Recepty

Ako urobiť kysnuté jahodové knedle?

jahodové knedle Recept na kysnuté jahodové knedle. Pripravujú sa ako sladké hlavné jedlo alebo aj ako teplý múčnik. Kysnuté jahodové knedle môžete urobiť z čerstvých jahôd alebo z jahodovej marmelády. Ponúkame základný recept a pracovný postup na tie najlepšie kysnuté jahodové knedle, aké ste kedy jedli.

Čo budete potrebovať na kysnuté jahodové knedle:

  • suroviny podľa receptu na kysnuté jahodové knedle
  • kuchynské vybavenie a zariadenie

Postup prípravy kysnutých jahodových knedli krok po kroku

Príprava surovín

Na tieto knedle použite buď čerstvé jahody alebo jahodovú marmeládu. Počítajte, že do jednej kysnutej jahodovej knedle zabalíte tri až štyri jahody (podľa ich veľkosti). Deti a ženy zvyčajne k obedu (na večeru) zjedia tri kysnuté jahodové knedle, vytrvalejší jedáci tak päť.

Ak máte doma nejakého milovníka kysnutých jahodových knedlí, prispôsobte počet pripravovaných knedlí jeho potrebám.

Príprava kysnutého cesta

recept na jahodové knedleKysnuté cesto zarobte z pol kilogramu hrubej múky, dvoch deci vlažného mlieka (v ňom nechajte vzísť pol balíčka kvasníc), pol lyžičky soli, lyžica cukru a jedného vajíčka.

Rukou alebo hnetačom vymiešajte hladké cesto, ktoré necháte pol hodiny až hodinu pod utierkou kysnúť.

Príprava jahodovej plnky

Jahody preberte, zbavte okvetia, opláchnite. Ak budete používať jahodovú marmeládu, vyklopte ju do misky, rozmiešajte, prípadne dochuťte lyžičkou rumu. Jahodový džem sa do knedlí nehodí.

Príprava jahodových knedlí

Vykysnuté cesto preklopte na pomúčenú dosku alebo inú pracovnú plochu. Z cesta vyvaľkajte placku, rozrežte ju na štvorce.

Na každý štvorec dajte tri až štyri jahody alebo lyžičku jahodovej marmelády.

Jahody baľte pevne, jahodovú marmeládu pevne, a navyše opatrne. Spoje dokonale stlačte. Na pomúčenej doske nechajte chvíľu dokysnúť (knedle s marmeládou pokladajte spojom navrch, aby marmeláda nevytekala, ale kontrolujte, či sa neotvárajú).

Varenie knedlí

recept na kysnuté jahodové knedleDajte variť vodu do veľkého kastróla. Osoľte ju lyžičkou soli. Knedle opatrne vkladajte do vody.

Počkajte, až sa voda bude znova variť a asi po minúte – dvoch vezmite nejakú tupú podberačku a knedle opatrne odlepte od dna. Varte štyri minúty po jednej strane, potom obráťte a varte ďalšie štyri minúty.

Potom jednu knedľu na skúšku vytiahnite a hneď ho niťou rozrežte. Tak zistíte, či je cesto prevarené až do stredu knedlí. Podľa toho buď nechajte ešte chvíľu variť, alebo dierovanou naberačkou vyberte.

Tipy na záver

Každý kysnutý jahodový knedlík musíte hneď po vytiahnutí niekoľkokrát prepichnúť alebo roztrhnúť, aby z neho mohla unikať para a nezrazil sa.

Kysnuté jahodové knedle chutia poliate maslom a posypané cukrom, ale výborné sú aj s tvarohom alebo poliate prisladenou kyslou smotanou alebo smotanovým jogurtom.

Ďalšie výborné recepty na knedle:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button