Recepty

Ako urobiť ríbezľový džem?

ako pripraviť ríbezľový džemV tomto článku vám prinášame recept na domáci džem z ríbezlí. Džem z ríbezlí je zrejme najčastejšie pripravovanou domácou zaváraninou. Úroda ríbezlí býva vždy dobrá, a nám to jednoducho nedá, nechať všetky bobuľky len vtáctvu. Veď, urobiť ríbezľový džem je pomerne jednoduché. Tak sa na to pozrime.

Čo je potrebné na ríbezľový džem:

  • ríbezle
  • cukor, prípadne želírovací prípravok
  • odšťavovač
  • poháre na zaváranie

náročnosť receptu: ľahký

čas potrebný na prípravu receptu: 30 minút a viac

Prečo si urobiť doma ríbezľový džem?

červené a čierne ríbezleRíbezľový džem sa pripravuje z čiernych i červených ríbezlí. Je zaujímavé, že do skupiny červených ríbezlí botanici zaraďujú aj ríbezle s plodmi bielymi, ružovými alebo pruhovanými.

Uvádza sa, že ríbezle (čierne i červené) obsahuje toľko vitamínu C ako citrón.

Ideálne by bolo preto konzumovať ríbezle surové, ale pre ich ostrú chuť ich veľa nezjeme. Džem síce vitamín varom čiastočne stratí, napriek tomu však bude doma pripravený ríbezľový džem hodnotnejší, než v obchodoch ponúkané zaváraniny, ktoré majú pochybné zloženie.

Čo obsahujú ríbezle?

Ríbezle majú vysoký obsah želírovacích látok – pektínov. Preto sa niekedy s obľubou pridávajú, ako želírovacia zložka do zmesí s ovocím, ktoré pektíny nemajú (najčastejšie s čerešňami alebo s jahodami).

Iba v prípade, že by sme chceli mať ríbezľový džem naozaj tuhý, pridáme do ríbezľového džemu želírovací prípravok, ale stačí polovičné množstvo, nie tak, ako sa uvádza v návode na obale.

Príprava ríbezlí na džem

Ríbezle prepláchneme, aby sme ich zbavili hrubých nečistôt. Ak máme k dispozícii odšťavovač alebo odšťavovací mlynček, nemusíme ríbezle zbavovať stopiek, vylisujeme ich aj so zelenými časticami.

Ak nijaký lis nemáme musíme guľôčky do čista otrhať, s trochou vody ich prudko zvaríme a potom prepasírujeme cez sitko. Vylisovanú šťavu (oboma spôsobmi) odmeriame – liter budeme považovať za kilogram.

Využitie ríbezľovej šťavy

Pri lisovaní ríbezľovej šťavy je dobré trochu stopercentnej ríbezľovej šťavy odložiť do chladničky. Keď skončíme zaváranie, môžeme šťavu jemne osladiť, zriediť a pripraviť svojim blízkym lahodný čerstvý nápoj. Je ale potrebné spotrebovať šťavu čo najskôr – oxidáciou stráca vitamíny, a tiež by nám mohla začať kvasiť.

Príprava pohárov na ríbezľový džem

Pripravíme si zaváracie poháre. Vyberieme potrebnú veľkosť – na kuchynské účely sa najlepšie hodia poháre s objemom 0,3 litra, na priamu spotrebu skôr menšie poháre.

Dôkladne ich umyjeme (aj keď boli pred uložením umývané), hubou dôkladne umyjeme aj viečka. Potom opláchneme horúcou vodou a necháme vyschnúť.

Ako variť ríbezľový džem?

červené ríbezleVylisovanú šťavu dáme do hrnca. Nemusíme pridávať vodu. Privedieme ju k varu a necháme odpariť asi o jednu tretinu.

Potom prisypeme cukor – na jeden liter odmeranej šťavy 800 gramov, prípadne pridáme cukor s rozmiešaným želírovacím prípravkom a ešte asi desať minút voľne varíme.

Ak ste pridali želírovaciu látku, varíme len štyri minúty.

Horúci džem nalievame pomocou lievika do pohárov. Rýchlo uzavrieme a prevrátime hore dnom.

Keby vám do práce vstúpila nejaká iná povinnosť a džem by vychladol, radšej ho potom sterilizujte (20 minút, 80 stupňov). Poháre s džemom podpíšeme, aby sme potom v špajze alebo v pivnici siahli po správnom produkte.

S čím ríbezľový džem konzumovať?

Džem je výborný na pečivo s maslom, na sladké pečivo, zlepujú sa ním tradičné linecké vianočné cukrovinky, natierame ním piškóty do pudingov a nepečených tort, natierame ním tortové korpusy na tortách s krémom alebo so šľahačkou. Zriedeným ríbezľovým džemom polievame mliečne kaše, sladké nákypy či trhance.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button