Recepty

Ako si urobiť domáci chren do zásoby?

urobiť domáci chren ľahkoChren je trvalka, ktorú nájdeme snáď v každej záhrade. Najväčšiu silu má chren zbieraný na jeseň. Chren má vysoký obsah vitamínu C. Používa sa čerstvo strúhaný ako príloha k jedlám, na prípravu studených omáčok, pri nakladaní zeleniny, na spestrenie chuti jedál alebo k rybám. V ľudovom liečiteľstve sa používajú chrenové placky ako obklady na boľavé miesta pri reumatickom ochorení. Strúhaný chren zmiešaný s medom podporuje trávenie a prekrvuje tkanivá. Pozor si musia dávať ľudia s ochorením žalúdka, pre nich nie je chren vhodný. Aby sa uchovala jeho typická štipľavosť a ostrá chuť,  nesmie sa dlho variť. Predkladáme návod, ako si urobiť domáci chren do zásoby na zimu.

Čo je potrebné na to, aby sme mohli urobiť domáci chren:

  • 300 g chrenu
  • 200 ml studeného hovädzieho vývaru bez tuku alebo studenej vody
  • 100 ml slnečnicového oleja
  • 1 polievková lyžica 8% octu
  • 1 polievková lyžica kryštálového cukru
  • 1 kávová lyžička soli

Postup ako urobiť domáci chren

Čerstvo kopaný chren dôkladne vyperieme vo vode a olúpeme. Olúpané korene chrenu pokrájame ostrým nožom na menšie kúsky. Dávame pozor, aby sme sa nezranili, chren je veľmi tvrdý.

ako si doma spraviť chrenChren strúhame pomocou kuchynského robota na jemnom strúhadle. Nie je pravidlom, že musíte použiť robota, chren môžete aj mixovať, bude o to jemnejší.

Ozajstní hrdinovia zvládnu strúhanie aj na obyčajnom strúhadle. Chren je veľmi štipľavý, trpia najmä oči.

Kto má možnosť túto fázu prípravy urobiť na čerstvom vzduchu na terase, dvore alebo balkóne, ušetrí si veľa sĺz. Vy ostatní pri práci dôkladne vetrajte.

domáci chren a jeho výrobaDo strúhanej zmesi vmiešame cukor, olej, soľ a vývar alebo vodu. Pracujeme veľmi rýchlo, aj tak je to utrpenie. Premiešaný chren natlačíme do menších pohárikov a uzavrieme vrchnákmi.

Zavárať sa nemusí, mám vyskúšané, že v pivnici vydrží rok. Možno aj dlhšie, ale robím ho len v množstve, aby sa do ďalšej jesennej úrody skonzumoval.

Chren sa nekazí, pretože obsahuje fytoncídy, ktoré majú konzervačné účinky. Napriek tomu ho, ak použijete vývar, radšej zavarte na 10 minút pri 80 ° C. Pri použití vody to naozaj nie je potrebné.

Tipy a upozornenie

Plňte menšie poháre, zmes je naozaj veľmi ostrá. Pozor, aby ste si rukami od chrenu nesiahli do očí, bolesť sa mnohokrát znásobí!

Okrem toho, ako urobiť domáci chren, vyskúšajte aj tieto recepty:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button