Recepty

Ako uvariť zabíjačkovú polievku?

zabíjačková polievkaZabíjačková polievka je síce hutná, trochu zvláštne vyzerajúca a vysoko kalorická, ale napriek tomu si ju občas radi doprajeme, a to najmä v zimných mesiacoch. Nemusíme však preto hneď zabíjať prasa. Zabíjačkovú polievku možno pripraviť ľahko, rýchlo a z bežne dostupných surovín. Od tej pravej zabíjačkovej polievky bude na nerozoznanie.

Stručná história zabíjačkových polievok

Pri domácej zabíjačke vznikali dva druhotné produkty – silné vývary. Takzvaná mäsová polievka zostala po prvom varení mäsa a vnútorností určených na obar, do jaterníc a do tlačenky. Tento (vzácnejší) vývar sa precedil a uchovával sa ako čistý bujón. Predtým prostým zmrazením v nádobe, neskôr nastúpila sterilizácia.

história zabíjačkovej polievkyDruhá, menej hodnotná polievka,  nazývaná tiež jaternicová či prdelačka, vznikla pri varení jaterníc a krvavej tlačenky. Črievka niektorých výrobkov pri varení praskali, do vody sa dostal prát – obsah jaterníc a krúpy.

Táto polievka sa rozdávala ako „výslužka“ zo zabíjačky. Pri zohriatí sa potom zvýraznila jej chuť zabíjačkovým korením, niekto si ju rád ešte zahustil pečenými krúpami.

Čo je na zabíjačkovú polievku potrebné:

  • dva litre vývaru z bravčového mäsa
  • 400 gramov až pol kilogramu jaternicového prátu alebo dve väčšie tlačenky
  • štyri strúčiky cesnaku
  • jedna stredná cibuľa
  • zabíjačkové korenie
  • majoránka
  • mleté ​​nové korenie
  • mleté ​​čierne korenie
  • mletý ​​sušený zázvor
  • soľ
  • lyžica bravčovej masti

Príprava vývaru

Na bravčový vývar môžeme použiť buď kúsok pliecka, kosť odrezanú pri spracovaní bravčového mäsa (z ramena, bôčika, krkovičky) alebo použijeme veľmi rýchlu fintu, ktorá nám ušetrí čas: rozvaríme 200 až 300 gramov hotovej tlačenky.

Cibuľku nasekáme nadrobno a na lyžici masti necháme speniť. Pridáme mäso (kosti), zalejeme vodou a zľahka asi hodinu varíme. Potom mäso alebo kosti vyberieme. Tlakový hrniec dobu varu skráti na polovicu.

Rýchlejším spôsobom je ak cibuľku zalejeme vodou, pridáme do nej nakrájanú tlačenku a necháme päť minút prevariť. Rozvarenú tlačenku nevyberáme.

Postup prípravy zabíjačkovej polievky krok za krokom

Do vriaceho bravčového vývaru (tlačenkového vývaru) pridáme krúpy alebo jaternicový prát. Polievku ešte desať až pätnásť minút varíme za stáleho miešania. Dávame pozor, aby sa nám nepripálili krúpy na dno hrnca. Ak je zabíjačková polievka príliš hustá, zriedime ju podľa vlastných zvyklostí.

tlačenka na zabíjačkovú polievkuZabíjačkovú polievku na záver dochutíme. Použijeme zabíjačkové korenie, žiadne iné experimenty nie sú namieste.

Rozotrieme alebo prelisujeme štyri strúčiky cesnaku, pridáme asi polievkovú lyžicu mletej majoránky, na špičku noža mleté ​​nové korenie, mletý sušený zázvor a mleté ​​čierne korenie. Necháme prejsť varom, ochutnáme a prípadne, podľa chuti, opatrne pridáme niektoré z korení.

Zabíjačkovú polievku podávame horúcu. Niekto k nej má rád chlieb, pečivo alebo suché hrianky. Polievka nie je žiadna diéta, preto ju varíme obvykle ako samostatné hlavné jedlo (obed alebo večeru). Ani zdatný jedák väčšinou nie je schopný dať si po zabíjačkovej polievke ešte nejaký ďalší chod.

Tipy na zabíjačkovú polievku

Ak nám zabíjačková polievka zostala, necháme ju úplne vychladnúť a až potom dáme zakrytú do chladničky. Pred ďalším podávaním ju trochu zriedime vodou a necháme aspoň desať minút prevariť prudkým varom. Polievka obsahuje krv, preto nie je vhodné uchovávať ju dlhšiu dobu. Preto si ľudia na vidieku pečené krúpy vmiešali až do porcií na tanieri.

Hoci sa v súčasnosti dajú zabíjačkové výrobky kúpiť skoro po celý rok, je dobré držať sa tradícií a zabíjačkovú polievku variť a konzumovať len v zimných mesiacoch. V podstate, počas horúcich dní na ňu ani nie je chuť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button