Recepty

Ako urobiť segedínsky guláš?

Jednoduchý recept na segedínsky guláš s kyslou kapustou

ako urobiť segedísnky guláš

Pripraviť si segedínsky guláš môže byť pre niektorých z nás výzvou. Tento tradičný slovenský recept však nie je až taký zložitý, ako sa môže zdať. Ak máte chuť na niečo chutné a teplé, segedínsky guláš je skvelou voľbou. V tomto článku sa dozviete, ako ho pripraviť krok za krokom.

Segedínsky guláš je jedným z najobľúbenejších jedál na Slovensku. Jeho príprava sa datuje do 19. storočia, keď sa začalo používať kyslá kapusta ako základná surovina. Dnes existuje mnoho rôznych verzií tohto receptu, ale základné ingrediencie sú vždy rovnaké: bravčové mäso, kyslá kapusta, cibuľa a paprika. Ak máte radi tradičné slovenské jedlá, určite si nemôžete nechať ujsť tento recept.

Chuť segedínskeho guláša je nezameniteľná, hlavne pre jeho dominantu – kapustu. Ako ho správne pripraviť? Ponúkame vám originálny recept krok za krokom ako uvariť segedínsky guláš.

História segedínskeho guláša

Segedínsky guláš je jedným z najobľúbenejších pokrmov v slovenskej kuchyni. Tento tradičný pokrm má však svoje korene v Maďarsku. Jeho história siaha až do 19. storočia, kedy bol guláš populárnym jedlom medzi maďarskými pastiermi a roľníkmi.

Podľa niektorých zdrojov sa segedínsky guláš prvýkrát objavil v meste Segedín v Maďarsku, kde ho varili v miestnych reštauráciách. Iní tvrdia, že guláš vznikol náhodným zmiešaním kyslej kapusty, mäsa a smotany v reštaurácii, kde už nebol kuchár.

Prvým, kto tento pokrm ochutnal, bol podľa legendy piešťanský knihovník menom Székely. Preto sa segedínsky guláš niekedy nazýva aj Székelyho guláš.

Segedínsky guláš sa postupne stal obľúbeným pokrmom nielen v Maďarsku, ale aj v susedných krajinách, vrátane Slovenska. Jeho chuť je nezameniteľná a vynikajúca vďaka kyslej kapuste a mäsu dusenému v zmesi smotany a cibule.

Dnes sa segedínsky guláš pripravuje v mnohých domácnostiach na Slovensku a je súčasťou mnohých reštauračných ponúk. Tradičný recept sa však často prispôsobuje osobným preferenciám a chuťovým požiadavkám.

Potrebné prísady

Na prípravu segedísnkeho guláša budete potrebovať nasledovné suroviny:

 • 500 g bravčového mäsa (pliecko alebo stehno)
 • 1 veľká cibuľa
 • 1 lyžica mletej sladkej papriky
 • 1 lyžica mletej korenia na guláš
 • 1 lyžica majoránky
 • 500 g kyslej kapusty
 • 1 lyžica paradajkového pretlaku
 • 100 g slaniny
 • 2 strúčiky cesnaku
 • soľ a korenie podľa chuti
 • olej na smaženie

Mäso nakrájame na menšie kúsky a orestujeme na oleji. Pridáme nakrájanú cibuľu, ktorú orestujeme do zlatista. Potom pridáme mletú sladkú papriku, korenie na guláš a majoránku. Po chvíli pridáme aj nakrájanú slaninu a cesnak. Všetko dobre premiešame a podlejeme trochou vody. Dusíme asi 30 minút.

Kyslú kapustu najprv opláchneme pod tečúcou vodou a nakrájame ju na menšie kúsky. Potom ju pridáme k mäsu a všetko spolu dusíme ďalších 30 minút. Nakoniec pridáme paradajkový pretlak a dochutíme soľou a korením podľa chuti.

Segedínsky guláš sa podáva s knedľou alebo s chlebom. Je to výborné jedlo, ktoré si zamilujú všetci milovníci tradičnej slovenskej kuchyne.

Nástroje na prípravu segedínskeho guláša

Pri príprave segedínskeho guláša je dôležité mať k dispozícii správne nástroje. Správne vybavenie kuchyne uľahčí prácu a zabezpečí, že výsledný guláš bude chutný a kvalitný.

Hrniec na guláš

Hrniec na guláš by mal byť dostatočne veľký na to, aby sa do neho zmestilo mäso, kapusta a ostatné ingrediencie. Hrniec by mal byť vyrobený z kvalitného materiálu a mať hrubé dno, aby sa guláš nelepil.

Nože na krájanie

Pri príprave segedínskeho guláša budete potrebovať nože na krájanie mäsa, cibule a kapusty. Nože by mali byť ostré a kvalitné, aby sa s nimi dalo ľahko a presne krájať.

