Recepty

Ako urobiť domácu sušenú bravčovú panenku?

domáca sušená bravčová panenkaRecept na domácu sušenú bravčovú panenku. Môj manžel miluje sušené mäso na rôzne spôsoby, ale cena je celkom vysoká. Ako sa teda k delikatese dostať? Rozhodla som sa vyrobiť si taliansku domácu sušenú panenku sama doma. Tento recept nie je náročný a je cenovo dostupný. Väčšia bravčová panenka, ktorú som použila v recepte, vyšla u mäsiara na okolo 3,50 eura. Ak máte na záhradke vlastný bylinkový záhon, tak to je úplná parádička. Sušená bravčová panenka sa podarila, manžel bol nadšený a čoskoro ju iste budem robiť znova, pretože podozrivo rýchlo mizne z chladničky. Ako pripraviť sušenú bravčovú panenku vám poradí môj nasledujúci recept. Tak poďme na to!

Čo budete potrebovať na domácu sušenú bravčovú panenku:

 • 1x bravčová panenka
 • 1kg morskej hrubozrnnej soli
 • 1 kg trstinového cukru
 • 1 čajová lyžička (rovná) kakaa
 • 1 čajová lyžička (rovná) škorica
 • 1 plná čajová lyžička celého čierneho korenia
 • 1 čajová lyžička klinčekov
 • 3 ks bobkového listu

Ďalej budete potrebovať:

 • sušená bravčová panenkačerstvé bylinky (rozmarín, šalvia, estragón a tymian, a pod.)
 • 2x staršiu bavlnenú utierku alebo plienku pranú bez aviváže (staršie sú lepšie, pretože som ich potom neprala a vyhodila)
 • potravinársky viazací povrázok alebo niť
 • pekáčik alebo tácku.

Príprava domácej sušenej bravčovej panenky krok za krokom

Bravčovú panenku dôkladne odblaňte. Z čerstvých byliniek odstrihnite asi 6-8 ks vetvičiek a pokrájajte ich nadrobno. Bravčovú panenku v bylinkách vyvaľkajte zo všetkých strán. Bylinky sa na mäso krásne nabalia a perfektne držia.

Príprava marínovacej zmesi

Nachystajte si zmes. Do väčšej misy nasypte hrubozrnnú soľ, trstinový cukor, kakao a škoricu. V mažiari si utlčte korenie s klinčekmi a bobkovým listom. Túto zmes pridajte do misy a všetko dôkladne premiešajte.

Na pracovnú plochu položte bavlnenú utierku (v mojom prípade plienku) a nasypte na ňu polovicu zmesi z misy. Na túto zmes položte v bylinkách obalenou bravčovú panenku a zasypte ju zvyškom zmesi z misy.

Balenie a odpočinok bravčovej panenky

Na plienku alebo utierku položte zmes spoločne s obalenou panenkou. Túto „náplň“ sa pokúste poriadne stočiť do utierky a dôkladne zaviazať, aby nikde nič nevykúkalo alebo sa nesypalo.

Takto zabalenú bravčovú panenku vložte do pekáča alebo na tácku. Zabalenú bravčovú panenku nechajte 14 dní v chladničke odpočívať.

Kontrola bravčovej panenky

recept na sušenú bravčovú panenkuPo siedmich dňoch sa na mäso pozrite a skontrolujte ho. Keď je v pekáči vytečená šťava, tak mäso musíte prebaliť do novej utierky.

Bravčové mäso bolo čerstvé a nebolo tepelne upravené, navyše je nasolené, čo spôsobuje „schnutie“ mäsa a vytekanie prebytočných tekutín. Takže je samozrejmé, že šťavy po siedmych dňoch nasiaknu do utierky v skutočne veľkom množstve.

Utierku rozbaľte, vyberte bravčovú panenku a zmes, v ktorej mäso leží, nasypte do misy.

Odporúčam všetko robiť v kuchynskom dreze, pretože hrozí že budete mať neporiadok po celej kuchyni (presypanie zmesi, kvapky po podlahe, atď.)

Nachystajte si novú utierku, do ktorej opäť nasypte polovicu zmesi, položte bravčovú panenku a zasypte ju zvyškom zmesi. Vložte do čistého pekáča a opäť dajte odležať na sedem dní do chladničky.

Domácu sušenú bravčovú panenku máte hotovú

Po 14-tich dňoch čakania ste sa dočkali tejto delikatesy. Sušenú bravčovú panenku budete mať vnútri nádherne ružovú.

Osobne mám najradšej sušenú bravčovú panenku nakrájanú na tenké plátky so sušenými paradajkami. Prajem dobrú chuť!

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button