Recepty

Ako urobiť chlpaté knedle s vajíčkami?

chlpaté knedle uvarené vo vodeChlpaté knedle s vajíčkami, ktorých recept vám prinášame, patrí medzi lacné, nenáročné a klasické jedlo, na ktorom si veľmi pochutia hlavne deti, avšak čas od času ním „nepohrdnú“ ani dospelí. Recept na chlpaté knedle s vajíčkami je určený tým, ktorí s varením nemajú veľké skúsenosti, alebo už na toto „starodávne“ jedlo pozabudli.

Čo je potrené na chlpaté knedle s vajíčkami:

  • staré zemiaky (asi 1,5 kg so šupkami, čo predstavuje 1 kg čistých olúpaných zemiakov)
  • polohrubá múka (asi 250 gramov)
  • 7 vajec
  • masť alebo olej
  • 3 veľké cibule
  • zelené korenie (petržlen, pažítka a podobne)
  • soľ

Náročnosť receptu: veľmi ľahké

Čas potrebný na prípravu: 30 minút a viac

Postup prípravy chlpatých knedlí s vajíčkami krok za krokom

Knedle s vajíčkami mnohým pripomínajú prázdniny u starých rodičov. Hrniec plný „chlpáčov“ s domácimi vajíčkami a zelenou petržlenovou vňaťou bol chutnou a lacnou stravou, ktorou staré mami spoľahlivo a na dlhšiu dobu zaplnili žalúdky vnúčat každého veku na „letnom pobyte“.

Prečo sa chlpaté knedle tak často varili začiatkom leta? Pretože sa na ne výborne hodili staré zemiaky, ktoré nám zostali v pivnici, o ktoré v konkurencii s novými už nebol záujem. Staré zemiaky použijeme aj v našom recepte.

Príprava zemiakov

Staré zemiaky zbavíme klíčkov a olúpeme. Je to dosť namáhavá práca, ale keď použijete dobré škrabky na zeleninu pôjde vám to od ruky.

Zo zemiakov starostlivo odrežeme všetky podozrivé kúsky – suché, čierne. Budeme mať pomerne dosť odpadu.

Pre štyroch zdatných jedákov (a aby bolo aj na pridanie) potrebujeme asi kilo čistých zemiakov. Olúpané zemiaky opláchneme a nastrúhame na strúhadle s jemnými dierkami.

Príprava cesta na chlpaté knedle

Staré zemiaky sú suché, takže už nepustia žiadnu vodu. Do misy pridáme jedno vajce (aby bola hmota kompaktnejšia) a toľko polohrubej múky, aby sme vymiešali pevné, ale nie príliš tvrdé cesto.

Na približnú orientáciu – asi 250 gramov, ale skôr múku prisypávame podľa potreby. Kto nemá moc veľký cit s prácou pomocou varešky, môže cesto vymiešať rukami.

Príprava cibuľového základu

Ošúpeme, opláchneme a na drobnejšie kúsky nakrájame tri veľké cibule. Na jednu platničku dáme veľký hrniec s osolenou vodou, na druhú platničku taktiež jeden väčší hrniec. Na dvoch poriadnych lyžiciach dobrej masti alebo na pol deci oleja začneme smažiť cibuľku.

Keď cibuľka dostane zlatú farbu vypneme prívod tepla. Keby bola cibuľka hnedastá, v prípade elektrického sporáka hrniec odložíme na inú platničku (aby sa nepripálila). Keď voda vo vedľajšom hrnci vrie, namočenou lyžicou vykrajujeme halušky (asi na pol lyžice) a zavaríme vo vriacej vode.

Uvaríme chlpaté knedle

Uvarené  knedle asi po dvoch minútach podoberieme drevenou vareškou, aby sa odlepili od dna hrnca. Viac nemiešame, aby sme ich príliš neroztlačili.

Knedle varíme asi desať minút. Potom jednu veľkú na skúšku vyberieme a na doske rozrežeme – zemiaky, ktoré sú  uprostred musia byť prevarené. Potom knedle scedíme, ale pozor, nepreplachujeme, aby nám zostali aj malé odvarené kúsky.

Dokončenie receptu na chlpaté knedle s vajíčkami

Vrátime sa k cibuľke. Hrniec môžeme premiestniť na horúcu platničku, kde sa varili knedle. Zahrejeme tuk a na cibuľku vylejeme surové vajíčka. Je lepšie každé jedno vajíčko rozbiť nad „kontrolnou“ miskou, aby sme prípadne včas eliminovali vajcia, ktoré sú zlé a nepokazili si ním všetky ostatné suroviny.

vajíčka ako súčasť receptu na chlpaté knedleNa jednu porciu počítame s použitím jedného až dvoch vajíčok – podľa toho, ako vzácne nám vajíčka sú. Mierne osolíme a usmažíme, môžu byť aj tuhšie.

Ak máme nejaké zelené bylinky, nasekáme ich a pridáme do upražených vajec. Výborný je celkom obyčajný kučeravý petržlen, pažítka alebo zelená vňať mladej cibuľky, ale chutná je aj petržlenová alebo zelerová vňať.

Bylinky je vhodné pripraviť si vopred. Bylinky zamiešame do vajec a rýchlo pridáme odkvapkané chlpaté knedle.

petržlenová vňať ako dochucovadlo na chlpaté knedleChlpaté knedle dobre zamiešame s vajíčkami a s bylinkami. Malé kúsky odvareného cesta, ktoré zostalo v sitku, sa spoja s vajíčkami a utvoria „hladkú spojovaciu hmotu“, ktorá predstavuje chlpaté knedle s vajíčkami ( ktorú majú deti zo všetkého najradšej). Ochutnáme a ak je to potrebné mierne prisolíme. Žiadne iné korenie toto jedlo nepotrebuje.

Chlpaté knedle s vajíčkami podávame s čerstvou zeleninou, ale najlepšie k nim chutí krehký hlávkový šalát so sladkokyslou zálievkou alebo uhorkový šalát (s kefírom).

V prípade tohto jedla sa osvedčilo dať doprostred stola buď celý hrniec, alebo – aby sme dodržali zásady stolovania – presypať všetky chlpaté knedle s vajíčkami do nahriatej servírovacej misy a podať na stôl, aby si každý mohol nabrať a pridať podľa chuti. Dobrú chuť!

Tip

Ak máme nejaký mäsový výpek (napríklad z pečeného bôčika), môžeme cibuľu osmažiť na ňom. Niekto k cibuli pridáva aj trochu slaniny alebo údené, ale deti o to nejako nejavia záujem, jedlo to predraží – a už to nie sú tie „pravé chlpaté knedle s vajíčkami“.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button