Záhrada

Ako a kedy zbierať cesnak?

správny zber cesnakuViete ako správne a kedy zbierať cesnak? Cesnak dozrieva v závislosti na tom, kedy bol vysadený. Cesnak dozrel, keď horná tretina vňate zoschla. Je to u neho veľmi podobné ako u cibule.

Čo budete potrebovať ak chcete zbierať cesnak:

  • povrázok
  • rycie vidly
  • debničku

Správnu dobu zberu cesnaku poznáme, keď sa u cesnaku paličáku začnú napriamovať ponechané kontrolné kvetné stvoly a u cesnaku nepaličáku žltne vňať.

Kedy cesnak vysádzať

správne sušenie a zber cesnakuV oblastiach s miernym podnebím môžeme vysádzať cesnak aj na jeseň. Potom môže cesnak dozrieť – ak má vhodné podmienky, už začiatkom leta.

Ak však vysádzame až na jar, môžeme zrelé hlavičky cesnaku zbierať približne až na prelome júla a augusta.

Hlavičky uvoľnite rýľovacími vidlami, vysuňte nad zeminu, vytiahnite ich z nej. Oberte nadbytočnú zeminu, zviažte ich do snopov a nechajte ho uschnúť zavesený na vzdušnom mieste alebo jednotlivé hlavičky naukladajte na voľno do drevených debničiek. Zväzky po 10 – 15 kusoch. S ďalším očistením sa radšej neponáhľame.

Ak pristúpite k zberu neskoro, vňať sa odtrhne a hlavičky sa budú rozdeľovať na jednotlivé strúčiky.

Takto sa horšie uskladňuje a je väčšie nebezpečenstvo napadnutia skladovacími chorobami. Prečítajte si aj článok ako sadiť cesnak.

Pacibuľky cesnaku

ako a kedy zbierať cesnakAk sa na rastlinách počas rastu vytvorili takzvané pacibuľky, môžeme ich tiež využiť.

Tie sa vysievajú ešte počas leta do pôdy a do jesene z nich budú malé rastlinky cesnaku. Možné je vysadiť až 40 pacibuliek na 1 m2.

Budúci rok sa vytvoria nedelené guľaté cibule, tie sú zatiaľ nepoužívateľné, ale dajú sa rozdeliť a znovu vysadiť – najlepšie na jeseň. Až druhým rokom z nich vyrastú všetkým dobre známe hlavičky zložené z jednotlivých strúčikov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button