Ako uvariť šípkový džem?
Dnes si predstavíme ďalší z rady receptov na džemy a tento krát to bude šípkový džem. Počas septembra a začiatkom októbra dozrievajú plody divej ruže- šípky. Šípky zbierali už naše babičky a pripravovali z nich rôzne pochúťky, nápoje, omáčky ku zverine aj polievky. Krásne červené alebo oranžové šípky obsahujú veľa vitamínu C, niektoré zdroje uvádzajú, že dokonca viac ako citróny aj pomaranče. Skúste si uvariť výborný džem zo šípok podľa receptu, ktorý vám prinášam. Príprava je síce prácna, ale chuť vám to vynahradí. Keď sa v zime budete zahrievať šálkou šípkového čaju a jesť linecké pečivo so šípkovým džemom, ani si na tú prácu nespomeniete. Tak hurá na šípky!
Čo potrebujete na šípkový džem:
- 1 kg očistených šípok
- 800g kryštálového cukru
- šťava z 2-3 citrónov, popr. citrónová kôra
- vanilkový struk alebo zvitok celej škorice (podľa vlastnej voľby)
- voda
Postup prípravy šípkového džemu krok po kroku
Zber šípok
Šípky natrháme v čistom prostredí bez priemyslu. Netrháme blízkosti frekventovaných ciest alebo skládok. Vyberáme si len veľké plody, rýchlejšie pribúdajú v košíku a veľmi to oceníme pri následnom čistení.
Šípky na džem by sa mali zbierať až po prvých mrazoch, kedy zmäknú, avšak čistenie mäkkých šípok je neskutočne protivná práca, a preto si pomôžeme mrazničkou.
Čistenie šípok
Keď máme šípky nazbierané, na rad prichádza čistenie. Odstránime zvyšok okvetia, plody rozpolíme a obrátenou stranou lyžičky vyškrabneme semienka aj chĺpky.
Smer čistenia je od okvetia ku stopke, pozor ale, aby ste si nevyškrabali dužinu tesne pri stopke.
Pracujte v rukaviciach a majte odev s dlhými rukávmi. Chĺpky nepríjemne svrbia a pichajú (vyrábal sa z nich svrbivý prášok).
Príprava šípok na šípkový džem
Očistené šípky dôkladne premyte pod tečúcou vodou na sitku. Odstránime tak zvyšky chĺpkov a nečistoty. Nejde to dokonale, malé množstvo chĺpkov vždy zostane.
Ak chceme dodržať postup varenie lekváru z premrznutých šípok, vložíme ich na noc do mrazničky. Ja osobne to nerobím, varím šípky rovno.
Mám pocit, že rýchlejšie zhustnú, ak nie sú premrznuté a rozdiel v chuti som nespozorovala.
Varenie šípok
Pripravené šípky vložíme do širokého kastróla a zalejeme vodou tak, aby boli všetky dostatočne ponorené. Je potrebné zvoliť naozaj veľkú nádobu, aby sme skrátili dobu varu a zachovali aspoň časť drahocenných vitamínov.
Šípky varíme do ich zmäknutia. Zmäknuté šípky rozmixujeme alebo prepasírujeme cez jemné sitko, odstránime tým tvrdé šupky. Ja dávam prednosť mixovaniu. Vzniknutí šípkový džem nemá tak hladkú konzistenciu ako pasírovanie, ale šupky sú tak maličké, že ich nemožno spoznať.
Dochutenie šípkového džemu
V ďalšom kroku pridáme cukor a šťavu z 2-3 citrónov. Ak máme bio citrón, nastrúhame do džemu aj trochu kôry, čím džem prevoniame.
Z korenín sa hodí celá škorica alebo vanilkový struk. Záleží na vás, čomu dávate prednosť. Varíme do zhustnutia. Správne uvarený šípkový džem nesteká z varešky, ale opadáva v kusoch.
Máme hotovo!
Vyskúšajte hustotu na tanieriku. Po vychladnutí totiž šípkový džem ešte dosť zhustne. Hotový šípkový džem plníme do pohárov a otáčame hore dnom na 15 minút.
Zavárať sa nemusí, cukor konzervuje a ak je džem dostatočne hustý, neskazí sa. Prajem vám dobrú chuť!
Tipy ako použiť a vylepšiť šípkový džem
Takto pripravený džem, alebo ak chcete lekvár, sa hodí na prípravu omáčok k zverine, šípkového čaju alebo ako výborná nátierka na vianočné linecké koláčiky. Dobrý je tiež ochutený klinčekmi.
Varovanie
Chĺpky sú naozaj veľmi nepríjemné a sú všade. Pozor na malé deti.
Prečítajte si aj návod ako urobiť džem: