Recepty

Ako uvariť roštenku z konského mäsa?

ako pripraviť roštenku z konského mäsaKonské mäso, ktoré sa z času na čas objaví na slovenskom trhu, možno zláka aj niekoho, kto s prípravou konského mäsa nemá žiadne skúsenosti. Ponúkame základné informácie o konskom mäse a recept na prípravu roštenky z konského mäsa.

Čo je potrebné ak chcete uvariť roštenku z konského mäsa:

  • konské mäso (roštenka alebo zadné mäso)
  • cibuľa, olej, soľ, korenie
  • hladká múka
  • kuchynské vybavenie a zariadenie (tlakový hrniec)

náročnosť receptu: mierny

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Čo obsahuje konské mäso

spracovanie mäsaKonské mäso je radené k červeným mäsám. Z nutričného hľadiska je konské mäso hodnotnejšie než mäso hovädzie. Má vyšší podiel bielkovín a podstatne nižší podiel tukov, je výdatnejším zdrojom železa a má porovnateľný obsah a množstvo ostatných živín.

Surové konské mäso má jasnú tmavo červenú farbu. Skladba svaloviny zodpovedá jatočnému spracovaniu jednotlivých častí mäsa rovnako ako pri krave. Aj mäsiarske pomenovanie je zhodné: vysoká a nízka roštenka a podobne. Konské mäso vyberáme podľa toho, čo z neho chceme uvariť.

Konské mäso je vhodné kupovať iba z konkrétneho mäsiarstva. Oproti veľkým reťazcom môže mäsiar „vlastným menom a firmou“ zaručiť akosť. Tiež cena konského mäsa je v menších predajniach mäsa nižšia.

Postup prípravy roštenky z konského mäsa

Surové mäso vcelku opláchneme pod tečúcou vodou a osušíme (napríklad papierovým obrúskom). Prezrieme si svalovú stavbu kúpeného kúsku mäsa a nakrájame rezne (plátky) tak, aby rez viedol cez vlákno. Hotová roštenka sa potom bude lepšie krájať aj hrýzť – bude sa „rozpadávať“.

Plátky konskej roštenky dobre naklepeme po oboch stranách, potom z oboch strán osolíme a jemne okoreníme. Nakoniec roštenky obalíme v hladkej múke. Na troch lyžiciach oleja (alebo sadla) necháme zosklovatieť dve nadrobno nakrájané veľké cibule. Roštenky vložíme na cibuľu a z oboch strán opečieme.

Pri opekaní rošteniek z konského mäsa sa zároveň ďalej smaží cibuľka. Keď sú roštenky z oboch strán „zatiahnuté“, navrstvíme cibuľu čiastočne na plátky mäsa, podlejeme horúcou vodou, priklopíme pokrievkou a dusíme do úplného zmäknutia. Pretože je konské mäso tuhšie ako mäso hovädzie, je vhodné roštenku dusiť v tlakovom hrnci.

Dokončenie receptu na roštenku z konského mäsa

Keď je mäso dokonale mäkké, vyberieme plátky z hrnca. Pod vývarom z mäsa zvýšime teplotu, aby sa odparila tekutina.

Ak máme šťavy veľa a odparovanie by trvalo dlho, zlejeme tekutinu a v hrnci ponecháme len zvyšky cibule. Zo zliatej tekutiny odoberieme tuk a pridáme k cibuli. Zvyšok uchováme, neskôr ho vrátime do omáčky.

konská roštenkaDo vriaceho vývaru z mäsa pridáme dve vrchovaté lyžice hladkej múky. Miešame, až kým sa začne viditeľne oddeľovať tuk od múčnej zmesi. To je dôležitá fáza, kedy vzniká dobrá „roštenková“ omáčka.

Múka a rozvarená cibuľa sa začne mierne prichytávať ku dnu.

Usilovným miešaním sa snažíme od dna ju odškrabávať, aby zmes dostala zlatú farbu. Potom prilejeme odloženú zvyšnú tekutinu alebo horúcu vodu a za stáleho miešania necháme dobre rozvariť.

Dochutíme soľou a mletým čiernym korením. Omáčka zo základu z konského mäsa je skutočne vynikajúca a silná. Potom mäso vrátime do omáčky.

Roštenku z tohto mäsa podávame podobne ako hovädziu roštenku: s dusenou ryžou, s cestovinami alebo knedľou.

Tipy ako servírovať roštenku z konského mäsa

Ak chceme roštenku z konského mäsa podať obzvlášť sviatočným spôsobom, pripravíme k nej opečené zemiaky, na porciu mäsa položíme volské oko a obložíme niekoľkými kolieskami surovej cibule, kopčekom horčice a vejárikmi sladkokyslej uhorky.

Traduje sa, že je konské mäso sladké. Pri tejto úprave sa žiadna sladkosť neprejavila, pokrm sa nijako nelíšil od roštenky z mäsa hovädzieho.

Upozornenie

Problém kauzy s pridávaným konským mäsom do iných mäsových zmesí v minulosti neznamenal škodlivosť konského mäsa, ale to, že toto mäso nebolo uvedené v zozname použitých surovín a bolo vydávané za mäso hovädzie, čím dochádzalo ku klamaniu zákazníka, nie k jeho zdravotnému ohrozeniu.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button