Recepty

Ako si urobiť domácu študentskú čokoládu?

recept na študentskú čokoláduV tomto článku sme si pre vás pripravili recept na domácu študentskú čokoládu. Domáca čokoláda s orieškami, hrozienkami alebo s kúskami želé je hotová za chvíľku a môžeme si do nej dať len to, čo máme radi. Čokoláda je známa svojimi povzbudzujúcimi účinkami na aktivitu mozgu, zlepšuje myslenie a pozornosť, a preto s kombináciou s výživnými orieškami a hrozienkami je skvelou voľbou pre študentov aj duševne, či fyzicky pracujúcich. Niekto nemá rád hrozienka, niekto má zase alergiu na oriešky, túto čokoládu si môžeme upraviť presne podľa vášho gusta. Použijeme kvalitnú čokoládu na varenie s obsahom najmenej 50% kakaa, aby sme minimalizovali obsah cukru a využili blahodárne účinky minerálnych látok v nej obsiahnutých – horčík, fosfor, železo a rôzne iné.

Čo budeme potrebovať na domácu študentskú čokoládu:

  • čokoládu na varenie s obsahom min 50% kakaa
  • oriešky, arašidy, hrozienka, želé a pod.
  • škatuľku od bonboniéry, silikónovú formu alebo akúkoľvek škatuľku, či formičku vyloženú alobalom

náročnosť receptu: ľahké

čas potrebný na prípravu receptu: 10 až 30 minút

Príprava náplne do domácej čokolády

zmes orieškovOriešky popražíme, aby boli chrumkavé a chutnejšie. Oriešky pražíme na suchej panvici na miernom ohni 10 až 20 minút, kým sa nerozvoňajú po celej kuchyni.

V rúre pražíme pri teplote 160 ° C asi 15 až 30 minút. Na panvici často miešame a dávame pozor, aby sa nespálili.

Z lieskových orieškov a mandlí môžeme olúpať šupku (pôjde to ľahko, ak dáme oriešky medzi utierku na podložku a premasírujeme).

Prečítajte si aj článok: Ako ľahko olúpať lieskové orechy

Orechy aj semienka je vhodné vopred namočiť, aby sa aktivoval proces klíčenia. Budú potom stráviteľnejšie a nutrične bohatšie.  Opražiť môžeme aj namočené orechy.

Arašidy je nutné opražiť vždy, pretože patria medzi strukoviny a bez praženia sú zle stráviteľné. V obchode sa dajú kúpiť väčšinou už pražené.

Vyberieme si tie nesolené, aj keď kombinácia solených arašidov a čokolády znie tiež lákavo.

Hrozienka opláchneme pod teplou vodou, pretože väčšina dostupných hrozienok je ošetrená sírením. To platí aj pre sušené marhule, ktoré môžeme nakrájať a použiť napríklad namiesto želé. Hrozienka sú bohaté na železo.

Príprava čokolády

roztopená čokoládaVo vodnom kúpeli rozpustíme čokoládu nalámanú na kúsky. Roztápame na miernom ohni, miešame a strážime – čokoláda sa nesmie variť ani spáliť.

Čokoládu na varenie volíme preto, aby mala výsledná čokoláda príjemnú konzistenciu.

Vysoko-percentná horká čokoláda by bola po stuhnutí tvrdá, ale komu to nevadí, môže ju použiť. Prípadne je možné čokoládu pri rozpúšťaní zriediť asi lyžicou tuku – maslom, kokosovým olejom, kakaovým maslom.

Plnenie domácej študentskej čokolády do formy

Škatuľku si vyložíme alobalom, plastovú ani silikónovú formu vystielať alobalom netreba. Do formy nasypeme opražené oriešky a sušené ovocie podľa nášho výberu a zalejeme tekutou čokoládou. Necháme stuhnúť v chladničke, potom vyberieme z formy a máme domácu študentskú čokoládu hotovú.

Takto pripravenú študentskú čokoládu uchovávame radšej v chladničke, pretože pri izbovej teplote je mäkšia ako taká klasická čokoláda.

Tipy ako si urobiť domácu študentskú čokoládu

Môžeme si vytvoriť aj čokoládové pralinky napríklad s lieskovými orieškami. Výborne nám k tomu poslúži forma v tvare obľúbených morských plodov, srdiečok, či kvietkov.

Zaujímavosť

Keď už ste si vyrobili domácu študentskú čokoládu, tak by ste mali vedieť, že dostatočný prísun kakaa vám vie zabezpečiť ochranu pred škodlivými slnečnými lúčmi. Aby ste to však naozaj dosiahli mali by ste kvalitnú čokoládu konzumovať pravidelne minimálne 12 týždňov pred dlhodobejším vystavením na slnku.

Vyskúšajte aj tieto výborné recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button