Recepty

Ako urobiť domácu ríbezľovú marmeládu?

domáca ríbezľová marmeláda Recept na domácu ríbezľovú marmeládu. Domáca ríbezľová marmeláda nie je „maškrtníkmi“ príliš vyhľadávaná, asi preto, je skôr kyslá. Zato nájde pomerne široké uplatnenie v kuchyni ako koncentrovaný ovocný polotovar. Príprava domácej ríbezľovej marmelády je veľmi jednoduchá a pomerne rýchla. Ponúkame návod, ako urobiť domácu ríbezľovú marmeládu – ľahko, rýchlo, lacno a efektívne.

Čo budete potrebovať na domácu ríbezľovú marmeládu:

  • ríbezle
  • cukor
  • sporák
  • zaváracie poháre.

Niečo málo o ríbezliach

Než sa pustíte do výroby ríbezľovej marmelády, poviem vám ešte pár stručných informácií o ríbezliach. Ríbezle sú plody kríku, ktorý má rovnomenný názov – ríbezľa. Dužina bobúľ je rôsolovitá a voľne obklopuje semená ríbezlí.

Ríbezle obsahujú veľa kyseliny jablčnej a citrónovej. Taktiež obsahujú vitamín C, vitamíny A, B1 a B2. Ríbezle zostrujú chuť pokrmov. Sú tiež močopudné a povzbudzujú činnosť žlčníka.

Ríbezle by ale nemali jesť ľudia trpiaci na prekyslenie žalúdka, ktorí majú obličkové kamene alebo sú chorí sa zápaly v zažívacom ústrojenstve.

Príprava ríbezľovej marmelády krok po kroku

Príprava ríbezli

ríbezle

Na domácu ríbezľovú marmeládu budete potrebovať iba cukor a ríbezle.

Nebude treba želírovací prípravok, pretože ríbezle majú vynikajúce želírovacie schopnosti.

Ríbezle otrhajte zo stopiek, preberte, suché a nevzhľadné plody a lístky vyberte. Ríbezle zvážte a opláchnite pod tečúcou vodou.

Varenie

Ríbezľovej guľôčky nasypte do širokého kastróla, podlejte dvoma decilitrami vody a prudko priveďte k varu, potom teplotu platničky znížte.

Pomaly varte, až sa guľôčky začnú rozpadať a ríbezľový rozvar zhustne a nie je v ňom zjavná žiadna voda.

Prisypte cukor – na jeden kilogram pôvodnej váhy pol kilogramu. Znovu priveďte k varu, aby sa cukor rozpustil.

Potom znížte teplotu (je vhodné na pár minút zložiť domácu ríbezľovú marmeládu z platničky, než trochu vychladne). Zvoľna a za stáleho miešania varte asi osem minút.

Plnenie fliaš ríbezľovou marmeládou

recept na domácu ríbezľovú marmeláduEšte horúcu ríbezľovú marmeládu plňte do zaváracích pohárov, ktoré ste vopred vymyli saponátom a dobre opláchli horúcou vodou. Čisté musia byť aj viečka.

Marmeládu prelejte do pohárov, poháre prevráťte na viečko.

Keď pracujete rýchlo (ale opatrne), nie je potrebné ríbezľovou marmeládu sterilizovať.

Tipy

Poháre popíšte druhom ovocia, typom produktu a rokom výroby. Ríbezľová marmeláda je hotová! Domácu ríbezľovú marmeládu používajte na premazávanie medovníkov,  a podobne.

Ďalej môžete marmeládou plniť varené taštičky (z tvarohového alebo zemiakového cesta), taštičky pečené (z lístkového, plundrového alebo tvarohového tučného cesta) alebo aj kysnuté knedle.

Pred použitím môžete marmeládu z ríbezlí dochutiť rumom alebo škoricou, prípadne prisladiť.

Vyskúšajte aj tieto recepty na domácu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button