Recepty

Ako uvariť kapustovú polievku?

ako uvariť kapustovú polievku

V tomto článku vám prinášame recept na klasickú kapustovú polievku a ďalšie „vychytávky“. Kapustová polievka je po uvarení chutná. Avšak, takmer každý milovník kapustovej polievky vie, že ešte lepšia je ohriata v „druhom kole“. Preto sa kapustovej polievky zvyčajne varí viac, než bežnej polievky určenej len k jednému jedlu. Tento recept na kapustovú polievku vám ukáže ako sa polievka varí tradične a nájdete tu tiež tipy a rady ako ju spraviť tak trochu inak.

Čo budete potrebovať na kapustovú polievku:

  • kapustu
  • zemiaky
  • koreňovú zeleninú
  • cesnak, majorán, soľ, korenie, zelené korenie
  • maslo
  • múku

S čím je vhodné kapustovú polievku kombinovať

Kapustová polievka je typická pre leto a jeseň, kedy je na trhu dostatok čerstvej kapusty. Kapustová polievka dosť zasýti (a to aj napriek tomu, že má nízku energetickú hodnotu), preto kapustovú polievku varíme k ľahšiemu druhému chodu.

Kapustová polievka patrí aj k tým polievkam, ku ktorým sa pečú napríklad dolky s makom (recept na zemiakové alebo bavorské dolky nájdete na našom portály). Taktiež ak sú k obedu buchty, hodí sa k nim kapustová polievka ako slaný základ.

Postup prípravy kapustovej polievky krok po kroku

Príprava surovín na kapustovú polievku

recept na kapustovú polievkuNa tri litre kapustovej polievky potrebujete jednu menšiu kapustu, dva zemiaky, jednu mrkvu, jeden petržlen a kúsok zeleru.

Ak máte kaleráb, určite ho pridajte, kapustovej polievke to len prospeje. Na zapraženie použite zápražku z dvoch lyžíc masla, dvoch lyžíc hladkej múky a jednej menšej cibule.

Kapustová polievka sa bude koreniť cesnakom, soľou, mletým čiernym korením, majoránom, prípadne aj zelenou petržlenovou vňaťou, zelerovou vňaťou alebo ligurčekom.

Všetky z uvedených vňatí môžete použiť aj dokopy, pretože všetky vňate spolu ladia.

Príprava a krájanie kapusty

Z kapusty oberte vrchné zvädnuté, žltkasté alebo, naopak, príliš tmavé listy. Odrežte koniec hlúbu, ktorý je znečistený.

Potom kapustu opláchnite pod prúdom vlažnej tečúcej vody. Kapustovú hlavu rozrežte na štvrtiny a po hrane zrezávajte, aby ste kapustu nakrájali na kratšie a zároveň tenké prúžky.

Zvyšný hlúb nastrúhajte na strúhadle s hrubými okami. Zdrevnatené časti vyhoďte.

Príprava ostatnej zeleniny

Kapustu dajte do štvorlitrového hrnca (aby bolo dosť miesta), zalejte dvoma litrami vody a dajte variť. Spočiatku varte v menšom množstve vody, aby bol var rýchlejší.

Medzitým očistite koreňovú zeleninu a nakrájajte na tak veľké kúsky, aké máte v polievke radi. Ošúpte dva zemiaky, opláchnite, nakrájajte na kocky a pridajte k zelenine.

Prilejte vodu, aby bola zelenina ponorená, dajte pol polievkovej lyžice soli a varte pod pokrievkou.

Príprava zápražky do kapustovej polievky

Kým sa kapusta so zeleninou varia, pripravte si cibuľovú zápražku. Ošúpte, opláchnite a nadrobno nakrájajte strednú cibuľu. Na dvoch lyžiciach masla speňte dve vrchovaté lyžice hladkej múky. Keď múka začne voňať, pridaje nakrájanú cibuľu.

Za stáleho miešania spoločne orestujte. Keď má cibuľa zlatohnedú farbu, prelejte zápražku do kapustovej polievky. Doplňte vodu, aby sme mali tak tri litre (to bude polievka tak akurát zapražená a zeleniny v nej bude dostatočné množstvo).

Pridanie cesnaku

Znížte teplotu a kapustovú polievku prevarte. Keď sú zemiaky mäkké, je dosť uvarená aj kapusta. Ošúpte, prelisujte, pretlačte alebo nastrúhajte tri strúčiky cesnaku a vložte do polievky. Do polievky je tiež namiesto čerstvého cesnaku pridať aj dve lyžičky sušeného cesnaku.

Cesnak musíte prevariť, najmä ak počítate s tým, že polievku všetku nezjete. Nedostatočne tepelne upravený cesnak je v polievkach „do zásoby“ najčastejšou príčinou, že začnú kvasiť.

Dochutenie kapustovej polievky

postup na kapustovú polievkuKapustovú polievku dokoreňte majoránom a zelenými bylinkami (opäť ich musíte aspoň tri minúty povariť).

Pridajte trochu mletého čierneho korenia. Ochutnajte, prípadne dosoľte. Máte hotovo, môžete podávať.

Kapustovú polievku si každý rád pridá, preto sa oplatí dať na stôl polievku v mise (alebo napríklad na chalupe – „po domácky“ – pokojne aj celý hrniec).

Mnohí muži majú radi kapustovú polievku trochu viac korenenú, preto nezabudnite na dochucovaciu súpravu.

Náhrady zápražky

Kto má výhrady proti bielej múke v zápražke, môže zvoliť inú technológiu, ako napríklad, zároveň so zeleninou dajte variť dve tri hrste trhaných chrumiek. Alebo miesto chrumiek pridajte po asi 10 minútach varu do kapustovej polievky dve hrste ovsených vločiek.

Obilniny kapustovu polievku tiež príjemne zahustia. Vločky sa rozvaria, takže ich v polievke nepostrehnete, ale prípadne použité krúpy – hoci polievku trochu zahustia – zostanú celé.

Do kapustovej polievky nakoniec pridajte lyžicu masla.

Tipy ako variť kapustovú polievku

Kapustovú polievku môžete variť vo vývare, ktorý sme si ušetrili pri varení údeného mäsa alebo údených rebier.

Rovnako tak môžete použiť vývar z bravčovej kosti, ktorú ste odrezali, napríklad pri úprave pleca, boku alebo kotlety.

Niekde je zvykom spolu so zeleninou variť kožu z údeného slaniny (po uvarení ju ale nezabudnite vybrať). Aby nebola takto pripravovaná polievka až príliš mastná, možno ju potom zahustiť len nasucho opraženou múkou.

Veľmi dobre chutí aj „letný“ variant kapustovej polievky. V tomto prípade je postup rovnaký, ale namiesto zápražky zahustíme polievku hrsťou hrubej krupice. Kapustová polievka s krupicou je ešte chutnejšia, keď do nej pridáte veľa ligurčeka.

Ak má kapustová polievka poslúžiť ako samostatné jedlo, môžete do nej pridať aj olúpanú a na kolieska nakrájanú moravskú klobásu,  (pozor, nie však paprikovú!), polievka bude hustejšia a viac zasýti.

Varovanie

Keď chcete kapustovú polievku uchovať na ďalšie ohriatie, musíme ju nechať úplne vychladnúť a až potom dať do chladničky!

Pri ohrievaní musí polievka znovu prejsť niekoľkominútovým varom!

Ľudí s citlivejším zažívaním alebo s niektorým typom potravinovej alergie (Histaminová intolerancia) môže po ohrievanej kapustovej polievke páliť záha.

Vyskúšajte aj recepty na polievku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button