Recepty

Ako urobiť plnku do kurčaťa?

pečené kurča Chcete plnku do kurčaťa? Pečené kurča s plnkou, zemiakmi a kompótom, to je menu doslova voňajúce domácou pohodou. A pre niektorých aj spomienka. Príjemná spomienka na dobu, kedy – ako sa nám zdalo – mamičky nemali inú starosť, než aby všetkým pri nedeľnom obede chutilo. V súčasnej dobe už varíme trochu inak, napriek tomu si na báječnej plnke ku kurčaťu chceme občas pochutnať. Ponúkame recept na základnú plnku do kurčaťa, jej varianty, návod na plnenie kuraťa a ďalej tipy, ako plnku pripraviť, bez toho aby sme ju do kurčaťa dávali.

Prečo robiť plnku do kurčaťa

Prečo sa hydina plnila plnkou? Plnenie hydiny malo niekoľko dôvodov, a ten, že je plnka do kuraťa dobrá, bol možno ten najmenej dôležitý. Musíte si uvedomiť, že pre našich predkov bolo kura sezónnou vzácnosťou.

Kurčatá boli len zjari a zabíjali sa skôr kohúty a kurky zle rástli, pretože pekná kurka vyrástla v hodnotnejšiu sliepku. Váha kurčaťa bola oveľa nižšia (preto sa podávali „misy kurčiat“). Aby každý okolo stola ochutnal, a napriek tomu sa najedol, bolo treba mäso niečím „nadstaviť“.

Ďalším dôvodom bol zvyk piecť hydinu vcelku. Požiadavka bola, aby mäso zostalo šťavnaté, ale aby pritom bolo aj dostatočne prepečené. Plnka vnútri dutiny zaisťuje, že mäso počas pečenia nevysychá a možno ho piecť potrebnú dlhšiu dobu. Šťava z mäsa nasiakne do plnky a korenie z nej zase trochu dodá chuť mäsu.

Príprava plnky do kurčaťa krok za krokom

Ak máte dosť času, pripravte si pečené kurča s plnkou. U nás asi najobľúbenejšia, a preto najbežnejšia plnka do kuraťa sa pripravuje zo staršieho bieleho pečiva a vajec.

Pečivo sa zvlhčuje smotanou, mliekom, vývarom alebo len vodou. Plnka sa primastí maslom a okorení soľou, cesnakom a muškátovým kvetom alebo muškátovým orechom. To sú základné suroviny.

Príprava surovín na plnku do kurčaťa

rohlíkyNa naplnenie jedného kilogramového kurčaťa by stačila plnka z dvoch rožkov (plus úmerne ďalších surovín).

Pretože však obvykle je vítané mať plnky trochu viac, nakrájajte šesť, najlepšie, tri dni starých rožkov.

Mäkké a čerstvé rožky by v plnke príliš rozmočili, úplne tvrdé sa zase ťažko rozmočia.

Príprava plnky do kurčaťa

Rožky dajte do misy a pokropte ich tekutinou. Môže to byť mlieko, smotana a voda, mäsový alebo zeleninový vývar (z polievky, ktorú práve varíte), prípadne len trocha vody.

K rožkom pridajte štyri žĺtky (keď máte malé vajcia tak päť), asi štvrť kávovej lyžičky soli, na dve špičky noža muškátového kvetu (alebo asi desaťkrát struhnite muškátový oriešok) a tri potreté, prelisované alebo nastrúhané strúčiky cesnaku. A keď máte, tak hrsť sekaného zeleného petržlenu.

Spracovanie plnky

Zmes na plnku do kuraťa dôkladne premiešajte. Keby bola drobivá, pridajte trochu tekutiny, ale opatrne.

Nechajte chvíľu odstáť, aby pečivo dobre nasiaklo tekuté prímesi. Z bielkov ušľahajte tuhý sneh.

Keby ste mali v chladničke odložené bielky (napríklad po pečení koláčov ,a podobne), môžete ich pridať, viac šľahaného bielku plnke neuškodí. Po častiach ho vmiešajte do žemľovej zmesi.

Plnenie kurčaťa plnkou

Očistené, umyté a osušené celé kurča zvnútra posoľte. Kuchynskou ihlou alebo guľatým ostrým dreveným špáradlom spichnite k sebe kožu na krku, aby ste kurča zhora uzavreli.

Lyžicou naložte plnku do kuraťa, ale nechajte priestor na uzavretie. Spodný diel opäť buď spichnite ihlami alebo špáradlami, prípadne ich môžete po spôsobe starých kuchárok zašiť silnou nebielenou niťou.

