Recepty

Ako urobiť kapustové karbonátky?

kapustové karbanátky Kapustové karbonátky – recept s mäsom, alebo bez mäsa. Kapustové karbonátky vyprážané alebo pečené na plechu? Ponúkame opis pracovného postupu a recept. Vyskúšali sme tiež, či je možné piecť kapustové karbonátky na plechu v rúre, a porovnali ich s karbonátkami vyprážanými. A ešte niečo navyše – tip na „hamba-kapusťáka“ v závere receptu.

Čo budete potrebovať na kapustové karbonátky:

  • kapusta
  • cesnak, cibuľa, soľ, čierne korenie, majorán, rasca
  • strúhanka, vajcia
  • tuk na vyprážanie
  • prípadne mäso alebo údenina

Kapustové karbonátky

kapustaNiekomu kapustové karbonátky nevadia, niekto ich má rád. A niekto sa môže kapustným karbonátkami môže, tak povediac, ujesť. Je len veľmi malé percento ľudí, ktoré ich nezje.

Kapustové karbonátky majú typickú pikantnú chuť po kapuste. Zvyčajne sa korenia, ako klasické fašírky z mäsa: cesnakom, majoránkou, soľou korením. Pre zjemnenie chuti sa môže pridať aj trochu rasce.

Nikdy ich nie je dosť

Pre štvorčlennú rodinu sa robia kapustové karbonátky obvykle z celej hlávky strednej kapusty. Zelenina tepelnou úpravou zmenší objem, a tiež musíme počítať s tým, že stravníci zjedia viac ako jednu – dve fašírky – sú menej výdatné než masové.

Fašírok z kapusty nikdy nie je dosť, aj z toho dôvodu, že sú veľmi dobré aj studené, takže si vychladnuté karbonátky s chuťou dáte aj len tak bez všetkého medzi dvoma jedlami.

Príprava kapustových karbonátok krok za krokom

Kapustové karbonátky pripravujte len zo samotnej kapusty alebo v zmesi s mäsom (najlepší je mleté ​​bravčové), s mletou údeninou alebo s trochou pomletej slaniny.

Hmotu na karbonátky spevnia pridané vajcia a strúhanky.

Príprava kapusty

Kapustu najprv krátko povarte a nechajte dôkladne odkvapkať. Vychladnutú kapustu pomeľte na mäsovom mlynčeku alebo veľmi jemne rozsekajte.

Kapusta je lepšia zomletá v prípade, že ju chcete zmiešať s mletým mäsom – rovnako veľké namleté čiastočky sa lepšie premiešajú. Keď budete robiť fašírky iba z kapusty, stačí ju rozsekať. S hmotou z rozsekanej kapusty sa trochu lepšie pracuje – ľahšie drží tvar.

Príprava hmoty na karbonátky

Kapustu pomeľte, opatrne vytlačte prebytočnú tekutinu – riedila by hmotu a museli by ste pridávať príliš veľa strúhanky. Tekutinu môžete priliať napríklad k variacej sa polievke – keď je pre ňu využitie, je škoda nezužitkovať obsiahnuté látky.

Ak chcete pridať mäso, dajte ho ku kapuste. Je ťažko predpisovať množstvo mäsa, záleží na našej chuti a možnostiach. Nemalo by ho byť viac ako kapusty.

Keď nemáte mleté ​​mäso od mäsiara, môžete na karbonátky využiť v mraziaku odložený bravčový odrezok, ktorý si sami po miernom rozmrazení pomeliete.

Vypracovanie cesta

Do zmesi pridajte jedno alebo dve vajcia, soľ, mleté ​​čierne korenie, majoránku, tri rozdrvené strúčiky cesnaku alebo lyžičku sušeného, ​​trochu rasce a jednu menšiu jemne pokrájanú cibuľu.

Cibuľu nemeľte s kapustou, zhorkla by. Zmes dobre premiešajte a prisypte toľko strúhanky, aby vzniklo mäkké cesto. Strúhanky pridávajte pomaly, pretože ako do seba postupne naťahuje tekutiny, hmota hustne a určite nechcete, aby boli kapustové karbonátky tuhé a „samá strúhanka“.

