Recepty

Ako urobiť marhuľové knedle z krupicového cesta?

Ako urobiť marhuľové knedle z krupicového cestaMarhuľové knedle majú pikantnú chuť a je možné ich pripravovať z každého druhu cesta na ovocné knedle. Ponúkame návod, ako urobiť marhuľové knedle tentoraz z krupicového cesta. Príprava je rýchla, výrobné náklady nízke a výsledok vždy veľmi dobrý. Ako urobiť marhuľové knedle z krupicovej kaše? Recept čítajte pozorne, aby sa dielo vydarilo.

Čo je potrebné na marhuľové knedle z krupicového cesta:

  • krupica (detská či hrubá)
  • polohrubá alebo hrubá múka
  • jedno vajce
  • mlieko
  • marhule
  • cukor, maslo a posýpka
  • presné množstvo jednotlivých ingrediencií je uvedené v článku

Ovocie na marhuľové knedle čerstvé či zavárané

ovocie na marhuľové knedleKrupicové cesto je veľmi jemné, preto sa dobre hodí na prípravu marhuľových knedlí, do ktorých vkladáme marhule výraznej chuti.

Ak nemáme ovocie čerstvé, môžeme na marhuľové knedle použiť aj ovocie mrazené alebo nakladané vo vlastnej šťave. Na cesto potrebujeme len krupicu, mlieko, vajcia a hrubú alebo polohrubú múku.

Uvaríme kašu

Na prípravu cesta z krupice môžeme s úspechom využiť zvyšnú krupicovú kašu, ktorá je tuhá a nikto už o ňu nemá záujem.

Nevadí, keď bude sladká. Alebo si základ cesta pripravíme sami. Stačí uvariť hustú krupicovú kašu z troch decilitrov mlieka a asi 100 gramov krupice.

Spracujeme nelepivé cesto

Kašu necháme vychladnúť, tým ešte viac stuhne. Do studenej krupicovej kaše rozmiešame jedno celé vajce a toľko hrubej alebo polohrubej múky, aby vzniklo vláčne a nelepivé cesto.

Cesto preložíme na múkou posypanú pracovnú plochu, poprášime múkou aj zvrchu a valčekom rozvaľkáme na tenšie placku.

Pomôžeme si nožom

Placku rozrežeme nožom na štvorce. Doprostred každého štvorca položíme polku marhule. Ak používame marhule zavarené, musia byť vyprázdnené. Keď máme marhule mrazené, treba ich chvíľu nechať povoliť.

Urobíme guličky

Marhule balíme do cesta ako do šatôčky. Spoje pevne stlačíme. Potom marhuľový knedlík dotvarujeme – zaguľatíme.

Dbáme, aby cesto bolo zo všetkých strán pokiaľ možno rovnako silné. Krupicové cesto je tvárne, pracuje sa s ním dobre.

Dáme variť vodu

varenie marhuľových knedlíDo veľkého hrnca alebo kastróla dáme variť vodu. Osolíme ju lyžičkou soli.

Je dobré zvoliť taký hrniec, v ktorom bude pri dostatočnom množstve vody ešte voľný priestor – až sa knedle začnú variť, uvoľnia sa s nich čiastočky múky, voda začne peniť a vystupovať hore.

Marhuľové knedle rýchlo vkladáme do vriacej vody

Klesnú na dno hrnca a obvykle sa k nemu prilepia. Počkáme, až cesto trochu zatvrdne a vareškou alebo teflónovou lopatkou marhuľové knedle opatrne podoberieme a odlúpneme od dna.

Keby marhuľové knedle neboli stuhnuté alebo by sme si vzali kovovú lyžicu, mohli by sme ich pretrhnúť.

Keď máme knedle z krupicového cesta hotové…

Tieto knedle z krupicového cesta sú uvarené za asi osem minút. V polovici času ich treba obrátiť, aby sa varili zo všetkých strán. Uvarené vyplávajú na povrch. Marhuľové knedle pripravené zo zavarených marhúľ sú uvarené skôr, knedle zo zmrazených marhúľ vyplávajú na povrch o niečo neskôr.

Vyberáme ich dierovanou naberačkou, vkladáme do misy a trochu pomastíme, aby sa nezlepovali. Krupicové cesto po uvarení nestuhne toľko ako napríklad cesto zemiakové alebo tvarohové, marhuľové knedle zostanú pekne vláčne a mäkké.

Marhuľové knedle na tanieri sypeme podľa svojho zvyku a chuti.

Ďalšie recepty na knedle nájdete tu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button