Ako urobiť karfiolové fašírky?
Karfiolové fašírky sú jednoduché rýchle jedlo a do prípravy sa môžu pustiť aj menej skúsení kuchári – výsledok bude s najväčšou pravdepodobnosťou dobrý. Prinášame návod, ako urobiť karfiolové fašírky, aby bola ich príprava „stávkou na istotu“.
Na karfiolové fašírky budete potrebovať:
- veľký karfiol (alebo dva tri menšie)
- menšia cibuľa
- 2 vajcia
- strúhanka
- soľ
- korenie
- olej
Čo to sú karfiolové fašírky
Karfiolové fašírky sú dva až tri centimetre vysoké bochníčky z pravidelne vytvarovanej hmoty, ktorú tvorí predovšetkým uvarený karfiol, vajcia a strúhanka.
Karfiolové karbonátky sa obaľujú v takzvanom trojobale alebo len v strúhanke a smažia sa vo vyššej vrstve tuku. Možno ich konzumovať teplé aj studené.
Do karfiolových fašírok je možné pridať aj iné druhy zeleniny, syr, údeninu alebo mleté mäso, ale len v takom množstve, aby prevládajúcu chuť karfiolu nebola prehlušená.
Namiesto obvyklej strúhanky z bieleho pečiva je možné karfiolové karbonátky obaliť strúhankou z chlebu či celozrnného pečiva alebo ovsenými vločkami.
Pre ľudí s bezlepkovou diétou môžeme karfiolové karbonátky obaliť kukuričnými vločkami alebo kukuričnou múkou.
Návod na prípravu karfiolových fašírok krok po kroku
Veľký karfiol (alebo dva tri menšie) dôkladne umyjeme a očistíme (pozor, v karfiole od záhradníka alebo farmára sa môžu ukrývať vajíčka alebo aj húsenice mlynárika kapustového).
Karfiol rozdelíme na ružice alebo nakrájame na kusy (je to jedno) a v mierne osolenej vode uvaríme do polomäkka. Ak varíme zároveň nejakú polievku, použijeme vodu z karfiolu do vývaru – masového i zeleninového.
Uvarený karfiol necháme odkvapkať a vychladnúť (aby sa s ním ľahšie pracovalo). Karfiol pomelieme na mäsovom mlynčeku. Ak strojček nemáme, môžeme uvarený karfiol nastrúhať na strúhadle s hrubými očkami alebo nasekať na veľmi jemné kúsky.
V mäsovom mlynčeku spolu s karfiolom zomelieme jednu menšiu cibuľu. Ak karfiol strúhame, nebudeme cibuľu strúhať, ale nasekáme ju (strúhaním cibuľa horkne).
Ak chceme do karfiolových fašírok pridávať iné ingrediencie, pomelieme ich zároveň s karfiolom.
Poznámka: Mäso musí byť vopred tepelne upravené, surové mäso by sa v karfiolových karbanátkách nepresmažilo.
Do namletej hmoty pridáme dve až tri vajcia a toľko strúhanky, aby vzniklo tvárne, avšak nie príliš tuhé cesto.
Ochutíme trochou soli (opatrne, ľahko sa presolí) a mletým čiernym korením, prípadne trochou drvenej rasce alebo majoránky.
Žiadne exotické korene netreba, karfiolové fašírky majú svoju osobitú chuť, ktorú je škoda výrazným korením „prebíjať“.
Z cesta tvarujeme asi dva centimetre vysoké bochníčky, ktoré ďalej môžeme obaliť v múke, vajci a strúhanke, alebo len v samotnej strúhanke.
Karfiolové karbonátky vkladáme do vyššej vrstvy rozohriateho oleja a zvoľna smažíme po oboch stranách.
Ak sme zvyknutí smažiť vo fritovacom hrnci, postupujeme podľa návodu na použitie. Počas vyprážania karfiolové karbonátky trochu narastú – spôsobuje to vajce – a trochu zmenšia plochu (odparuje sa voda).
Podávanie karfiolových fašírok
Karfiolové fašírky podávame teplé so zemiakovou kašou, varenými novými zemiakmi, štuchanými zemiakmi alebo si z neho urobiť hamburger.
Dobre chutia s hlávkovým, uhorkovým či paradajkovým šalátom. Studené karfiolové fašírky zvyčajne jeme na desiatu či večeru, bez prílohy, prípadne len so šalátom.
Vyskúšajte aj tieto recepty: