Recepty

Ako urobiť dusenú mrkvu?

Ako urobiť dusenú mrkvuDusená mrkva je výborná príloha, ktorá poteší jazyk, oko, ale aj nutričných ​​špecialistov. Dusenú mrkvu môžeme podávať s pečeným alebo údeným mäsom, volským okom, dobrou údeninou, ale pochutnáme si na nej aj napríklad len so zemiakmi. Dusenú mrkvu môžete pripraviť na viac spôsobov. Vybrali sme niekoľko tipov, ako urobiť dusenú mrkvu.

Na dusenú mrkvu budete potrebovať:

  • suroviny podľa rozpisu
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Tepelne upravená mrkva je pre ľudský organizmus hodnotnejšia ako mrkva surová, ktorá do značnej miery tráviacim traktom iba prechádza, bez toho, aby telo dokázalo vstrebať niektoré hodnotné látky.

Varom (dusením, pečením) sa podľa odborníkov na výživu tieto látky v podobne minerálov a vitamínov lepšie uvoľnia.

Takisto spojenie s tukom je prospešné – rozpúšťajú sa v ňom vitamíny v mrkve obsiahnuté. Veľkou prednosťou mrkvy je jej ľahká stráviteľnosť, preto je dovolená pri väčšine diét.

Vhodná mrkva na dusenie

Pre dusenie môžeme používať ako mladú mrkvu karotku, ktorá má guľovitý alebo valcovitý koreň, alebo aj mrkvu klasickú, ktorej koreň má tvar ostrejšieho kužeľa.

Pred prípravou mrkvu vždy riadne oškrabeme nerezovým nožom alebo škrabkou na zeleninu. Mrkvu krájame alebo strúhame tesne pred prípravou aby zbytočne neoschla a nestratila šťavnatosť.

Dusená mrkvaMladé ranné karotky mrkvy môžeme dusiť vcelku alebo len pokrájané na dlhšie klátiky.

Klasickú mrkvu dusíme nakrájanú na kolieska alebo aj  nastrúhanu na hrubom strúhadle.

Niekto na strúhanie mrkvy používa aj štrbinové strúhadlo, ktoré nastrúha mrkvu na veľmi tenké kolieska. Nastrúhana mrkva potrebuje kratší čas na tepelnú prípravu, než mrkva krájaná.

Cibuľový základ

Mrkva sa zvyčajne dusí na cibuľovom základe. Jemne opražená cibuľa dodá mrkve mäsovú príchuť a jasne ju vyprofiluje do kategórie slaných jedál. Mrkva sa vždy s cibuľou restuje, aby sa mierne opiekla, čím takisto získa pikantnejšiu príchuť. Kuchári nie nadarmo hovoria, že cibuľou sa nedá nič pokaziť. Iba mrkva upravená do takzvanej „glazovanej“ podoby sa pripravuje bez cibule.

Mrkvu dusíme mierne podliatu vodou. Tepelná úprava nesmie trvať veľmi dlho, aby sa mrkva nerozvarila a nestratila svoju štruktúru, potom nie je chutná.

Kolieska mrkvy by sa nemali rozpadať. U karotky a strúhanej mrkvy je dostatočná doba dusenia asi desať minút. Mrkvu nakrájanú na kolieska dusíme asi pätnásť minút. Počítajme s tým, že pri záverečnej úprave sa bude mrkva ešte pár minút variť, a teda ďalej mäknúť.

Dusenú mrkvu zahustíme

Dusenú mrkvu zvyčajne mierne zahusťujeme. Buď dusenú mrkvu zahustíme zápraškou, ktorú si vyrobíme z hladkej či polohrubej múky, alebo do mrkvy pridáme guličku múčneho masla, prípadne múčnu zátrepku.

Dusená mrkva na cibuliV niektorých regiónoch či v rodinách, alebo v niektorých kuchárskych receptoch, sa do dusenej mrkvy na záver pridáva smotana (sladká alebo kyslá).

V tom prípade múku pre zahustenie nepridávame alebo ju rozmiešame v smotane.

Mrkvu môžeme dusiť len samotnú alebo na vopred pripravenom mäsovom základe (dusená mrkva s bravčovým mäsom, dusená mrkva s údeninou).

Veľmi obľúbená je tiež dusená mrkva s pridaným sterilizovaným alebo mladým hráškom. Aj do mrkvy s hráškom niekto na záver pridáva trochu smotany.

Dusenú mrkvu okoreníme a podávame

Dusená mrkva sa korení soľou a mletým čiernym korením. Pretože má mrkva prirodzene sladkú chuť, veľmi často sa dusená mrkva dochucuje octom alebo citrónom (a trochou cukru), aby sa docielilo jemnej sladkokyslej chuti.

Ďalším korením vhodným pre dusenú mrkvu je kurkuma, karí prípadne zmes divokého korenia (bobkový list, nové korenie, jalovec).

Dusenú mrkvu zvyčajne podávame s varenými zemiakmi. Niekomu chutí aj s rezancami, prípadne s inými cestovinami. K dusenej mrkve môžeme podávať volské oko, opečenú údeninu, pečené alebo dusené mäso.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button