Recepty

Ako pripraviť osviežujúce miešané nápoje fizzy?

Ako pripraviť osviežujúce miešané nápoje fizzy?Nápoje fizzy patria medzi najznámejšie miešané nápoje z kategórie „dlhých drinkov“. Sú obľúbené pre osviežujúce účinky a chuť. Fizzy sú odporúčané po obede, večer a pri spoločenských oslavách. V našich krajoch je zrejme najznámejší gin fizz. Fizzy ale môžeme pripraviť aj za použitia iného destilátu. Ponúkame základnú receptúru a osem ďalších receptov, podľa ktorých si aj doma môžeme namiešať lahodné a chuťovo vyvážené miešané nápoje fizzy.

Čo je potrebné na osviežujúce miešané nápoje fizzy:

  • šejker
  • ľad
  • poháre na fizz
  • suroviny podľa receptov

Nápoje fizzy (fizzes) 

letné nápoje fizzyIch vždy zdôrazňovaný osviežujúci účinok je spôsobený použitím nakyslej zložky (limeta, citrón) a šumivej zložky (sóda, minerálka, šumivé víno).

Fizzy sa pripravujú v šejkri a nalievajú sa do pohárov bez nôžky (tumbler) či s krátkou stopkou. K

eď receptúra ​​uvádza použitie bielku alebo doliatie nápoja šumivým vínom, môžu sa fizzy nalievať aj do pohárov na sekt. Na jednu dávku sa počíta dve až 2,5 deci fizzu.

Fizzy základná receptúra

Šejker naplníme do jednej tretiny drobným ľadom, prilejeme odmeranú liehovinu (gin, vodku, whisky, rum, brandy a podobne), citrónovú šťavu.

Pridáme cukor alebo cukrový sirup a dôkladne pretrepeme – tak dlho, kým sa šejker neorosí.

Potom fizz cez sitko nalejeme do vhodného pohára, dolejeme šumivou tekutinou podľa receptúry. Hotový fizz zdobíme kolieskom citróna alebo koktailovou čerešňou.

Gin fiz

Šejker naplníme do jednej tretiny nadrobno sekaným ľadom. Pridáme 50 ml (0,5 dcl) ginu, 40 ml citrónovej šťavy, 20 g práškového cukru a najmenej dve minúty dobre pretrepávame.

Skrz sitko prelejeme do pohára na fizz, dolejeme pol deci sódovky.

Podávame so slamkou. Iný variant: Keď miesto sódou zalejeme nápoj sektom, dostaneme takzvaný Diamond fizz. Ten však podávame v pohári na sekt.

Golden fizz

Šejker naplníme do jednej tretiny nadrobno sekaným ľadom. Pridáme 50 ml ginu, 50 ml pomarančového džúsu, 20 ml citrónovej šťavy, jednu lyžičku cukru a jeden surový žĺtok.

Najmenej dve minúty dobre pretrepávame. Nápoj precedíme do pohára bez nôžky a dolejeme do neho asi pol deci sódovky alebo minerálky.

Slivovica fizz

Šejker naplníme do jednej tretiny drobným ľadom. Pridáme 50 ml slivovice, 40 ml citrónovej šťavy, 20 ml malinového sirupu, 50 ml smotany na šľahanie a dôkladne pretrepeme.

Nápoj nalejeme cez sitko do nižšieho pohára. Doplníme sódou, alebo tento nápoj nedolievame a podávame priamo.

Brandy fizz

Šejker naplníme do jednej tretiny drobným ľadom. Pridáme 50 ml brandy, šťavu z polovice citróna, dve lyžičky cukru.

Šejkrom trepeme tak dlho, až sa na jeho povrchu vytvorí tenká „námraza“ (asi dve minúty). Nápoj precedíme do fizzových pohárov (Tumbler), dolejeme sódou a podávame so slamkou.

Apricot black fizz

Šejker naplníme do jednej tretiny drobným ľadom, pridáme jeden surový vaječný bielok, 30 ml citrónovej šťavy, 50 ml ríbezľového džúsu (alebo ríbezľového muštu), 50 ml marhuľovej pálenky (marhuľovica).

Dôkladne pretrepeme, až šejker začne chladiť ruku, nalejeme cez sitko do fizzového pohára. Môžeme doliať sódou alebo podávame priamo.

Hungaria fizz

Do šejkra dáme ľad, surový bielok z jedného vajca, lyžičku cukru a prilejeme šťavu z jedného citróna, 50 ml marhuľovej pálenky a 50 ml smotany na šľahanie (30-percentnej).

Dokonale pretrepeme, precedíme do tumblera. Nápoj doplníme sódou, ale môžeme ho podávať aj samotný bez doliatia.

Mendosino fizz

Šejker do tretiny naplníme drobným ľadom, prilejeme 50 ml brandy a 50 ml pomarančového džúsu. Trepe aspoň dve minúty – kým sa na povrchu šejkra nevytvorí slabá vrstvička ľadu.

Nápoj nalejeme do fizzového pohára bez stopky a dolejeme vychladenou sódou alebo minerálkou „s bublinkami“.

Tipy

Fizz Košická Turňa

citrónovej šťavyDo miešacieho pohára dáme tri lyžičky práškového cukru, pridáme 45 ml jemnej vodky, 50 ml Spišskej borovičky a šťavu z celého citróna. Dobre rozmiešame.

Cez sitko nalejeme do pohára. Môžeme pridať aj kúsok ľadu. Pri tejto receptúre sa šumivé doliatie neuvádza.

Za pozornosť stojí objem použitého alkoholu. Laický „nebarmanský“ návrh – premiešať (netriasť), rozdeliť do dvoch „dvojok“, doliať až povrch sódou – a aj tak to bude poriadny „lomcovák“.

Varovanie

Nápoje fizzy nesmú byť podávané ľuďom mladším ako 18 rokov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button