Mixér na kapustu

Niektorí ľudia majú radi segedínsky guláš s jemnejšou kapustou. Ak patríte medzi nich, budete potrebovať mixér na kapustu. Mixér vám umožní jemne rozmixovať kyslú kapustu a vytvoriť tak dokonalú konzistenciu.

Miska na miešanie

Pri príprave guláša budete potrebovať misku na miešanie ingrediencií. Miska by mala byť dostatočne veľká a odolná, aby sa do nej zmestilo všetko potrebné.

Rúra na pečenie

Ak sa rozhodnete podávať segedínsky guláš s knedľou, budete potrebovať rúru na pečenie. Rúra by mala byť dostatočne veľká na to, aby sa do nej zmestila väčšia forma na knedle. Rúra by mala byť vybavená aj teplotným regulátorom, aby ste mohli pečenie presne kontrolovať.

Pri správnej príprave segedínskeho guláša sú nástroje rovnako dôležité ako kvalitné suroviny a recept. Ak máte k dispozícii správne nástroje, bude vám príprava guláša oveľa jednoduchšia a rýchlejšia.

Postup prípravy segedínskeho guláša

Príprava mäsa

Prvým krokom pri príprave segedínskeho guláša je príprava mäsa. Mäso sa čistí od tuku a šlach, nakrája sa na kocky a osolí. Potom sa mäso opečie na oleji, aby sa zatiahlo. Po opečení sa pridá cibuľa a spení sa.

Príprava zeleniny

Po príprave mäsa sa pridá kyslá kapusta, ktorá sa predtým opláchne a nakrája na menšie kúsky. Zelenina sa premieša s mäsom a dusí sa, kým kapusta nezmäkne.

Varenie guláša

Do hrnca sa pridá voda, soľ, korenie a mletá sladká paprika. Všetko sa dôkladne premieša a varí sa na miernom ohni, kým sa mäso a kapusta úplne neuvária.

Dokončovanie receptu na segedínsky guláš

segedínsky gulášNa záver sa pridá kyslá smotana a všetko sa dobre premieša. Guláš sa podáva s knedľou alebo s chlebom.

Pri príprave segedínskeho guláša je dôležité dodržiavať postup a používať kvalitné suroviny. S týmto overeným receptom na segedínsky guláš starej mamy sa vám určite podarí pripraviť skvelé jedlo.

Tipy A Triky pri varení segedínskeho guláša

Pri varení segedínskeho guláša je dôležité dodržiavať niekoľko zásad, ktoré zaručia, že guláš bude chutiť naozaj skvele. Nižšie sú uvedené niektoré tipy a triky, ktoré pomôžu dosiahnuť dokonalý segedínsky guláš.

 • Použite kvalitné mäso: Pre dosiahnutie skvelej chuti je dôležité použiť kvalitné mäso. Najlepšie je použiť bravčové mäso zo stehna, ktoré má dostatok tuku a šťavy.
 • Správne nakrájajte mäso: Mäso by malo byť nakrájané na rovnaké kúsky, aby sa rovnomerne uvarilo. Kocky by mali mať veľkosť približne 2-3 cm.
 • Pripravte si kyslú kapustu: Kyslú kapustu je potrebné dôkladne opláchnuť a potom nakrájať na menšie kúsky. Ak je kapusta príliš kyslá, môžete ju pred varením namočiť do vody.
 • Použite správne korenie: Korenie je dôležitou súčasťou segedínskeho guláša. Najčastejšie sa používa kmín, paprika a čerstvá alebo sušená paprika. Korenie by sa malo pridať postupne, aby sa dosiahla správna chuť.
 • Dusenie na miernom ohni: Po pridaní všetkých ingrediencií je dôležité guláš dusiť na miernom ohni. Tým sa dosiahne, že mäso bude jemné a mäkké.
 • Pridajte smotanu a múku na záver: Na záver sa pridá smotana a múka, ktoré sa rozmiešajú a zalejú guláš. Tým sa dosiahne hustejšia konzistencia guláša.
 • Podávanie: Segedínsky guláš sa tradične podáva s knedľou alebo s chlebom.

Dodržiavaním týchto zásad a tipov sa podarí pripraviť dokonalý segedínsky guláš, ktorý bude chutiť skvele.

Ako podávať segedínsky guláš

Segedínsky guláš je jedným z najobľúbenejších tradičných slovenských jedál. Jeho výrazná chuť a vôňa ho robia neodolateľným. Ak ste si už pripravili segedínsky guláš, ale neviete, ako ho podať, nižšie nájdete niekoľko tipov.