Pečenie kapustových karbonátok

Na pracovnú podložku (napríklad doštičku) nasypte trochu strúhanky. Vytvarujte rovnako vysoké placky, ktoré v strúhanke obaľte.

Vo väčšom hrnci alebo v plochej hlbšej panvici rozohrejte olej, masť, prípadne iný tuk určený na vyprážanie. Musí ho byť tak jeden centimeter – keď je tuku málo, karbonátky ho rýchlejšie nasiaknu alebo sa pripaľujú.

kapustové karbanátky receptKarbonátky nasávajú veľa tuku aj v prípade, že je málo rozohriaty. Preto pred prvou kapustnou karbonátkou hoďte do tuku trochu strúhanky – tuk okolo nej musí zapeniť. Karbonátky sprudka opečte po jednej strane.

Potom plochou lopatkou opatrne podoberte, obráťte, znížte teplotu a zvoľna smažte. Potom ešte raz obráťte a dosmažte prvú stranu. Hotové kapustové karbonátky ukladajte na plochý tanier.

Karbonátky trochu inak

Niekedy sa vyskytnú dôvody, že nechcete (nemôžete) karbonátky vyprážané: diétne dôvody, nedostatok vhodného riadu, alebo len chuť skúsiť urobiť karbonátky trochu inak. V tom prípade môžete urobiť kapustové karbonátky pečené na plechu. Pripravte karbonátky.

Plech na pečenie vymastite olejom. Karbonátky najprv položte na mastný plech, ale hneď obráťte (aby bol trochu pomastený aj zvrchu). Potom karbonátky upečte pri 200 stupňoch. Karbonátky z plechu ľahko zoškrabnite lopatkou.

Pečenie bez tuku

Keď nemôžete vôbec žiadny tuk, alebo len minimálne, vyložte plech papierom na pečenie, ktorý len ľahko pomastite. Karbonátky z kapusty v tom prípade zvrchu nemastite. Po pečení ich ľahko zlúpnite z papiera. Karbonátky pečené na plechu sú trochu iné.

Nemožno tvrdiť, že sa rozdiel nespozná, technológie smaženie a pečenie nie sú rovnaké (ako o šiške nehovoríte, že je rovnaká ako buchta). Ale sú tiež chutné. Tie bez tuku sú, bohužiaľ, trochu suché, ale s tým sa musí vopred počítať.

Servírovanie kapustových karbonátok

Kapustové karbonátky podávajte najčastejšie so zemiakmi – varenými, pučenými alebo so zemiakovou kašou.

Pretože sú karbonátky vyprážané, nepodávajte ich s vyprážanými či na tuku pripravovanými zemiakmi – hranolky, americké zemiaky či opekané zemiaky sa ku kapustným karbonátkom veľmi nehodia (takzvane „rovnaké k rovnakému“). Výbornou prílohou je tiež kaša z tekvice hokaido (alebo zo zmesi zemiakov a tekvice).

Domáci „hamba-kapusťák“

domáci hamba-kapusňák receptZo zvyšných kapustových fašírok môžete deťom a mládeži pripraviť obľúbené poprekladané hrčky alebo žemle na spôsob rôznych burgerov.

Náš tip: žemľu prerežte, jeden diel ľahko potrite kečupom, druhý diel jemnou majonézou – ale len slabo, stačí „zatrieť póry“. Položte kapustový karbonátok, dve kolieska paradajky, dva tri lístky bazalky, pár slabých krúžkov jemne posekanej cibuľky a priklopte.

Domáceho „hamba – kapusťáka“ môžete pripraviť aj za použitia inej zeleniny: ľadový šalát, zeleninová paprika, uhorka, jemne pokrájaný pór, plátky reďkovky – v tomto smere sa fantázii medze nekladú. Deti to potešia, a vy viete, čo ste do žemle dali (o malých nákladoch nehovoriac).

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button