Recepty

Ako urobiť domácu tlačenku?

recept na domácu tlačenkuTlačenka patrí k tradičným slovenským zabíjačkovým pochúťkam. V každom obchode ponúkajú niekoľko druhov tlačeniek, ale neviete, aké suroviny boli pri výrobe použité. My máme v obľube napríklad tlačenku s cibuľou, avšak sú ľudia, ktorým vadia kúsky chrupaviek, kože alebo tučného mäsa. Aj vnútornosti (srdce), nie je pre každého to pravé orechové. Našťastie príprava domácej tlačenky nie je zložitá, zvládnete ju aj v malej kuchyni. Výsledkom je mäsová pochúťka presne podľa vašej chuti len z chudého mäsa. Tlačenka obsahuje kolagén, ktorý prospieva kĺbom. Raz za čas jej konzumácia prospieva. Tak si pripravte s nami domácu tlačenku podľa nižšie uvedeného receptu.

Čo je potrebné na domácu tlačenku (na 2 menšie tlačenky):

 • 2 bravčové nôžky
 • 1 bravčové kolienko
 • 500 g bravčového pliecka
 • 300 g prerasteného bravčového boku
 • 2 bobkové listy
 • 6 guľôčok nového korenia
 • majoránka
 • korenie
 • soľ
 • 13 strúčikov cesnaku
 • obal na tlačenku
 • povrázok

náročnosť receptu: ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Postup prípravy domácej tlačenky krok po kroku

Bravčové nôžky dôkladne vydrhneme kefkou vo vode a spolu s umytým kolenom dáme variť do neslanej vody. Pridáme len bobkový list a nové korenie.

Akonáhle voda začne vrieť, jemne stiahneme oheň a pozvoľna varíme asi 2 hodiny. Mäso sa musí samo oddeľovať od kosti, ale nesmie byť prevarené. Uvarené mäso scedíme a vývar vychladíme. Potom z povrchu odstránime stuhnutý tuk.

Do vývaru z nožičiek a kolena dáme variť bôčik a pliecko. Tieto druhy mäsa varíme asi ¾ hodiny, nemusia byť úplne mäkké.

Z nožičiek a kolena zlúpneme kožu a pokrájame ju na veľmi malé kúsky, aby neboli v reze na prvý pohľad viditeľné. Chudé mäso z kolena, pliecka a bôčik aj s tučnou časťou pokrájame na kocky. V miske mäso premiešame.

Ochutenie domácej tlačenky

varenie tlačenkyPremiešané mäso osolíme, okoreníme, pridáme majoránku a roztlačený cesnak. Cesnak pridajte podľa chuti, soli môžete pridať viac. Mäso sa varilo bez soli a preto by zmes mala byť slanšia, mäso soľ čiastočne vstrebe. Zalejte vývarom z mäsa a premiešajte.

Vývaru pridajte toľko, aby to vyhovovalo vám. My preferujeme, keď je v domácej tlačenke veľa mäsa a málo aspiku. Tlačenku plňte do vreciek, ktoré sa dajú kúpiť v drogérii.

Dokončenie receptu na domácu tlačenku

chliebNaplnené vrecúška na koncoch zaviazané povrázkom pomaly varte ponorené vo vode.

Doba varenia sa odvíja podľa veľkosti tlačenky – od 30 minút varu do 1,5 hodiny, ak je tlačenka naozaj veľká.

Niekto ju nevarí vôbec, pretože ​​všetky suroviny prešli dostatočne dlhou tepelnou úpravou.

Vyskúšali som to aj my, naozaj nie je rozdiel medzi varenou tlačenkou alebo tou vyrábanou zastudena. Ale pri zabíjačke mäsiari tlačenku vždy varia, tak sa toho držíme aj my.

Uvarenú tlačenku vyberieme z vody na dosku alebo plech na pečenie, zaťažíme napr. doskou a dáme do chladného priestoru vychladiť.

Počas chladenia ju niekoľkokrát otočíme, aby sa zvyšné sadlo neusadzovalo len na jednej strane. Stuhnutú domácu tlačenku uchovávame v chladničke. Podávame s cibuľou a octom, či chlebom. Prajeme dobrú chuť. 

Upozornenie

Bravčové nožičky ako surovina niekomu tiež budú vadiť, sú ale nutné na prípravu tohto receptu. Bez nich by tlačenka nemala potrebnú konzistenciu a nestuhla by.

Potom by bolo nutné pridať želatínu. V takom prípade by už nešlo o pravú domácu tlačenku.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button