Podávanie segedínskeho gulášu

 • Najlepšie je podávať segedínsky guláš s knedľou alebo s haluškami. Tieto jedlá dokážu vynikajúco zosúladiť chuť gulášu.
 • Ak preferujete menej tradičné jedlá, môžete segedínsky guláš podávať aj s ryžou alebo zemiakovou kašou. Tieto prílohy dokážu rovnako dobre doplniť chuť gulášu.
 • Na vrch gulášu môžete pridať lyžicu kyslej smotany alebo kôprovú vňať. Tieto ingrediencie dokážu chuť gulášu ešte viac zvýrazniť.
 • Ak chcete segedínsky guláš podávať ako predjedlo, môžete ho servírovať v menších miskách alebo šálkach. Tento spôsob podávania je vhodný najmä na slávnostné príležitosti.

Ďalšie tipy na podávanie segedínskeho gulášu

 • Ak máte radi pikantnejšie jedlá, môžete do gulášu pridať kúsok červenej papriky alebo chilli papričky.
 • Guláš môžete servírovať aj s kyslou kapustou alebo nakladanými uhorkami. Tieto prílohy dokážu chuť gulášu ešte viac oživiť.
 • Ak sa vám guláš zdá príliš hustý, môžete ho zriediť vodou alebo mliekom. Tento spôsob však môže ovplyvniť chuť gulášu, preto je dôležité pri zriedení použiť len malé množstvo tekutiny.

Segedínsky guláš je univerzálnym jedlom, ktoré sa hodí na každú príležitosť. Jeho chuť a vôňa dokážu potešiť každého gurmána. S týmito tipmi na podávanie sa vám určite podarí pripraviť dokonalý segedínsky guláš.

Uchovávanie a zohrievanie segedínskeho guláša

Segedínsky guláš je jedlo, ktoré sa dá skladovať a zohrievať, aby sa mohlo konzumovať aj neskôr. Tu sú niektoré tipy na to, ako uchovávať a zohrievať segedínsky guláš.

Uchovávanie

Ak máte segedínsky guláš, ktorý chcete uchovávať, mali by ste ho umiestniť do chladničky. Ak je segedínsky guláš pripravený správne, môže byť skladovaný v chladničke po dobu 3-4 dní.

Ak chcete uchovať segedínsky guláš dlhšie, môžete ho zmraziť. V mrazničke môže byť segedínsky guláš skladovaný až 3 mesiace.

Zohrievanie

Pri zohrievaní segedínskeho guláša je dôležité, aby ste ho zohrievali pomaly a na nízkej teplote. To zabezpečí, že sa guláš rovnomerne zohreje a nezmení sa jeho chuťový profil. Tu sú niektoré spôsoby, ako môžete zohriať segedínsky guláš:

 • Mikrovlnná rúra: Najjednoduchší spôsob, ako zohriať segedínsky guláš, je ho dať do mikrovlnnej rúry. Postupujte podľa pokynov na obale a zohrejte guláš na strednej teplote.
 • Hriankovač: Ak máte hriankovač, môžete si hrianky opekať a na ne položiť segedínsky guláš. Tento spôsob zohrievania zabezpečí, že sa guláš zohreje rovnomerne.
 • Rúra: Ak máte väčšie množstvo segedínskeho guláša, môžete ho zohriať v rúre. Predhrejte rúru na teplotu 150-160 stupňov a guláš zohrejte po dobu 15-20 minút.

Pamätajte si, že segedínsky guláš by sa nemal zohrievať viac ako raz. Ak máte po zohriatí guláša nejaké zvyšky, mali by ste ich skonzumovať čo najskôr.

Prečítajte si aj recepty:

Záver

V tomto článku sme sa dozvedeli, ako pripraviť skvelý segedínsky guláš. Tento jednoduchý a chutný recept je skvelou voľbou pre každého, kto má radi tradičné slovenské jedlá.

Recept na pravý segedínsky guláš z bravčového mäsa

Je dôležité si pamätať na niektoré kľúčové kroky pri príprave tohto jedla. Napríklad, používanie kyslej kapusty, ktorá mu dodáva charakteristickú chuť. Bobkový list a cesnak sú tiež dôležité ingrediencie, ktoré nemožno vynechať.

Pri varení segedínskeho gulášu je tiež dôležité mať na pamäti, že mäso by malo byť dobre opečené a mäkké. Dusenie mäsa a kapusty je kľúčové pre dosiahnutie dokonalého výsledku.

Ak chcete pridať do svojho segedínskeho gulášu ešte viac chuti, môžete pridať aj iné koreniny, ako sú napríklad klinčeky alebo nové korenie.

Všetko však závisí od osobného vkusu a preferencií. Dôležité je však dodržať základné kroky a ingrediencie, aby bol výsledok dokonalý.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button