Ako si vybraťDomácnosť

Ako vybrať plastové okná?

plastové oknáPlastové okná sa stali fenoménom dnešnej doby. Na našom trhu pôsobia stovky firiem ponúkajúce plastové okná. Ako však medzi nimi vybrať tie správne? Je veľa faktorov, ktoré vás ovplyvnia pri výbere dodávateľskej firmy. Na ktoré si dávať pozor a ktoré pri výbere uprednostniť vám poradia nasledujúce riadky článku ako si správne vybrať plastové okná.

Počet komôr a ako podľa nich vybrať plastové okná

ako vybrať plastové oknáStále počúvame, že na našom trhu sú k dispozícii päťkomorové, šesťkomorové dokonca aj sedemkomorové okná? Málokto však vie, čo si pod týmto pojmom vlastne predstaviť. Samotný rám okien predstavuje ich významnú časť. Rám okien ovplyvňuje ich tepelnú izoláciu, prípadne rosenie skla alebo zvukovú izoláciu.

K zvýšeniu kvalít okien prispievajú dutinové systémy rámu – čiže komory. Neplatí pravidlo, že čím viac komôr, tým menej hluku, viac tepla a menej rosenia na sklenené časti okna.

V našich podmienkach je plne dostačujúci 5 komorový systém.

Viackomorové systémy v našich podmienkach nevyužívate v plnej miere, skôr viac zaplatíte.

Plastové profily okien

Profily okien netvoria iba komory, ale predovšetkým materiál, z ktorých sú profily vyrobené. Pri výbere profilov dbajte na tradíciu a použité materiály pri ich výrobe. Odporúčame profily nemeckých značiek. Tu je osvedčená tradícia a kvalita týchto profilov.

U poľských profilov buďte obozretní, často sú pri ich výrobe používajú menej kvalitné materiály, ktoré sa následným užívaním okien a výkyvmi vonkajších teplôt neosvedčujú. Tieto profily bývajú nezriedka vyrobené z menej kvalitných plastov. Vybrať plastové okná niekedy nie je príliš jednoduché.

Zasklenie

Pri výbere druhu zasklenia buďte takisto obozretní. Okno nie je tvorené iba plastovým profilom – rámom a krídlom, ale jeho podstatnú časť tvorí sklo. Sklo býva často tvorené z izolačného dvojskla, medzi ktorým je mäkké pokovanie, ktoré býva plastové alebo hliníkové. Priestor medzi sklami býva vyplnený zmesou vzduchu a argónu.

Všetky vyššie uvedené faktory ovplyvňujú tepelné a izolačné vlastnosti. Pri výbere okien dbajte tiež na kvalitný výber nielen plastových profilov, ale aj skla, medzisklového rámčeka a medzisklovej plynovej výplne.

Kovanie

biele plastové oknoKovanie tvorí samotný základ okien. Práve s pomocou kovania ovládate všetky funkcie okna – otváranie, sklápanie a uzatváranie okien.

Vyberajte vysoko kvalitné a odolné materiály, z ktorých bude kovanie vyrobené.

Pamätajte, že okná sú investíciou na celé desaťročia. Prečítajte si aj články ako umyť okná a ako vybieliť záclony.

Tesnenie okien

Ponuka firiem je veľmi obsiahla, môžete si vybrať plastové okná zo širokej škály farieb a materiálov, z ktorých budú vaše okná vyrobené.

Obľúbenou farbou tesnenia, ktoré zaisťuje prechod medzi okenným rámom a sklom, je farba šedá, ktorá pôsobí pri bielych profiloch veľmi nenápadne. Dávajte pozor, aby tesnenie na vašich oknách nebolo vyrobené z gumy, ktorá veľmi rýchlo starne a málo odoláva vonkajším vplyvom a starnutiu.

Tesnenie by malo byť vyrobené z materiálu, ktorý je veľmi odolný voči okolitým (najmä poveternostným) vplyvom a starnutiu.

Celkový vzhľad okien

Okná vytvárajú celkový ráz stavby. Vypĺňajú a dotvárajú interiér. Ich výber nie je radno podceňovať. Ide o dlhodobú investíciu, mnohokrát na celé desaťročia.

V dnešnej dobe musia okná spĺňať oveľa viac požiadaviek a kritérií. Najmä sa jedná o úsporu energie, dekoračné vlastnosti, zvukovú izoláciu a zabezpečenie nehnuteľnosti.

Všetky tieto kritériá berte pri výbere okien do úvahy a riaďte sa nimi.

Podobné články

1 komentár

  1. Ja som sa bál práve toho, že okná budú vyrobená z Poľska, takže pre mňa najväčšie kritérium bolo vybrať správnu firmu. Nakoniec som vybral asi dobre, kúpil som drevené okná s 6 komorami a myslím že spĺňajú všetko čo by mali, tesní, nerosí sa a celkom dobre zvukovo izolujú. Podľa mňa je tiež dôležité aby sa podarila tá montáž, u nás sa to robotníkom od vekry našťastie podarilo, ale bál som sa toho asi najviac.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button