a dáme variť k zelenine. Alebo do polievky pridáme dve tri hrste sušených húb. Niekto radí vopred ich namočiť, ale nie je to potrebné, varom dostatočne zmäknú.

Ak máme sušené huby vo veľkých kusoch, môžeme ich najprv ťažkým ostrým nožom pokrájať na menšie kusy, alebo ak sú dostatočne vysušené tak jednoducho polámať. Alebo pridáme dve lyžice húb naložených v soli.

Do zemiakovej, teda zemiakovej polievky s hubami, môžeme pridať aj inú zeleninu, ktorú máme – menší kaleráb, kúsok karfiolu, pár zelených fazuľových strukov.

Prípadne môžeme pridať dve malé hrstičky trhaných chrumiek.

Dochutenie zemiakovo hubovej polievky

Polievku prisolíme, pridáme dve štipky drvenej rasce, kto má rascu rád môže pridať kľudne aj viac a uvedieme do varu.

Je dobré osoliť ju hneď, pretože zemiaky potom budú slané a pri konečnom dosoľovaní použijeme menej soli.

Zemiaková polievka s hríbamiPočítame s tým, že po prvom prudkom vare bude polievka peniť. Na chvíľu odklopíme pokrievku a zmiernime plameň a dávame pozor, po chvíli by už peniť a „vybiehať“ nemala.

Z troch lyžíc masla, rastlinného masla alebo i oleja a z hladkej múky usmažíme tmavú (ale nie pripálenú) zápražku.

Keď sú zemiaky mäkké, doplníme vodu, aby bol pomer tekutiny a tuhých častíc taký, ako to máme radi. Uvedieme znovu do varu, pridáme zápražku a aspoň desať minút varíme.

Na zemiakovú polievku s hubami dochutíme

Zemiakovú polievku s hubami na záver dochutíme hrsťou majoránky, dvoma rozotretými strúčikmi cesnaku, štipkou mletého čierneho korenia, asi troma vetvičkami rozsekaného ligurčeka, zelerovej vňate alebo zelenej petržlenovej vňate.

Ak chceme pripraviť polievku menej kalorickú, môžeme namiesto zápražky polievku zahustiť dvoma hrsťami ovsených vločiek, ktoré rozvaríme.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button