Ako urobiť domácu tatársku omáčku?
Recept na domácu tatársku omáčku. Prečo kupujeme tatárske omáčky vyrobené z podivných vecí, keď si môžeme urobiť tatársku omáčku doma? Domáca tatárska omáčka je rýchla, lacná, a pretože použijeme len dobré základné suroviny, nedá sa s ňou porovnať žiadna na trhu ponúkaná. Kto spozná – bude súhlasiť. Kto nepozná, nech skúsi napríklad tú podľa nášho návodu a už nebude chcieť žiadnu inú. Prinášame recepty na klasickú domácu tatársku omáčku, na tatársku omáčku podľa štátnej normy a navyše tipy na rôzne variácie tatárskej omáčky.
Prečo si vyrobiť domácu tatársku omáčku?
Za celú dobu, kedy sa hotová tatárska predáva (asi od polovice 80. rokov), nebol na trhu výrobok, ktorý by sa chuťou a zložením pravej tatárskej omáčke podobal.
K tomu človek nemusí byť chemik alebo potravinár, aby to zistil. Skutočne sa stalo: Jeden pohár tatárky, kúpenej v nádeji, že by napríklad tento výrobok mohol byť k jedlu, sa po otvorení a okamžitom zavrhnutií omylom zaplietol medzi domáce zaváraniny.
Tatárska omáčka ostala zabudnutá rok v pivnici. Po nájdení bol jej obsah nezmenený! Z čoho to len môže byť vyrobené?
Z čoho je tatárska omáčka?
Tatárska omáčka sa vyrába z čerstvej majonézy a pikantných prísad.
Majonéza sa dochucuje buď soľou, citrónom (octom) a cukrom, alebo sa na tatárska omáčka mierne nariedi nálevom z použitých nakladaných uhoriek.
Tatárska omáčka sa okorení mletým čiernym korením a trochou horčice, alebo podľa receptu. Tatarka je krémová až hustá, má pikantnú chuť. Je určená na rýchlu spotrebu, ale v chladničke tak tri dni vydrží.
Postup prípravy majonézy krok za krokom
Vyrobiť domácu majonézu je tak jednoduché, rýchle a lacné, že nie je jediný dôvod, ju kupovať. Pripravuje sa zo žĺtkov a oleja. Suroviny musia mať rovnakú teplotu, preto si vajíčka a olej vyberieme aspoň hodinu pred prípravou z chladničky.
Žĺtky šľaháme ručným šľahačom alebo v mixéri. Po kvapkách prilievame olej za stáleho šľahania. Keď hmota začne hustnúť, môžeme olej prilievať pramienkom, až je majonéza hustá (až tuhá). Výroba majonézy netrvá ani dve minúty.
Dodržať presnú gramáž prakticky nejde, záleží na veľkosti žĺtkov. Pri spätnej kontrole sa dá zistiť aspoň orientačné množstvo: tri použité žĺtky vážili 52 g. K dokonalej tuhosti bolo použitého 214 g slnečnicového oleja.
Na jeden žĺtok tak vychádza niečo cez 70 g oleja. Liter oleja váži 910 g. Olej stál 1,18 eur, vajíčka 0,10. Za 266 gramov kvalitnej tuhej majonézy zaplatíme asi 60 centov. Po dokončení vzniklo 460 gramov tatárky, pričom cena surovín neprekročila 80 centov. Okrem kvality nám hrá do kariet aj výrobná cena.
Postup prípravy tatárskej omáčky krok za krokom
Tradičná domáca tatárska omáčka: Na 100 gramov základnej neochutenej majonézy potrebujeme dve stredne veľké sladkokyslé uhorky, jednu malú cibuľu (lepšie je červená alebo šalotka, ale tie vždy nie sú), pol lyžičky plnotučnej horčice, nálev z uhoriek, štipku soli, cukru a mletého čierneho korenia .
Zeleninu rozsekajú na drobné kúsky, vmiešame do majonézy, a až potom dochutíme a mierne nariedime sladkokyslým nálevom z uhoriek. A to je všetko. Chuť je tradičná, nezameniteľná.
Tatárska omáčka podľa klasickej domácej kuchárky: Do majonézy ochutenej trochou soli, cukru a citrónovej šťavy pridáme na špičku lyžičky nasekaného zeleného petržlenu, pol kávovej lyžičky pokrájaných uhoriek, pol kávovej lyžičky posekaných kapár, na špičku guľatého noža nastrúhanú BIO citrónovú kôru, 10 gramov jemne posekanej cibuľky, jednu jemne posekanú a kostí zbavenú sardelku.
Tatárska omáčka špeciál podľa normy pre studenú kuchyňu číslo 50124: Základná majonéza sa mierne zriedi trochou mlieka a bieleho vína. Dochutí so soľou, citrónovou kôrou a šťavou, malým množstvom octu a cukru.
Pridajú sa jemne nasekané nakladané hríbiky, sardely, kapary, konzervované uhorky, cibuľa a zelený petržlen. „Vôňa a chuť je výraznejšia, ale harmonická, príjemne kyslastá, znateľne po citróne“
Jednoduchšiu tatársku omáčku uvádza norma číslo 50124/A. Majonéza sa rozriedi mliekom a bielym vínom. Dochutí sa octom, citrónovou šťavou, cukrom a soľou. Pridajú sa jemne nasekané ( „na kašovinu“) konzervované uhorky a čerstvá cibuľa.
Domáca tatárska omáčka s feferónkami
Do základnej neochutenej majonézy nasekáme menšiu cibuľku a podľa chuti sterilizované feferónky. Prisolíme, zriedime a dochutíme nálevom z feferóniek. Pre lepšiu farbu a pre prípadné rozlíšenie pridáme lyžičku dobré mletej sladkej papriky.Pre koho sú feferónky príliš ostré, môže použiť takzvané baranie rohy.
Keď organizujeme nejakú „hostinu“, napríklad grilovaciu párty, môžeme pripraviť rôzne dochutené majonézové omáčky: cesnakovou, karí a podobne.
Vynikajúce sú tatárky ochutené čerstvými bylinkami (bazalka, medvedí cesnak, trebuľka, Aloisie, slamiha a podobne). Chce to len trochu skúseností, aby sme nekombinovali prísady, ktoré sa k sebe nehodia (cesnak napríklad moc neladí s horčicou a kyslou uhorkou a podobne). Je dobré najskôr vyskúšať na malej vzorke. Výrazne ochutené majonézové omáčky je lepšie pripraviť ako alternatívu k základnej tatárskej.