DomácnosťKuchyňa

Ako si vyrobiť doma vlastný olej?

ako si vyrobiť doma vlastný olejOlej na varenie a pečenie, ktorý si kupujete balený v obchodoch, je pomerne drahý, navyše nie vždy v takej kvalite, akú by ste za danú cenu čakali. Preto mnohí z vás radšej volia riešenie, kedy sa doma vyrobí olej z vlastných surovín. Stačí k tomu mať kvalitný lis na olej a behom chvíľky máte perfektný produkt, u ktorého budete mať istotu, že je čerstvý. Ako si vyrobiť doma vlastný olej?

Postup výroby domáceho oleja

Pri výrobe domáceho oleja je najlepšie, ak vlastníte elektrický lis. Výroba je potom ďaleko ľahšia než pri použití ručného lisu na olej.

Postup je nasledujúci. Stačí vziať semená, z ktorých chcete olej vyrobiť. Môže ísť napríklad o arašidy, sezam, repku či slnečnicové semená. Tu platí, že najvyšší výnos oleja bude u slnečnicových semien a sezamu, tie sú na olej najbohatšie.

Lisovanie domáceho oleja

olej zo sezamuSemienka nasypte do nádoby lisu a stlačte tlačidlo, ktoré uvedie prístroj do chodu. O nič viac sa vlastne nemusíte starať, stačí len postupne dosypávať semienka vo chvíli, keď je pôvodný obsah už spracovaný.

Olej je vytláčaný z lisu z jednej strany, zároveň dochádza k odstraňovaniu zvyškov semienok. Sušinu, ktorá takto vznikne, potom nemusíte vyhadzovať. Dá sa použiť napríklad na kŕmenie domácich zvierat.

Hoci je zbavená oleja, má v sebe veľké množstvo živín a látok, ktoré sú pre zvierací organizmus užitočné. Zároveň ju môžete použiť aj napríklad ako hnojivo na záhradku.

domáci slnečnicový olejVyrobený olej je najlepší ihneď spracovať. Vďaka tomu, že si ho môžete vyrobiť kedykoľvek sa vám zachce, nie je potrebné ho naraz vyrábať príliš veľké množstvo a potom ho skladovať.

Vždy je lepšie mať k dispozícii čerstvo vylisovaný produkt než odstáty.

Čistenie lisu

Kvalitný elektrický lis na olej vás nepotrápi ani pri údržbe. Stačí vybrať jednotlivé diely a umyť ich pod teplou vodou v dreze. Po uschnutí ich opäť nainštalujete do lisu, ktorý tak bude pripravený na opätovné využitie.

Koľko bude domáci lis na olej stáť?

Elektrický domáci lis na olej kúpite približne za  800 Eur. Lis na olej v elektrickej verzii je pomerne skladný, zmestí sa vám aj do kuchyne, prípadne niekam do špajze. Použiť ho môžete kdekoľvek v domácnosti, kde je prístup k elektrickej zásuvke.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button