Recepty

Ako uvariť rajčinovú omáčku na zimu?

príprava rajčinovej omáčkyV dnešnej dobe môžete prekvapivo vidieť opakujúci sa trend, kedy si rodiny v domácnostiach pripravujú rajčinovú omáčku na zimu. Stále viac a viac ľuďom záleží na tom, čo jedia a tým pádom im priemyslovo vyrobené konzervy, dochutené samými „éčkami“, nevyhovujú. Na trhu sa však dá kúpiť sezónna zelenina od drobných pestovateľov za priaznivé ceny a preto mnohí ľudia skôr radšej zavárajú zeleninu, ako by si ju mali kupovať. Ak takisto patríte medzi tzv. „samozásobiteľov“ a ak tiež máte radi rajčiny, vyskúšajte rajčinovú omáčku, ktorá ma okrem svojho zdravého zloženia aj všestranné využitie. Rajčinová omáčka je jednoduchá na prípravu a určite vám príde vhod nielen počas zimy.

Čo je potrebné na rajčinovú omáčku:

  • ako uvariť rajčinovú omáčku20 stredne veľkých mäsitých rajčín
  • 1 veľkú mrkvu
  • 2 veľké cibule
  • 4 strúčiky cesnaku
  • 1 polievkovú lyžicu soli
  • 2 polievkové lyžice sladkej papriky
  • 2 polievkové lyžice pikantnej papriky
  • Malé množstvo vody na počiatočné podliatie

Postup prípravy rajčinovej omáčky na zimu krok po kroku

Rajčiny pokrájajte na polovice a cibuľu a mrkvu pokrájate na väčšie kusy. Zeleninu vložte do nádoby so širokým dnom, ľahko ju podlejte malým množstvom vody, priklopte ju pokrývkou a nechajte ju sa rozvariť.

rajčinovú omáčkuAko náhle je zelenina rozvarená, zložte pokrývku a nechajte ju variť aj naďalej za občasného miešania. Zeleninu varte až kým sa neodparí všetka voda. Na konci varenia pridajte soľ a obe papriky.

Keď vám zmes dostatočne zhustne, rozmixujte ju dohladka pomocou mixéra. Nechajte ju ešte chvíľu sa ohriať, omáčka totižto musí byť hustá.

Správna hustota rajčinovej omáčky je taká, keď vám za vareškou, s ktorou prejdete po zmesi, ostatne cestička, ktorá sa bude zapĺňať len pozvoľna. Prečítajte si aj článok ako sušiť paradajky.

Ako zavariť omáčku z rajčín

Hotovú rajčinovú omáčku naplňte do čistých pohárov a zavarte ju pri teplote 80 °C po dobu cca 20 minút.

Omáčku využijete ako polotovar k príprave rajskej omáčky, rôznych omáčok na cestoviny ale aj napríklad na pizzu. Do omáčky môžete pridať bazalku alebo iné zelené korenie podľa vášho vlastného uváženia.

Vyskúšajte aj nasledujúce recepty na omáčku:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button