Recepty

Ako urobiť broskyňové knedle?

recept na výborné broskynove knedleRecept na domáce broskyňové knedle z pareného cesta. Broskyňové knedle nevyžadujú veľa práce, a tak ich môžeme uvariť ako pomerne rýchlu večeru. Samozrejme broskyňový knedlík môžeme podávať aj ako slávnostný zákusok, no taktiež ako sladký obed. Ponúkame recept a pracovný postup na domáce broskyňové knedle.


Čo je potrebné na broskyňové knedle:

  • suroviny podľa návodu
  • kuchynské vybavenie

Aké broskyne použiť a ich príprava

Broskyne pri varení nepustia veľa šťavy a ich chuť sa varom prakticky nezmení. Na knedle môžeme použiť nektarinky ale aj aj broskyne plstnaté.

Tie však pred použitím zlúpneme – na vrchu šupky krížom narežeme, zvaríme vodou a po dvoch minútach ľahko ošúpeme. Broskyne narežeme na štvrtky.

Postup prípravy broskyňových knedlí krok po kroku

Na prípravu jemných broskyňových knedlí môžeme využiť tzv. parené cesto. Štvrť kilogramu hrubej múky zvaríme s 2,5 dcl vareného mlieka a dobre rozmiešame. Necháme vychladnúť. Medzitým vymiešame 50 gramov rastlinného tuku s dvoma vajcami, 30 gramami cukru a väčšou štipkou soli.

Pridáme vychladenú múčnu kašu a vypracujeme cesto, ktoré musí byť tuhšie, ale vláčne. Keby bolo cesto príliš riedke, môžeme pridať hrsť múky. Dobre vypracované cesto sa nelepí na ruky ani na steny misy.

Cesto preklopíme na múkou posypanú pracovnú plochu. Valčekom ho vyvaľkáme na tenšiu placku. Priebežne sledujeme, či sa cesto nelepí k podložke. Keď sa lepí, podsypeme ho múkou. Presne tak utierame trochou múky aj valček. Cesto rozkrájame na štvorce. Na každý položíme kúsok broskyne.

Kúsky broskýň zabalíme do štvorčekov z rozvaľkaného pareného cesta. Pred samotnou prácou si dobre umyjeme a osušíme ruky, aby sa nám na ne nelepilo cesto. Podlhovasté štvrtky broskýň sa do cesta balia pomerne ľahko.

Zabalené knedle odkladáme na pomúčenú plochu. Do väčšieho hrnca alebo kastróla dáme variť vodu. Osolíme ju lyžičkou soli. Keď sa voda začne variť, vložíme do nej opatrne jeden knedlík po druhom. Aby sme sa neoparili, môžeme si pomôcť naberačkou – vriaca voda nebude po vložení knedlíku prskať, v porovnaní s tým ako keby sme ho do vody hádzali.

Po minúte varu knedle opatrne odlepíme od dna. Varíme štyri minúty z  jednej a štyri minúty z druhej strane. Po tej dobe vytiahneme jeden knedlík na skúšku – rozkrojíme, aby sme zistili, či je dobre prevarené cesto aj ovocie. Skúsené kuchárky to spoznajú jednoduchým pichnutím do knedle priamo v hrnci. Uvarené knedle vyberieme dierovanou naberačkou, vkladáme do misy a trochu pomastíme maslom, aby sa nezlepili.

Broskyňové knedle majú veľmi jemnú chuť. Preto výborne chutia s kyslejšími mliečnymi výrobkami – s tvarohom, kyslou smotanou alebo s jogurtovou polevou.

Tip

Uvarené knedle sa dajú niekedy spoznať aj tak, že keď vyplávajú na hladinu vriacej vody, sú hotové.

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button