Recepty

Ako urobiť marhuľovú marmeládu?

Ako urobiť marhuľovú marmeláduRecept pre začiatočníkov. Marhuľová marmeláda by si zaslúžila stále miesto v každej špajze. Pretože marhuľová marmeláda je nielen chutná a všeobecne obľúbená, ale jej využitie v kuchyni je skutočne široké. Marhuľová marmeláda má ešte jednu veľkú výhodu: do jej prípravy sa môže pustiť skoro každý. Ešte ste to neskúsili? Prinášame návod, ako urobiť úžasnú domácu marhuľovú marmeládu aj pre úplných začiatočníkov v kuchyni.

Čo je potrebné na marhuľovú marmeládu:

  • dva a pol kilogramu vykôstkovaných marhúľ
  • kilogram cukru
  • dva želírovacie prípravky
  • kuchynské vybavenie
  • zaváraninové poháre

Aké marhule sa na marhuľovú marmeládu hodia najviac

ovocie na marhuľovú marmeláduNa prípravu marhuľovej marmelády sa hodia prezreté a mäkké plody, nie však marhule nahnité.

Niekoho by mohli zaujímať „technické“ údaje: priemerná marhuľa prvej akosti váži približne 60 gramov, z toho dužina je 93,8 percenta, zvyšok pripadá na kôstku.

U marhúľ je obsah šťavy a sladkosti v opačnej závislosti – šťavnatejšie plody sú chudobnejšie na obsah cukru. Zrelé marhule sú vždy mäkké.

Postup prípravy marhuľovej marmelády

Na výrobu približne troch litrov marhuľovej marmelády budeme potrebovať dva a pol kilogramu vykôstkovaných a očistených marhúľ, jeden kilogram cukru a pretože majú marhule len veľmi málo pektínu, budú potrebné dva balíčky želírovacieho prípravku, ktorý zamiešame do cukru.

Marhule pomelieme alebo pokrájame

príprava marhuľovej marmeládyMarhule na marmeládu môžeme pomlieť na strojčeku. Ale pretože mnohí ľudia majú radi v marhuľovej marmeláde aj kúsky ovocia, je možné marhule len pokrájať na prúžky.

Časť marhúľ môžeme ponechať napríklad aj v celých poloviciach. Do širokého kastróla dáme najprv dve deci vody, privedieme ju k varu a marhule po častiach pridávame do kastróla.

Stále miešame, pretože marhule sa ľahko pripaľujú. Keď vrie celý obsah kastróla, znížime teplotu a za stáleho miešania marhule rozvaríme. Prečítajte si aj článok ako zavárať marhule.

Prisypeme želírovací prípravok

Keď sú marhule rozvarené, máme dve možnosti. Ak chceme mať marmeládu hladkú (budeme ju používať na pomazávanie perníkov, tort či na zlepovanie čajového pečiva, rozvarenú hmotu rozmixujeme alebo prepasírujeme cez sito.

Do marhuľovej hmoty (rozmixovanej alebo s väčšími kúskami) prisypeme kilogram cukru so želírovacím prípravkom. Cukor za stáleho miešania rozpustíme, privedieme k varu a tri minúty prevaríme.

Už len plníme

Horúcu marmeládou plníme čisto vymyté zaváraninové poháre. Veľkosť volíme podľa budúceho použitia marhuľovej marmelády (napríklad na pomazanie perníku z pol kilogramu múky zvyčajne potrebujeme pohár 0,3 litra).

Poháre s vriacou marhuľovou marmeládou stačí rýchlo preklopiť na viečko. Ak je marmeláda už vychladnutá, budeme ju sterilizovať 20 minút pri teplote 80 stupňov Celzia.

Poháre polepíme štítkom s popisom druhu produktu a rokom výroby.

Vyskúšajte aj recepty na marmeládu:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button