Recepty

Ako urobiť kysnuté čučoriedkové knedle?

čučoriedkové knedle Recept na kysnuté čučoriedkové knedle. Kysnuté čučoriedkové knedle sú v posledných rokoch hitom dennej ponuky reštaurácií. Predovšetkým na horských chatách, najviac na krkonošských búdach. Je to štýlové, ale … Za horské kysnuté čučoriedkové knedle platíte aj vysokohorskú cenu. Nám to ale nevadí, pretože my vieme, ako si doma urobiť kysnuté čučoriedkové knedle za pár eur. Poďme teda na to.

Čo budete potrebovať na kysnuté čučoriedkové knedle:

  • polohrubá múka
  • mlieko, vajcia, soľ, cukor
  • čučoriedky
  • čo kto rád na posypanie

Postup prípravy kysnutých čučoriedkových knedlí krok za krokom

Príprava čučoriedok

Na prípravu domácich kysnutých čučoriedkových knedlí potrebujete čerstvé čučoriedky, prípadne čučoriedky zavárané vo vlastnej šťave.

Trochu riskantné je použitie čučoriedok mrazených, pretože hrozí zrazenie cesta. Ale v zásade možno použiť aj mrazené ovocie (len ich musíte nechať rozmrznúť). Ďalej potrebujete suroviny na prípravu jednoduchého kysnutého cesta.

Príprava jednoduchého kysnutého cesta

kysnuté čučoriedkové knedleDo misy preosejte pol kilogramu polohrubej múky. Rozmiešajte v nej pol lyžičky soli a lyžicu cukru.

V dvoch deci mierne vlažného mlieka rozmiešajte jedno celé vajce a pol balíčka kvasníc.

Zmes vlejte do jamky, ktorú ste si urobili v múke a chvíľu počkajte, až kvasnice začnú vzchádzať. Potom najlepšie hnetačom vypracujte vláčne hladké cesto.

Príprava knedlí

Cesto nechajte asi pol hodiny kysnúť (alebo dlhšie, ak kysne pomaly). Potom ho preklopte na pomúčenú pracovnú plochu a rozvaľkajte na silnejšiu placku, ostrým nožom alebo radlom rozrežte na pravidelné štvorce.

Ďalšou možnosťou je z cesta v mise ostrou lyžicou alebo nožom vykrajovať rovnaké kúsky a roztiahnuť ich na doske do štvorcov. Na každý položte kôpku čučoriedok.

Príprava na varenie knedlí

Do veľkého hrnca dajte variť vodu s lyžičkou soli. Knedle starostlivo uzavrite a zaguľaťte, aby šťava a čučoriedky pri varení neunikli do hrnca. Keď používate čerstvé čučoriedky, nechajte knedle ešte chvíľu kysnúť.

Pri použití zavarených alebo mrazených čučoriedok knedle hneď zavarte do vody (uvoľnená šťava by mohla presakovať spojom).

Varenie knedlí

Kysnuté čučoriedkové knedle vložte jednu po druhej do vody (opatrne, aby ste sa neoparili alebo pomocou nejakého vhodného náčinia, mne sa knedle dobre vkladajú do vody pomocou žufane). Knedle klesnú ku dnu.

Počkajte, až sa voda začne znovu variť a po minúte knedle opatrne podoberte a odlúpnite od dna. Dávajte pri tom veľký pozor aby ste knedle neroztrhli, nepoužívajte preto žiadne ostré náčinie alebo náčinie s ostrými hranami a okrajmi. Knedle by ste takto mohli ľahko poškodiť.

Ako dlho kysnuté knedle variť?

recept na kysnuté čučoriedkové knedleKysnuté čučoriedkové knedle varte štyri minúty po jednej strane, potom ich všetky obráťte a varte ďalšie štyri minúty.

Potom je dobré jednu knedľu vybrať, niťou ju rýchlo rozrezať – aby ste zistili, či nie sú uprostred ešte surové.

Ak nie, knedle vyberte ak áno, nechajte ešte variť.

Kysnuté čučoriedkové knedle máte hotové

Uvarené kysnuté čučoriedkové knedle vyberajte zase jednu po druhej z vody a každú hneď niekoľkokrát prepichnite, aby sa nezrazili (uvoľní sa tak para vnútri knedle). Skladajte ich do misy a trochu pomastite maslom, aby sa nezlepovali.

Servírovanie

Podávajte ich sypané cukrom, perníkom alebo tvarohom s trochou rozpusteného masla. Môžete tiež poliať prisladenou kyslou smotanou alebo zdobiť aj šľahačkou, ale pravou, tá zo spreja rýchlo zredne.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty na knedle:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button