Ako liečiť

Cibuľa a jej liečivé účinky: Liek na kašeľ a ďalšie choroby

cibuľa a jej liečivé účinkyCibuľa je zeleninou, ktorá sa využíva nielen na prípravu jedál, dajú sa z nej vytvoriť aj domáce recepty na najrôznejšie choroby a ťažkosti. Ide o rastlinku, ktorá je v domácom liečiteľstve používaná už od nepamäti. Už naše babičky dobre vedeli, ako pozitívne účinky na ľudský organizmus má. Cibuľa a jej liečivé účinky: Liek na kašeľ a ďalšie choroby.

Obsah článku:

  • Pri akých chorobách cibuľa pomáha
  • Domáce lieky z cibule

Pri akých chorobách cibuľa pomáha?

Cibuľa v najrôznejších úpravách sa využíva najmä pri liečbe týchto ochoreniach:

Okrem týchto ochorení je vhodným doplnkom stravy tiež v prípade črevných ťažkostí. Napomáha totiž k tvorbe žalúdočných štiav a tiež k sekrécii štiav v črevách.

V neposlednom rade boli zistené tiež priaznivé účinky u ľudí, ktorí trpia na hemoroidy.

posilnenie imunity2Jej účinné látky prispievajú tiež k posilneniu funkcie srdca a ciev. Je vhodným doplnkom v okamihu, kedy máte vyšší tlak.

Kto z vás má cukrovku, potom by mal vedieť, že konzumácia cibule prispieva k regulácii krvného cukru v krvi.

Všeobecne sa dá povedať, že cibuľa posilňuje náš imunitný systém. Pôsobí aj na naše nervy, ktoré pomáha upokojiť. Podporuje tvorbu antistresových hormónov.

Ďalším poznatkom je, že cibuľa dokáže „likvidovať“ tiež kurie oká a iné kožné ochorenia, vrátane bradavíc.

Domáce lieky z cibule

Liek na kašeľ – sirup z cibule

Pôsobí ako liek na kašeľ, dýchacie ťažkosti, pri chrípke, využiť sa dá tiež v okamihu, keď chrápete, prípadne vás bolí hrdlo.

Na recept z cibuľového sirupu si pripravte pol kila cibule, liter vody, cca 500 g cukru a 100 g medu. Cibuľu olúpte a nechajte povariť vo vode. Pridajte med a cukor. Všetko nechajte variť asi tri hodiny a potom sceďte.

Vzniknutý sirup užívajte 5x denne, vždy postačuje jedna vrchovatá lyžica.

Liek na nádchu z cibule

časté smrkanie a nádchaOdkrojte si dve až tri väčšie kolieska cibule. Tie potom zalejte vriacou vodou a nechajte niekoľko minút vylúhovať.

Pite ešte za tepla, a to asi dvakrát až trikrát denne.

Cibuľový liek na angínu

Uvarte štvrť kila cibule. Potom ju rozdrvte na drobno a pridajte trochu medu. Vzniknutý liek potom skonzumujte.

Liek na kurie oko

použitie cibule na kurie okáCibuľu nechajte po dobu jedného dňa naloženú v octe. Potom ju priložte na postihnuté miesto a zaviažte obväzom alebo vreckovkou.

Túto procedúru opakujte asi trikrát denne.

Za niekoľko dní kurie oko zmäkne a budete ho môcť vymáčknuť.

Cibuľový liek na vysoký tlak

Ako už bolo spomenúte vyššie v článku, cibuľa je tiež prírodným liekom, ktorý pomáha znižovať krvný tlak. Na recept potrebujete jeden citrón, jednu väčšiu cibuľu, ďalej asi 20 g cesnaku, 10 g chrenu, ¾ litra vody a ¾ kg cukru.

Nakrájanú cibuľu, natretý cesnak, chren a nakrájaný citrón vložte do pohára. Potom si na platni zavarte vodu spolu s cukrom. Vo chvíli, keď je vlažná, zalejte s ňou pripravené suroviny v pohári. Túto zmes nechajte po dobu asi 10 dní odstáť.

Užívajte dvakrát až trikrát denne po jednej lyžici.

Okrem týchto receptov sa dá nájsť aj mnoho ďalších. Niektoré gazdinky cibuľu používajú napríklad aj na vlasy, kedy sa cibuľový odvar spojí s odvarom z dubovej kôry. Údajne to pomáha na zdravie vlasov. Okrem toho existujú aj cibuľové lieky na zápaly šliach, včelie bodnutie či ekzémy.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button