Recepty

Ako upiecť koláč zo zemiakového cesta?

Recept na koláč zo zemiakového cesta je veľmi jednoduchý, a pochádza zo staro českej kuchyne. Je od mojej babičky, ktorá by sa tento rok dožila 114 rokov. Spomínala na neho ako na „vojnový koláč„. Pekla ho za vojny (v období nedostatku) svojim trom deťom. Zošitok s jej receptami často využívam, varilo sa lacno, chutne a zo surovín, ktoré sú v každej domácnosti bežne po ruke. Tento múčnik je vhodný ako olovrant, sladké raňajky alebo len tak k čaju alebo káve. Cesto s prídavkom zemiakov vydrží vláčne niekoľko dní. Ako upiecť koláč zo zemiakového cesta Vám poradí tento) nasledujúci recept.

Čo je na koláč zo zemiakového cesta potrebné:

  • 500 g polohrubej múkykoláč zo zemiakov
  • 180 g jemne strúhaných varených zemiakov
  • 100 g práškového cukru
  • 140 g tuku (maslo, hera)
  • 1 kypriaci prášok do pečiva
  • 2 celé vajcia
  • Citrónová kôra (nemusí byť)
  • Marmeláda na potretie
  • Odrobinky (50 g cukru, 50 g tuku, 150 g hrubej múky) + sekané mandle alebo orechy

Do misy preosejeme múku s kypriacim práškom

Pridáme postrúhané zemiaky (nadrobno) a ľahko pretrasieme. Vložíme pokrájaný tuk (na plátky), prisypeme cukor, rozklepneme vajcia a navoniame trochou citrónovej kôry.

Vypracujeme vláčne cesto, ktoré rozdelíme na dve polovice.

Pekáč s vyšším okrajom vytrieme tuhým tukom a vysypeme polohrubou múkou

Polovicu cesta vyvaľkáme priamo v pekáči a potrieme zvolenou náplňou. Druhú polovicu cesta vyvaľkáme na papieri na pečenie.

Cesto sa lepí na valček, takže ho ľahučko posypeme múkou a potom to ide ľahko. Je možné ho vaľkať medzi dvoma papiermi na pečenie. Je na vás, čomu dáte prednosť.

Dokončenie receptu na koláč zo zemiakového cesta

zemiakové cestoVyváľaný plát položíme na vrstvu v pekáči, opatrne zlúpnite papier a okraje pritlačíme, aby nevytekala náplň. Vrch koláča posypeme posýpkou a rozsekanými mandľami alebo orechmi.

Nemusíme posypať ničím a urobiť neskôr polevu na už hotový koláč.

Koláč zo zemiakového cesta môžeme miesto posypu po upečení poliať čokoládovou polevou alebo pocukrovať práškovým cukrom. Namiesto marmelády sú dobré napríklad nastrúhané jablká alebo tvarohová náplň. Koláč vložíme do vopred vyhriatej rúry na 200 ° C. Pečieme zhruba 30 minút.

Či je zemiakový koláč upečený, vyskúšame klasicky tým že do neho pichneme špajdľou. Po vychladnutí nakrájame na kúsky a môžeme podávať.

Varovanie

Snažíme sa pracovať s cestom rýchlo, pretože zemiakové cestá majú tendenciu rednúť. Pridaním múky znížime kvalitu, múčnik by nebol krehký.

Vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button