Recepty

Ako v studenej kuchyni používať krabie tyčinky?

ako vyzerajú krabie tyčinky To, že krabie tyčinky – surimi – nie sú z kraba, nie je žiadne tajomstvo. Ale ani podfuk. Výrobca sa nesnaží nič predstierať – slovo surimi znamená náhradka. Tieto tyčinky nie sú nijakým gastronomickým zázrakom, napriek tomu môžu náš stôl občas ozvláštniť. Krabie tyčinky sú lacné a môžeme z nich ľahko a rýchlo pripraviť zaujímavé studené pohostenie. Ako používať krabie tyčinky v studenej kuchyni? Prinášame pár tipov.

Z čoho sú vyrobené krabie tyčinky

Krabie tyčinky nemajú s krabom nič spoločné. Nikto si snáď ani nemôže myslieť, že by sa štvrť kila mäsa kraba predávalo približne za euro. Krabie tyčinky sú polotovar z rybieho mäsa. Japonskí rybári vraj surimi vyrábali už v dobe pred naším letopočtom.

Surimi sa robí ešte na mori, a to najmä z tresiek, ale základom pre krabie tyčinky môže byť napríklad aj žralok, sardinka alebo iné menej hodnotné ryby.

Mäso je zbavené kostí a kože, je rozomleté ​​na kúsky a neustálym prepieraním príde vlastne o všetku chuť a vôňu. Zostane len biela proteínová kaša, ktorá má schopnosť tuhnúť. Tento základný materiál tvorený rybou bielkovinou je ďalej upravovaný: pridáva sa do neho škrob, dochucovadlá, konzervanty.

Hmota sa tvaruje do tvaru tyčiniek, krabích klepiet, či krúžkov (akoby kalamárov) a hlboko sa zmrazí. Konečný produkt už síce nie je čisté mäso, ale nie je potrebné ho úplne zavrhnúť. Oplatí sa mať balíček krabích tyčiniek v mrazničke „pre náhodnú návštevu“.

Kde sa dajú v studenej kuchyni využiť krabie tyčinky

Surimi možno s úspechom využiť v studenej kuchyni. Šaláty, nátierky alebo aspiky z krabích tyčiniek majú rybí charakter, ale bez intenzívnej rybej vône, ktorá niektorým ľuďom vadí. Tyčinky zvyčajne kúpime v 125 alebo 250 gramovom balení. V balíčku je každá tyčinka balená zvlášť.

Pred použitím necháme krabie tyčinky mierne roztopiť – potom ich z obalu ľahko vysunieme, bez toho aby sme museli každú tyčinku rozbaľovať. S tyčinkami sa dobre pracuje, ak sú ešte napoly zmrazené (výsledný pokrm tým neutrpí).

Šalát z krabích tyčiniek

šalát s krabími tyčinkamiPoužijeme na prípravu 250 gramov (jeden balík) krabích tyčiniek a jeden pohár sterilizovanej sladko-kyslej zmesi zeleniny do zemiakového šalátu, jednu cibuľu a 200 až 250 mililitrov dobrej majonézy.

Surimi rozbalíme a nakrájame na pol centimetrové pásiky. Cibuľu olúpeme a nakrájame na veľmi jemné kúsky.

Zeleninu necháme odkvapkať, prípadne môžeme rozsekať na jemné kúsky. Suroviny zmiešame s majonézou, dochutíme soľou, mletým čiernym korením a lyžičkou horčice. Časť majonézy môžeme nahradiť kyslou smotanou.

Nátierka z krabích tyčiniek

Je veľmi vďačná, rýchla a atraktívna. Surimi rozbalíme a ešte zmrznuté nastrúhame na hrubom strúhadle.

Do surimi zmesi vmiešame nátierkové maslo alebo majonézu, či mierne osolený rozmiešaný plnotučný tvaroh. Nátierku použijeme ako základ obložených chlebíčkov alebo ju, doplnenou o sezónnu zeleninu, podávame ako rýchlu večeru.

Aspik z krabích tyčiniek

Potrebujeme 250 gramov krabích tyčiniek, pohár (700 ml) nakladaného karfiolu (alebo väčší pohár sladko-kyslej zeleninovej zmesi), štyri vajcia uvarené natvrdo a dva balíčky želatíny v prášku.

nátierka zo surimiZlejeme nálev zo zeleniny, doplníme vodou, ochutnáme a prípadne dochutíme (soľ, cukor) a podľa návodu pripravíme želatínu. Tyčinky nakrájame na pásiky, zeleninu nasekáme, vajcia nakrájame na plátky.

Suroviny vložíme do plochej misky a zalejeme želatínou. Necháme niekoľko hodín tuhnúť.

Podávame prizdobené majonézou. Vhodnou prílohou je biele pečivo alebo celozrnné bagety.

Tipy ako využiť krabie tyčinky

Surimi môžeme použiť aj pri výrobe obložených chlebíčkov alebo jednohubiek. Počítame s tým, že tieto tyčky dodajú mierne rybiu chuť, preto ostatné suroviny a ozdôbky volíme tak, aby chute ladili (hodí sa cibuľa, kyslá zelenina, nátierkové maslo, žervé, majonéza, vajcia. Salámy a syry chuť krabích tyčiniek prebijú).

Vyskúšajte si pripraviť aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button