Pečenie

Kurča posoľte aj zvrchu, prsiami nadol vložte do pekáča, poukladajte plátky masla, prípadne aj plátky slaniny a dajte pod pokrievkou piecť. Pečte pri 200 stupňoch. Musíte sa pripraviť na to, že to potrvá minimálne hodinu a pol. Kurča občas skontrolujte, polejte vypečeným tukom. Keď je mäkké, obráťte je ho prsičkami hore, zložte pokrievku a upečte, aby malo zlatú kôrku.

Tip: Zoznámte sa s vstavanými multifunkčnými rúrami MORA s prednastavenými programami pečenia. Umožňujú uložiť až 8 vlastných receptov, a tak uľahčí prípravu vašich obľúbených jedál. Oceníte tiež program EcoClean, s ktorým sa rúra čistí veľmi jednoducho a bez veľkej námahy. Program je navyše maximálne ohľaduplný k životnému prostrediu.

Príprava výpeku a servírovanie

recept na plnku do kurčaťaKurča vyberte na pracovnú tácku a nechajte chvíľu stáť, v kurčati umiestnená plnka potrebuje chvíľku na spevnenie. Medzitým výpek na dne pekáčika zalejte trochou horúcej vody alebo vývarom.

Prevarte a zoškrabnite napečenú vrstvu zo stien pekáča, ktorá sa v tekutine rozpustí a dochutí šťavu. Na tanier klaďte kúsok plnky a odrezaný kúsok mäsa, polievajte výpekom. Ďalšou prílohou sú zvyčajne zemiaky, niekde ryža.

Plnka navyše

Žemľová plnka je tak obľúbená, že je o ňu pri stole väčší záujem, než čo sa do jednej kuracej dutiny vojde. Preto zvyšnú plnkovú hmotu vložte do tukom vymazanej a strúhankou dobre vysypanej nádoby, v ktorej plnku upečieme. Voľte taký tvar pekáča, aby sa plnka navyše vošla do rúry zároveň s kuraťom.

Pre spestrenie stolovania (a k radosti detí) môžete zvyšnú plnku do kurčaťa upiecť napríklad vo forme na bábovku.

Plnka do kurčaťa ako samostatné jedlo

Plnku pre jej obľúbenosť sa niekedy pečie aj ako samostatné jedlo, len tak – bez mäsa. Potom počítajte na jednu porciu aspoň dva rožky.

Pretože nemusíte mať obavy, že hmota bude riedka, môžete do takejto plnky dať viac vajec. Taktiež môžete pridať ďalšie suroviny: trochu chudej anglickej slaniny alebo údeného, ​​šampiňóny (či trochu lesných húb), papriku, atď.

Poznáte varenú plnku do kurčaťa

Plnkovú hmotu nemusíte len piecť. Keď nemáte rúru, môžeme urobiť plnku do kurčaťa podľa slovenského vzoru – varenú. Slovenská plnka sa pripravuje zo žemlí, vajec, hydinovej pečene, s korením (majorán) a s nutnou dávkou petržlenu. Plnku do kurčaťa môžete variť v obrúsku alebo vo vrecku.

Našu klasickú plnkovú hmotu môžete podobne zabaliť do obrúsku (vyžaduje to skúsenosť), alebo, čo je jednoduchšie, uvariť v mikroténovom vrecku alebo v čreve na tlačenku. Len nesmiete pevne zaväzovať a nechať trochu priestoru, pretože plnka varom nadobudne objem. Plnku krájajte na plátky a podávajte ku kuraciemu mäsu ako prílohu.

Tipy

plnené kurčaPečené kura, ktoré má predovšetkým svoju vlastnú „kuraciu“ chuť, môže niekomu pripadať trochu nudné. Našim súčasným stravovacím nárokom by mohol viac vyhovovať iný spôsob úpravy kurčaťa s plnkou.

Celé surové kurča vykostite, rozložte na plát, potrite plnkou, opatrne stočte, zaistite niťou alebo spichnite a upečte na masle.

Keď do plnky pridáte malú hrsť posekaných olúpaných mandlí alebo vlašských orechov, posuniete pokrm ešte o stupienok vyššie. Mäso je vláčnejšie, lepšie príjme chuť korenia v plnke. Roláda sa ľahšie krája – každý dostane rovnaký diel. Mäso zjete bezo zvyškov a z kostry ešte uvaríte chutnú polievku.

Plnku do kuraťa môžete urobiť aj podľa iného receptu – napríklad orechovú.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button