Recepty

Ako urobiť chutnú chrenovú omáčku?

chrenovú omáčkuChrenovú omáčku máme väčšinou zaradenú medzi nie moc chutné jedlá školských a závodných kuchýň. Chrenová omáčka ale môže byť veľkou pochúťkou v prípade že keď si ju pripravíme naozaj poctivo. Omáčka z chrenu je rýchla, zdravá, chutná, a aj napriek použitiu drahších ingrediencií je vo výsledku lacná. Prinášame recept a návod, ako uvariť tú najchutnejšiu domácu chrenovú omáčku, akú ste kedy jedli.

Čo je na chutnú domácu chrenovú omáčku potrebné:

  • čerstvý alebo konzervovaný chren
  • smotana
  • maslo
  • múka
  • hovädzí vývar alebo voda
  • soľ
  • cukor
  • citrónová šťava

Postup prípravy domácej chrenovej omáčky krok po kroku

Na dvoch lyžiciach masla alebo rastlinného oleja opražíme tri lyžice hladkej múky. Ak nemáme hladkú múku, je možné použiť aj múku polohrubú.

Niekto má dokonca radšej, keď má omáčka miernu „textúru“, ktorú jej polohrubá múka dodá. Z masla a zápražky pripravíme zlatú voňavú zápražku.

Zápražku zalejeme hovädzím vývarom (pol až trištvrte litra). Pretože v niektorých rodinách majú radi chrenovú omáčku k varenému hovädziemu, nemala by byť o hovädzí vývar pri varení chrenovej omáčky núdza. Ak nevaríme hovädzie a vývar nemáme, zalejeme zápražku vodou.

Varenie chrenovej omáčky

chrenová omáčka

Vzniknutú omáčku dôkladne prevaríme (asi desať minút).

Nemali by v nej byť hrudky zápražky. Potom prilejeme téglik poctivej sladkej smotany (smotany na šľahanie), privedieme k varu a skorigujeme hustotu: keď je omáčka riedka, zahustíme ju ešte lyžicou múky vyšľahanej v troche vody alebo mlieka.

Príliš hustú omáčku trochu zriedime (vývarom, vodou, mliekom).

Pridáme tri vrchovaté lyžice strúhaného čerstvého alebo konzervovaného chrenu a necháme všetky chute prepojiť varom.

Dochutenie chrenovej omáčky

omáčka chrenováOdstavíme z platne a dochutíme soľou, cukrom, citrónovou šťavou alebo octom (pridávame po lyžičkách, aby nám neušla ruka).

Doladíme do príjemnej mierne sladkokyslej chuti.

Dochucovanie vykonávame mimo platničku preto, že keď pridáme do omáčky cukor, hrozí nevratné pripálenie.

K čomu sa chrenová omáčka hodí najlepšie

Omáčku podávame k varenému hovädziemu mäsu, k varenému údenému alebo s kúskom tepelne upravenej dobré šunky.

Kto nemá rád mäso, pochutí si na chrenovej omáčke s vareným vajcom. Ako tradičnú prílohu podávame žemľovú alebo karlovarskú knedľu, variant s vareným vajcom chutí aj so zemiakmi.

Tipy ako vylepšiť chrenovú omáčku

Ak máme radi chrenovú chuť, môžeme množstvo pridaného chrenu v chrenovej omáčke zvýšiť. – Miesto jednej sladkej šľahačky môžeme použiť kyslú smotanu (jednu až dve). Výsledok bude viac chrenový.

Prečítajte si aj recepty ako urobiť omáčku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button