Ako urobiť pravé bavorské dolky?
K tradícií slovenskej kuchyne vždy budú patriť dolky, aj napriek presadzujúcej sa zdravej výžive, ktorá nie vždy nadchne všetkých stravníkov v rodine. A čo potom bavorské dolky? Tieto výborné krajové recepty, snáď nikdy v jedálničku neprepadnú. Bavorské dolky so slivkovým lekvárom, s nastrúhaným tvarohom a ozdobené šľahačkou neujdú žiadnemu pohľadu, je preto potom ťažké sa do nich nezahryznúť. Len sa tak v ústach rozplynú. Prinášame recept, ako pripraviť tie pravé bavorské dolky, krok za krokom.
Čo je na pravé bavorské dolky potrebné:
- 500 g hladkej múky,
- 1 vajce,
- 2 polievkové lyžice rozpusteného masla (najlepšie hera),
- 2 lyžice cukru,
- 20 g droždia,
- 250 ml mlieka,
- 1/2 malej lyžičky soli
Na zdobenie:
- slivkový lekvár alebo akúkoľvek marmeládu
- tvrdý tvaroh na posypanie
- kyslá smotana
Príprava cesta na bavorské dolky
Do hnetacie misy nasypeme hladkú múku a pridáme ďalšie ingrediencie – vajcia, rozpustené maslo, cukor, soľ, mlieko a pripravený kvások (ten si pripravíme tak, že do vlažného mlieka nadrobíme kvasnice, zasypeme troškou cukru a počkáme, až kvasnice vzídu).
Ak hnetieme cesto na bavorské dolky ručne, musíme dbať na správnu techniku hnetenia, aby cesto bolo prevzdušnené. Teda tiahlymi pohybmi vareškou smerom nahor cesto miešame a nadvihujeme tak, aby sme do cesta vháňali vzduch. Potom je cesto ľahšie a je nadýchané.
Prikryjeme plátennou pokrývkou alebo utierkou a necháme cesto na dolky 1 hodinu a viac kysnúť. Doba kysnutia je závislá na spracovaní cesta, a najmä od teploty v miestnosti. Keď je chladnejšie, kysnutie trvá dlhšie.
Vykrajovanie koliesok
Vykysnuté cesto na bavorské dolky vyklopíme na pomúčenú dosku alebo na pracovný stôl, rozvaľkáme placku asi 1 cm až 1 a pol cm hrubú a vykrajujeme pohárikom alebo formičkou na vykrajovanie kolieska.
Priemer koliesok zvolíme taký, ako veľké chceme mať dolky. Optimum je tak 5 až 6 cm. Vykrajujeme krúživým pohybom, ide to lepšie a kraje sa tak nelepia. Vykrojené kolieska necháme ešte chvíľu nakysnúť.
Vyprážanie
V hrnci alebo v hlbokej panvici si rozpálime dostatočné množstvo oleja – dolky musia plávať. Do každého, už vykrojeného, kolieska urobíme prstom uprostred jamku a vykrojené dolky (jamkou nadol) kladieme do rozpáleného oleja. D
olky by nemali byť tesne pri sebe, pretože vyprážaním ešte zväčšia svoj objem. Za chvíľu začnú kraje doliek zlatnúť.
Obrátime ich na druhú stranu a po vypražení dolky kladieme buď na obrúsok, aby odsali prebytočný omastok, alebo rovno na tanier alebo tácku.
Zdobenie bavorských dolkov
V poslednej fáze bavorskej dolky ozdobíme. Do jamky dáme lyžičku lekváru alebo džemu, alebo môžeme džem povrchu pomazať až ku krajom, aby na nich držal nastrúhaný tvaroh.
Doprostred dáme lyžičku kyslej smotany. Dobrú chuť!